Stávka lékařů může ochromit nemocnice. V ohrožení je část zákroků i noční provoz

Provoz některých oddělení může být kvůli rozhodnutí lékařů nesloužit přesčasy značně omezen.

Budou nemocnice v prosinci bez doktorů?

Kdo potřebuje totální endoprotézu, nejspíše si bude muset počkat. I takový důsledek může mít protest lékařů proti přesčasům. Na problémy související s omezeným provozem některých oddělení, které povede třeba ke rušení neakutních operací, se připravují nemocnice po celém Česku. Ministrům zdravotnictví a práce zbývá už poslední měsíc, aby s lékaři našli nad přesčasy společnou řeč. Podle poslance Toma Philippa (KDU-ČSL) může stávka zdravotníků vést i k tomu, že nebude mít kdo odsloužit noční směny v ambulanci.

Nechceme v nemocnicích bydlet a silně přetažený lékař může být sobě i pacientovi nebezpečný. Takové je poselství stovek lékařů po celé zemi směřované vedením nemocnic i zákonodárcům. Od prosince jich proto velká část odmítla brát přesčasy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko si chce hýčkat zubaře. Stomatologie si polepší dvakrát více než jiné segmenty péče

Třeba v olomoucké fakultní nemocnici nechce dál sloužit přesčasy víc než stovka lékařů. Vedení zařízení se v tuto chvíli snaží situaci řešit. „Výpověď z přesčasů podalo přibližně 110 lékařů z celkového počtu zhruba 580 sloužících doktorů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

S podobným scénářem se potýkají i v Jihlavě. V místní nemocnici odmítá sloužit přesčasy přibližně polovina z 300 lékařů. „Může dojít k omezení plánované péče, což se týká například plánovaných operací, jakou je třeba totální endoprotéza,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS mluvčí tamního zařízení Monika Zachrlová. Vedle toho ve Fakultní nemocnici v Brně se jedná o třetinu doktorů.

Lékaři přitom nejsou naštvaní na vedení nemocnic. Špatný je podle nich celý systém. „České zdravotnictví se nachází dlouhodobě v neuspokojivém stavu. Dochází k porušování zákona, které se děje už desetiletí a které se týká přesčasů. Jde o plošné porušovaní napříč celou zemí,“ řekl pro CNN Prima NEWS vedoucí lékař ambulantního úseku Porodnickogynekologické kliniky FN Olomouc Ondřej Malchar.

Už nyní prý někteří slouží i víc než 800 hodin přesčasů ročně, a to často o víkendech. Zákonná norma je přitom maximálně 416 hodin. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se s lékaři sešel na konci října. Další schůzku přislíbil na příští týden.

„Tématem diskuze bylo vyjasnění, jaký je rozdíl mezi směnou, přesčasem a kombinací, ale i to, co stojí za pojmem 24hodinový pobyt na pracovišti. Chci, aby to bylo naprosto přesné,“ pronesl na konci října šéf resortu. Sami lékaři navrhují například omezit noční pohotovosti. Ty prý nemusí nutně držet každá nemocnice.

40 hodin týdně, zní od mladých lékařů

O sporných přesčasech hovořili ve vysílání CNN Prima NEWS i poslanec a místopředseda výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL) a sportovní trenér a podnikatel Dalibor Veselý. Mladí lékaři jsou podle Veselého nuceni trávit v nemocnicích neúměrné množství času. Právě to bylo důvodem, proč opustil zdravotnické prostředí. „Zatímco všude v Evropě se množství práce snižuje, u nás se doktorům ještě navyšuje jenom proto, aby se legalizovalo něco, co bylo dříve nezákonné,“ uvedl podnikatel v souvislosti s pozměňovacím návrhem.

„Kdyby se mladí lékaři neozvali, systém pojede dál a nic se řešit nebude. Chceme se dostat k možnosti, že mít standardní pracovní týden o 40 hodinách je možné i pro profesi lékaře,“ vypíchl Veselý.

Podle zákonodárce je takový návrh možný, ale pouze za předpokladu, že dojde k výrazným změnám v celkovém pracovním systému. „V tuto chvíli je ale zavedení tohoto počtu pracovních hodin nemožné s přihlédnutím ke zhruba 20 tisícům lékařů, kteří jsou k dispozici,“ zdůraznil Philipp. Dodal rovněž, že v prosinci může docházet k tomu, že noční směny, zvláště v ambulanci, nebude mít kdo odsloužit. Pokud lékaři dodrží svůj slib, mohla by podle něj mít některá oddělení výrazně omezenou péči.

Philipp a Veselý dále hovořili i o novele zákona v rámci distribuce léků. Více se dozvíte v přiloženém videu:

Tagy:
operace nemocnice zdravotnictví lékař novela zákona jednání Vlastimil Válek Fakultní nemocnice Brno zdravotnický personál omezení péče Nemocnice Jihlava Fakultní nemocnice Olomouc přesčas Tom Philipp Ministerstvo zdravotnictví České republiky Dalibor Veselý Ondřej Malchar Monika Zachrlová