reklama

O českých potravinách v obchodech musí rozhodovat lidé a ne stát, říká podnikatel Piškanin

Každá krize je výzvou, která v lidech probouzí kreativitu. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl zakladatel a majitel jedné z největších evropských logistických společností HOPI František Piškanin. Podle něj není nápad na uzákonění velkého podílu českých potravin v obchodech dobrý, protože o tom mají rozhodnout sami zákazníci.

reklama

„Občas mě to zvedá ze židle,“ odpověděl Piškanin moderátorce Lucii Hrdličkové na otázku, co si myslí o uzákonění českých potravin v tuzemských prodejnách. Svůj postoj vysvětlil tím, že velké řetězce prodávají to, co si zákazníci kupují. „Češi nejprve musejí chtít české potraviny. Nikdo jim nemůže nařizovat, co mají kupovat,“ dodal Piškanin, který vedle logistické firmy, která dováží do Česka většinu mražených ryb ze zahraničí, vlastní také například výrobnu jogurtů Hollandia.

Rakušané také odmítli německé potraviny v Bille

Samotný nápad ohledně lokálních potravin, který podpořil i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), se ale Piškaninovi libí. „Je příjemné vnímat, že v populaci roste názor, že české zboží je kvalitní zboží,“ pravil třiasedmdesátiletý podnikatel. Jako příklad uvedl rok 1996, kdy německá společnost REWE koupila rakouský řetězec BILLA a chtěli tam expandovat. Ale tím se v Rakousku „vzbudil“ poplach, že tam bude vše německé. Lidé ale řekli NE a tím rozhodli, že se tam dále prodávají převážně rakouské potraviny.

Moderátorka Lucie Hrdličková rozebírala s Piškaninem také to, jaký vliv měla na jeho podnikání pandemie koronaviru. „Máme štěstí, že podnikáme v oboru, který nebyl koronavirem moc zasažený. Myslím tím jídlo do supermarketů i samotnou logistiku. Ale například s rybami byl problém, protože byly zavřené restaurace,“ vysvětlil Piškanin. Připustil, že ze všech krizí, kterými během třiceti let praxe prošel, vyšly jeho firmy bohatší a silnější.

Na začátku pandemie bylo potravin dost

„Základem k překonání krize je mít se o co opřít. O značku, zákazníky a hlavně zaměstnance. Výjimečné situace nás tlačí do věcí, které bychom třeba ještě dlouho odkládali,“ popsal Piškanin základ zvládání mimořádného stavu. Přiznal však, že nápor na logistiku, který zažil na počátku koronavirové pandemie, byl někdy nekontrolovatelný. Prý ale nenastalo, že by na skladech nebyl dostatek potravin. „Vázlo zejména něco, čemu se říká souhra a spolupráce, protože se prodává to, co ten druhý objedná. Když někdo neumí rychle reagovat, jsou z toho různé důsledky,“ uvedl František Piškanin k situaci vykoupených supermarketů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama