reklama

Nové záběry ničivého výbuchu v Libanonu: V nemocnici vzduchem létal nábytek i lidé

Na veřejnost se dostalo další video mohutného výbuchu v Bejrútu. Tentokrát se jedná o záběry z bezpečnostních kamer jedné z tamních nemocnic, které ukazují, jak tlaková vlna ničí budovu zařízení a odhazuje lidi stranou. V nemocnici následkem výbuchu zemřelo 16 lidí včetně čtyř zdravotních sester. Více než polovina nemocnic v libanonském hlavním městě zůstává v důsledku exploze mimo provoz.

reklama

Profesor Georges Juvelekian zrovna dokončil svoji směnu v bejrútské nemocnici sv. Jiří, když se ozvala mohutná exploze. Dle svých slov mu následek tlakové vlny způsobil taková zranění, že kdyby mu jeho kolega okamžitě nepomohl, vykrvácel by. Pro personál nemocnice nastal boj s časem. Kromě zraněných museli ze zničené budovy evakuovat i stovky dalších pacientů.

K tématu

„Měli bychom být hrdí na to, co jsme dokázali. Během osmi hodin evakuovala nemocnice do bezpečí přes 300 pacientů, a to při nedostatku elektřiny i lidí, navzdory rozbitému sklu všude kolem a nebezpečnému ovzduší. Je to zázrak, který vypovídá o velikosti těchto lidí,“ popsal Juvelekian pro AP. Více než 230 pacientů musela nemocnice ještě v den exploze převézt do jiných zdravotnických zařízení.

Jednou z hrdinek okamžiku se pak stala zdravotní sestra Pamela Zeinoun, která se v době výbuchu nacházela na novorozeneckém oddělení, kde se starala o předčasně narozené děti. Ze sutin zachránila tři děti, které sama přepravila do jiné, pět kilometrů vzdálené nemocnice.

Ne všichni ale měli takové štěstí. Podle nemocnice zemřelo v budově následkem exploze 12 pacientů a návštěvníků a čtyři zdravotní sestry.

Více než polovina nemocnic ve městě je mimo provoz

Nemocnice sv. Jiří ale není zdaleka jedinou výbuchem postiženou nemocnicí v libanonském hlavním městě. Podle Richarda Brennana ze Světové zdravotnické organizace (WHO) je po explozi mimo provoz stále více než polovina nemocnic. Po zhodnocení stavu 55 klinik a zdravotnických center v Libanonu „víme, že více než polovina těchto zařízení je mimo provoz,“ uvedl Brennan na virtuální tiskové konferenci z Káhiry. Mimo provoz jsou podle něj také tři klíčové nemocnice v metropoli, zatímco další tři fungují v omezené míře. „Znamená to, že jsme přišli o 500 lůžek,“ vysvětlil.

K tématu

Zástupkyně WHO pro Libanon Imán Šankitíová uvedla, že lůžka na jednotkách intenzivní péče a na traumatologických odděleních v Bejrútu jsou plná lidí, kteří byli zraněni při výbuchu. Poukázala i na nárůst případů koronaviru, což představuje výraznou zátěž pro libanonské zdravotnictví.

Brennan vyzval libanonské úřady a jejich spojence, aby co nejdříve obnovili chod těchto zařízení a země tak měla šanci se vypořádat s vysokým počtem zraněných a nárůstem lidí nakažených koronavirem.

WHO dnes zároveň vyhlásila mezinárodní sbírku s cílovou částkou 76 milionů dolarů (přes 1,6 miliardy Kč) na pomoc Libanonu. Dosud organizace do země přivezla 25 tun osobních ochranných prostředků a další lékařské vybavení pro zhruba 2 000 pacientů v deseti nemocnicích, uvedli podle agentury Reuters představitelé WHO.

K tématu

Nákaza koronavirem se v Libanonu podle úterní bilance libanonského ministerstva zdravotnictví od února prokázala u 7 121 lidí a 87 zemřelo. Výbuch dusičnanu amonného připravil minulý týden o život nejméně 171 lidí a dalších více než 6 000 zranil.

Tagy: nemocnice výbuch exploze Bejrút Libanon

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Další články
reklama
reklama