Od začátku roku platí některé změny v zákoníku práce
Cílem novely zákoníku práce je zvýšit flexibilitu trhu, a to v zájmu zaměstnanců i zaměstnavatelů. Některé změny začaly platit od začátku tohoto roku, jiné by měly vstoupit v platnost v jeho průběhu. Co všechno přináší?
Minimální mzda s novým rokem vzrostla. Měsíčně činí 20 800 korun. Změn v zákoníku práce je ale celá řada. Firmy a zaměstnanci se mohou domluvit, že si zaměstnanec sám rozvrhne svou pracovní dobu, tedy kdy bude začínat a končit. Týká se to jak zaměstnanců na HPP, tak brigádníků na DPP.
ČTĚTE TAKÉ: Majstrštyk vlády, zaslouží si potlesk. Kalousek po vlnách tvrdé kritiky chválí Fialův kabinet
„Půjde nastavit podle potřeby. Doposud bylo možné akorát u výkonu práce z domova nebo u sdíleného pracovního místa,“ popsal pro CNN Prima NEWS specialista na pracovní právo Adam Valíček.
Významné změny ohledně výpovědi nebo zkušební doby by měly vstoupit v platnost zřejmě od dubna letošního roku. Pokud dostanete výpověď, začne běžet výpovědní doba ode dne, kdy ji zaměstnavatel předá. Dříve platila až od začátku následujícího měsíce.
„Jakmile jim skončí ten pracovní poměr, tak oni, pokud chtějí, aby pobírali podporu v nezaměstnanosti od prvního dne, tak se do tří dnů po skončení toho pracovního poměru mohou, nebo mají nahlásit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
Naopak u zkušební doby se lhůta prodlužuje. Ze tří měsíců na čtyři a ze šesti měsíců na osm u vedoucích pracovníků. Ve vládní koalici stále běží spor ohledně výpovědí bez udání důvodu. Proti je ministr práce a sociálních věcí. „Já jsem to do té novely nedával a dávat nebudu, není to pro mě téma,“ řekl Marian Jurečka (KDU-ČSL).
ODS chce ale tuto změnu protlačit až při samotném projednávání ve Sněmovně. „Česká republika má jeden z nejméně flexibilních zákoníků práce, má jeden z nejnákladnějších ochran zaměstnanců,“ popsal místopředseda Sněmovny Skopeček (ODS).
Proti jsou ale jak odboráři, tak i opoziční poslanci. „Nemáme žádnou dopadovou studii, co to udělá s pracovním trhem,“ tvrdí stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). „Jestli se bude prosazovat v dalším čtení zákona, protesty začnou v ČR a svaz KOVO bude lídrem. Nebudeme sedět doma a vyjdeme do ulic,“ uvedl odborový předák KOVO Roman Ďurčo.
Podle odborářů by mohli někteří zaměstnavatelé výpověď bez důvodu zneužívat. Ta by podle nich otevřela dveře pro diskriminaci na trhu práce a zvýšila by nejistotu zaměstnanců.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nemovitosti budou zdražovat, shodli se finanční experti. Řekli, o kolik i důvod