Vědci ve snaze o zpomalení globálního oteplování pátrají v mořských hlubinách i ve vesmíru po mikrobech, kteří by ze vzduchu mohli vysát přebytečný oxid uhličitý. Nyní se ale zaměřili na místa přímo uvnitř našich domovů. V myčkách, mikrovlnných troubách či na hlavicích sprch se totiž mohou nacházet mikroorganismy, které vědcům pomohou problém vyřešit, napsal web CNN.
Tzv. extremofilní organismy žijí v drsných a nepříznivých prostředích, díky čemuž se u nich rozvíjí jedinečné vlastnosti, kterých by vědci mohli využít při řešení klimatických problémů, informuje CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Giganti mají energetický hlad. Kvůli AI oživí jadernou elektrárnu a věří modulárním reaktorům
Experti, kteří po nich pátrají, se nyní zaměřili na zdánlivě běžné součásti našich domácností, jakými jsou myčky, klimatizace, mikrovlnné trouby, ohřívače teplé vody či sprchové hlavice. „Tato prostředí, ačkoli jsou pro nás běžná, napodobují extrémní podmínky v přírodě. Odrážejí změny životního prostředí, kterým naše planeta bude v budoucnu čelit,“ řekl Braden Tierner, výkonný ředitel organizace Two Frontiers Project (2FP), která se výzkumem těchto mikroorganismů zabývá.
Tým doufá, že objeví uvnitř domácnosti takové mikroby, které budou schopny pohlcovat uhlík podobně, jako některé organismy známé z přírody. Například v roce 2022 výzkumníci 2FP objevili u italského ostrova Vulcano, kde oxid uhličitý vyvěrá z mořského dna, novou sinici, která dokáže tento plyn absorbovat rychleji, než jakýkoli jiný známý mikrob.
Organizace proto založila projekt Extremophile Campaign, kde mohou dobrovolníci posílat jakýkoli mikrobiální porost uvnitř svých domácností. „Myslete na sliz, krusty, vláknitý porost,“ stojí na stránkách projektu.
Zachycování uhlíku bude jednou z klíčových strategií pro zpomalení globálního oteplování. Mezivládní panel pro změnu klimatu uvedl, že kromě dramatického snížení spotřeby fosilních paliv bude muset svět také odstranit velké množství CO2, které se již v atmosféře nachází, aby se zabránilo katastrofálnější změně.
Kritici však varují, že se jedná o nákladný proces, který se ve velkém měřítku neosvědčil a že se ho chopil průmysl fosilních paliv, aby pokračoval v těžbě ropy a plynu, místo aby přešel na čistší formy energie, jako je větrná a solární energie.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kometu na obloze doprovodil superúplněk. Podívejte se na unikátní záběry