S dalším nadějným lékem proti koronaviru přišla švýcarská farmaceutická společnost Roche. Pracuje na pilulce, která by podle virového analytika Michaela Nawratha mohla částečně fungovat i preventivně. Na trhu by se pak měla objevit do konce tohoto roku, informoval farmaceutický gigant.
Pilulku proti koronaviru vyvíjí švýcarská farmaceutická společnost Roche spolu s americkou společností Atea Pharmaceuticals od loňského října. Lék zvaný AT-527 je takzvaný inhibitor RNA polymerázy, který zajišťuje, že se patogen SARS-CoV-2 nerozmnožuje, píše web puls24.at.
„AT-527 působí jako antibiotikum – až na to, že zabíjí spíše viry než bakterie,“ vysvětluje virový analytik Michael Nawrath. Podotýká, že by se tento lék mohl stát účinným doplňkem stávajících vakcín.
„Půjde-li vše tak, jak by mělo jít, tabletka by se na trhu mohla objevit ještě na konci tohoto roku,“ upřesnil Christoph Franz, šéf správní rady Roche.
Prevence v případě nouze
Ještě v tomto čtvrtletí začne studie jako podklad pro registraci. Při ní se AT-527 nasadí do nemocničních provozů i mimo ně. Lék se bude testovat na pacientech, kteří jsou léčeni ambulantně s mírnými a středně závažnými příznaky, uvádí web science.apa.at. Podle Nawratha by tato studie mohla poměrně rychle přinést výsledky. „To, zda se virová zátěž sníží, se dá poměrně rychle stanovit,“ doplnil virový analytik.
Podle něj se bude také zkoumat, zda by mohl být přípravek užíván jako prevence pro ty, kteří se setkali s nakaženými, ale neprojevují se u nich žádné symptomy. „Tabletky by lidé brali stejně jako jodové pilulky v případě jaderné katastrofy – lze je ihned podávat preventivně lidem v případě nouze,“ vysvětlil Nawrath.
Vakcína za dolar
Výzkumný tým z lékařské fakulty Icahn School of Medicine at Mount Sinai v USA pracuje na vakcíně proti COVID-19, ta by však měla být podávána nosem. Navíc by měla stát pouhý dolar, upozorňuje deník Právo. „Vakcína by mohla být ve střednědobém horizontu mimořádně potřebná, hlavně v zemích se středními a nižšími příjmy,“ popsal rakouské agentuře APA šéf vědeckého týmu, Rakušan Peter Pales.
Jedná se o takzvanou vektorovou vakcínu, při níž se část genomu viru SARS-CoV-2, která obsahuje konstrukční pokyny pro protein na povrchu, přivede do těla prostřednictvím jiného viru. Pales a kolegové používají newcastleský virus, který způsobuje hlavně atypickou ptačí chřipku u kuřat a není nebezpečný pro člověka, poukázal deník.
První menší klinické studie prozatím zahájili v Thajsku, Vietnamu, Brazílii, Mexiku a také New Yorku. „Náš preparát by měl mít nižší cenu než dolar a může být podáván také nosem,“ upřesnil Pales. Podle něj to zvyšuje pravděpodobnost prevence přenosu viru. „Protože imunita se tvoří v horních dýchacích cestách. Látka by mohla být zajímavá i pro podávání dětem,“ podotkl.