Zatímco zbytek světa svádí boj s pandemií a počítá nakažené po tisících, v Austrálii uvolňují opatření a sundavají roušky. Nákazu v zemi se totiž vládě podařilo téměř vymýtit. Co za tím stojí?
Byl to výjev jak z jiného světa. Tisíce fanoušků přihlížely v Austrálii na tenisovém stadionu přípravným utkáním před prvním grandslamovým turnajem sezony, který by měl odstartovat 8. února v Melbourne. Bez roušek. Bez rozestupů.
Fotografie ze stadionu obletěly celý svět, který se začal ptát: Jak je to možné? V Austrálii v pátek informovali, že už 12 dní v řadě neevidují žádný komunitní přenos nákazy, uvedla americká televize CNN. Jenže o den později se stranou od tenisového dění uzamklo do karantény město Perth, když se tam po deseti měsících nákaza objevila. Dva miliony lidí z města na jihozápadě země a vzdáleného zhruba 2 700 kilometrů vzdušnou čarou od Melbourne smí najednou opustit domov jen v nejnutnějších případech. Kvůli jedinému potvrzenému případu.
Australian Open exhibition match earlier today with Nadal, Serena and more. 4,000 fans. Not every other row, but side by side.
— Gunz (@TheGunzShow) January 29, 2021
How? Well, Australia just had their 12th day of no Covid cases. Must be nice. pic.twitter.com/VvmDPErzOb
A tato kvapná reakce ilustruje i celostátní přístup Austrálie ke covidu. Ve chvíli, kdy se někde objeví byť jen několik jednotek nakažených, úřady okamžitě zavádí velmi tvrdá opatření. Díky tomu v Austrálii podobně jako na Novém Zélandu evidují jen pár infikovaných, které navíc pečlivě sledují a trasují.
Epidemiolog Flegr: Testovat žáky jednorázovými testy je cesta do pekel
„Testovat žáky antigenními testy je cesta do pekel,“ řekl v kontinuálním vysílání epidemiolog Jaroslav Flegr. Podle něj by bylo ideální žáky dvakrát týdně otestovat PCR testy.
I přes pandemii koronaviru tak mohl Martin Pakula, ministr sportu státu Victoria s pětimilionovým hlavním městem Melbourne, na konci minulého týdne s nadšením oznámit: „Bude to nejvýznamnější mezinárodní událost s velkým množstvím lidí, které svět po mnoha a mnoha měsících uvidí.“ Do Melbourne Parku by podle ministra mělo přijít denně až 30 tisíc diváků v prvním týdnu. V tom druhém klesne kapacita na 25 000 a pořadatelé ji rozdělí na poloviny pro odpolední a večerní zápasy.
„To znamená, že v hlavní Areně Roda Lavera budeme mít na konci turnaje neuvěřitelnou atmosféru, která se snad nebude lišit od těch z minulých ročníků,“ doplnil Pakula. Organizátoři očekávají kolem 390 tisíc diváků, zhruba polovinu z celkového počtu návštěvníků z posledních tří let.
Tvrdé restrikce se ale nesnáší snadno. Mnozí tenisté si po příletu do Austrálie stěžovali, že musejí do karantény nebo hůř – v případě, že byly v kontaktu s nakaženým – do domácího vězení.
Flegr: Austrálie se jen tak neotevře, budou si to hlídat
Jenže striktní přístup se Austrálii vyplácí. A lidé navíc vědí, že pokud přetrpí pár dní, úřady opatření zase ochotně uvolní. Lidé tak mohou chodit do restaurací a obchodů, a to bez roušek. K úplné svobodě pohybu je ale ještě daleko, australská vláda údajně zruší občanům zákaz cestování do zahraničí nejdříve v půlce roku.
„Austrálie se jen tak neotevře. Budou to zatraceně hlídat. Našli jednoho člověka s britskou mutací v Perthu a zavřeli celé město. Je to jiný přístup než u nás,“ řekl CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Roušky musejí lidé nadále nosit například na letištích nebo ve zdravotnických zařízeních.