Kamery v bejrútské nemocnici zaznamenaly děsivé záběry bezprostředně po výbuchu
Na veřejnost se dostalo další video mohutného výbuchu v Bejrútu. Tentokrát se jedná o záběry z bezpečnostních kamer jedné z tamních nemocnic, které ukazují, jak tlaková vlna ničí budovu zařízení a odhazuje lidi stranou. V nemocnici následkem výbuchu zemřelo 16 lidí včetně čtyř zdravotních sester. Více než polovina nemocnic v libanonském hlavním městě zůstává v důsledku exploze mimo provoz.
Profesor Georges Juvelekian zrovna dokončil svoji směnu v bejrútské nemocnici sv. Jiří, když se ozvala mohutná exploze. Dle svých slov mu následek tlakové vlny způsobil taková zranění, že kdyby mu jeho kolega okamžitě nepomohl, vykrvácel by. Pro personál nemocnice nastal boj s časem. Kromě zraněných museli ze zničené budovy evakuovat i stovky dalších pacientů.
Půda v Bejrútu pálila tak, že psi museli nosit botičky, popsal záchranář USAR teamu
Čeští záchranáři z takzvaného USAR (Urban Search And Rescue) teamu , kteří pomáhali po ničivém výbuchu v Bejrútu, po návratu popsali, s čím museli bojovat. V libanonské metropoli týden hledali lidi v troskách i dva kynologové a jeden statik z Libereckého kraje. Pro všechny tři to byla první mise. V rozhovoru pro web Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje zmínili i těžké podmínky svých parťáků – záchranářských psů.
„Měli bychom být hrdí na to, co jsme dokázali. Během osmi hodin evakuovala nemocnice do bezpečí přes 300 pacientů, a to při nedostatku elektřiny i lidí, navzdory rozbitému sklu všude kolem a nebezpečnému ovzduší. Je to zázrak, který vypovídá o velikosti těchto lidí,“ popsal Juvelekian pro AP. Více než 230 pacientů musela nemocnice ještě v den exploze převézt do jiných zdravotnických zařízení.
Jednou z hrdinek okamžiku se pak stala zdravotní sestra Pamela Zeinoun, která se v době výbuchu nacházela na novorozeneckém oddělení, kde se starala o předčasně narozené děti. Ze sutin zachránila tři děti, které sama přepravila do jiné, pět kilometrů vzdálené nemocnice.
Ne všichni ale měli takové štěstí. Podle nemocnice zemřelo v budově následkem exploze 12 pacientů a návštěvníků a čtyři zdravotní sestry.
Více než polovina nemocnic ve městě je mimo provoz
Nemocnice sv. Jiří ale není zdaleka jedinou výbuchem postiženou nemocnicí v libanonském hlavním městě. Podle Richarda Brennana ze Světové zdravotnické organizace (WHO) je po explozi mimo provoz stále více než polovina nemocnic. Po zhodnocení stavu 55 klinik a zdravotnických center v Libanonu „víme, že více než polovina těchto zařízení je mimo provoz,“ uvedl Brennan na virtuální tiskové konferenci z Káhiry. Mimo provoz jsou podle něj také tři klíčové nemocnice v metropoli, zatímco další tři fungují v omezené míře. „Znamená to, že jsme přišli o 500 lůžek,“ vysvětlil.
Výbuch v Bejrútu: Ochránci mají plné ruce práce se ztracenými zvířaty, lidé nabízejí pomoc
Lidská činnost má na zvířata nepopiratelný vliv. To, že na zvířata dopadají přírodní katastrofy spojené s klimatickou změnou, nás zřejmě dnes už tolik nepřekvapí. Málokdo však při pohledu na trosky doutnajících budov pomyslí na zvířata, jejichž majitelé se už nemusí vrátit domů, nebo na ta, která se v šoku ztratí. Po úterním ničivém výbuchu v Bejrútu však zdejší ochránci nelenili a již více než sedmdesát psů a koček se znovu setkalo se svými rodinami.
Zástupkyně WHO pro Libanon Imán Šankitíová uvedla, že lůžka na jednotkách intenzivní péče a na traumatologických odděleních v Bejrútu jsou plná lidí, kteří byli zraněni při výbuchu. Poukázala i na nárůst případů koronaviru, což představuje výraznou zátěž pro libanonské zdravotnictví.
Brennan vyzval libanonské úřady a jejich spojence, aby co nejdříve obnovili chod těchto zařízení a země tak měla šanci se vypořádat s vysokým počtem zraněných a nárůstem lidí nakažených koronavirem.
WHO dnes zároveň vyhlásila mezinárodní sbírku s cílovou částkou 76 milionů dolarů (přes 1,6 miliardy Kč) na pomoc Libanonu. Dosud organizace do země přivezla 25 tun osobních ochranných prostředků a další lékařské vybavení pro zhruba 2 000 pacientů v deseti nemocnicích, uvedli podle agentury Reuters představitelé WHO.
Nákaza koronavirem se v Libanonu podle úterní bilance libanonského ministerstva zdravotnictví od února prokázala u 7 121 lidí a 87 zemřelo. Výbuch dusičnanu amonného připravil minulý týden o život nejméně 171 lidí a dalších více než 6 000 zranil.