Na začátku roku 2024 česká veřejnost nejlépe hodnotila práci obecních nebo městských úřadů a práci prezidenta. Hodnocení Petra Pavla ve funkci je výrazně lepší než vloni, vyplývá z nového průzkumu společnosti STEM. Podle analytičky společnosti Jitky Uhrové je změna ve vnímání hlavy státu odvislá od srovnání s jeho předchůdcem Milošem Zemanem. U veřejnosti je na tom hůře naopak hodnocení jednotlivých představitelů vlády. V nižší míře se zhoršuje také pohled na otázky sociálních jistot, práce soudů či bezpečnosti občanů.
„V případě prezidenta samozřejmě změna souvisí se změnou v prezidentském úřadu, Miloš Zeman na konci svého funkčního období byl vnímán silně kriticky. Hodnocení Petra Pavla je sice polarizované, ale stále jasně lepší než u ostatních zkoumaných politických aktérů,“ uvedla analytička ve zveřejněném průzkumu.
ČTĚTE TAKÉ: Prorůstová opatření? Chce to aspoň 5 změn, říká za NERV Stroukal. Výpovědi „bez důvodů“ hájí
Respondenti měli možnost zhodnotit konkrétního činitele či úřad známkou od jedničky do pětky jako ve škole. Česká společnost je nejvíce spokojená s prací obecních a městských úřadů. Tuto oblast hodnotilo jedničkou či dvojkou až 41 procent občanů. Podobné hodnocení si vysloužil i prezident Pavel, jehož působení ocenila dvěma nejlepšími známkami více než třetina společnosti.
Piráty a SPD by volil stejný počet lidí, ukazuje nový průzkum. Volby by vyhrálo ANO
Sněmovní volby by na přelomu letošního ledna a února vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhé ODS by dalo hlas 15,5 procenta voličů. Vyplývá to z nedělních výsledků průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi. O třetí místo by svedli boj Piráti a SPD, kterým model přisuzuje shodně 9,5 procenta. Pokud by vládní strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL kandidovaly v koalici Spolu, hlasovalo by pro ně 22,5 procenta voličů. ANO by v tom případě dostalo 35,5 procenta hlasů. Ani v jedné z obou variant by strany současné vládní koalice ve Sněmovně nezískaly většinu.
Pokles u občanů zaznamenali odborníci v případě kvality zdravotní péče, ovšem současně upozorňují, že v období koronavirové krize byla tato oblast vnímána jako nadstandardně dobrá. I přesto, že v pozitivním trendu následují otázky péče o bezpečnost občanů a zajištění občanské svobody, jde podle agentury o relativní spokojenost, neboť „u obou těchto oblastí převažují lidé nespokojení“, kteří zvolili čtyřku či pětku.
„Nejhůře veřejnost, stejně jako v předchozích letech, hodnotí politickou reprezentaci země, ovšem s výjimkou již zmíněné práce prezidenta, u které negativních hodnocení není tolik jako u ostatních politických aktérů či institucí,“ uvádí STEM v analýze.
Nejhorší hodnocení obdržel premiér Petr Fiala (ODS). Jeho působení ve funkci ministerského předsedy si u občanů vysloužilo nejvíce čtyřek a pětek. Až dvě třetiny Čechů jsou nespokojeny s činností parlamentu, kabinetu a s celkovou vnitropolitickou situací. Skepticky veřejnost nahlíží na situaci mladých rodin či vyhlídek do budoucna. Negativně se rovněž staví k možnosti ovlivňovat veřejné dění.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kuba: ODS chybí vize a ambice mít 30 procent. Koalici Spolu vidím jinak než Fiala