reklama

O českých potravinách v obchodech musí rozhodovat lidé a ne stát, říká podnikatel Piškanin

Každá krize je výzvou, která v lidech probouzí kreativitu. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl zakladatel a majitel jedné z největších evropských logistických společností HOPI František Piškanin. Podle něj není nápad na uzákonění velkého podílu českých potravin v obchodech dobrý, protože o tom mají rozhodnout sami zákazníci.

reklama

„Občas mě to zvedá ze židle,“ odpověděl Piškanin moderátorce Lucii Hrdličkové na otázku, co si myslí o uzákonění českých potravin v tuzemských prodejnách. Svůj postoj vysvětlil tím, že velké řetězce prodávají to, co si zákazníci kupují. „Češi nejprve musejí chtít české potraviny. Nikdo jim nemůže nařizovat, co mají kupovat,“ dodal Piškanin, který vedle logistické firmy, která dováží do Česka většinu mražených ryb ze zahraničí, vlastní také například výrobnu jogurtů Hollandia.

K tématu

Rakušané také odmítli německé potraviny v Bille

Samotný nápad ohledně lokálních potravin, který podpořil i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), se ale Piškaninovi libí. „Je příjemné vnímat, že v populaci roste názor, že české zboží je kvalitní zboží,“ pravil třiasedmdesátiletý podnikatel. Jako příklad uvedl rok 1996, kdy německá společnost REWE koupila rakouský řetězec BILLA a chtěli tam expandovat. Ale tím se v Rakousku „vzbudil“ poplach, že tam bude vše německé. Lidé ale řekli NE a tím rozhodli, že se tam dále prodávají převážně rakouské potraviny.

Moderátorka Lucie Hrdličková rozebírala s Piškaninem také to, jaký vliv měla na jeho podnikání pandemie koronaviru. „Máme štěstí, že podnikáme v oboru, který nebyl koronavirem moc zasažený. Myslím tím jídlo do supermarketů i samotnou logistiku. Ale například s rybami byl problém, protože byly zavřené restaurace,“ vysvětlil Piškanin. Připustil, že ze všech krizí, kterými během třiceti let praxe prošel, vyšly jeho firmy bohatší a silnější.

Na začátku pandemie bylo potravin dost

„Základem k překonání krize je mít se o co opřít. O značku, zákazníky a hlavně zaměstnance. Výjimečné situace nás tlačí do věcí, které bychom třeba ještě dlouho odkládali,“ popsal Piškanin základ zvládání mimořádného stavu. Přiznal však, že nápor na logistiku, který zažil na počátku koronavirové pandemie, byl někdy nekontrolovatelný. Prý ale nenastalo, že by na skladech nebyl dostatek potravin. „Vázlo zejména něco, čemu se říká souhra a spolupráce, protože se prodává to, co ten druhý objedná. Když někdo neumí rychle reagovat, jsou z toho různé důsledky,“ uvedl František Piškanin k situaci vykoupených supermarketů.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama