INTERVIEW, František Piškanin - 9.6. v 17:30
Každá krize je výzvou, která v lidech probouzí kreativitu. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl zakladatel a majitel jedné z největších evropských logistických společností HOPI František Piškanin. Podle něj není nápad na uzákonění velkého podílu českých potravin v obchodech dobrý, protože o tom mají rozhodnout sami zákazníci.
„Občas mě to zvedá ze židle,“ odpověděl Piškanin moderátorce Lucii Hrdličkové na otázku, co si myslí o uzákonění českých potravin v tuzemských prodejnách. Svůj postoj vysvětlil tím, že velké řetězce prodávají to, co si zákazníci kupují. „Češi nejprve musejí chtít české potraviny. Nikdo jim nemůže nařizovat, co mají kupovat,“ dodal Piškanin, který vedle logistické firmy, která dováží do Česka většinu mražených ryb ze zahraničí, vlastní také například výrobnu jogurtů Hollandia.
Toman chce na pultech až dvě třetiny českých potravin. Zoufalost, kontruje farmář
Na pultech obchodů by mohly být až dvě třetiny tuzemských potravin, které si v Česku umíme vyprodukovat. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to nastínil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR a farmář Jaroslav Šebek to označil za zoufalství.
Rakušané také odmítli německé potraviny v Bille
Samotný nápad ohledně lokálních potravin, který podpořil i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), se ale Piškaninovi libí. „Je příjemné vnímat, že v populaci roste názor, že české zboží je kvalitní zboží,“ pravil třiasedmdesátiletý podnikatel. Jako příklad uvedl rok 1996, kdy německá společnost REWE koupila rakouský řetězec BILLA a chtěli tam expandovat. Ale tím se v Rakousku „vzbudil“ poplach, že tam bude vše německé. Lidé ale řekli NE a tím rozhodli, že se tam dále prodávají převážně rakouské potraviny.
Moderátorka Lucie Hrdličková rozebírala s Piškaninem také to, jaký vliv měla na jeho podnikání pandemie koronaviru. „Máme štěstí, že podnikáme v oboru, který nebyl koronavirem moc zasažený. Myslím tím jídlo do supermarketů i samotnou logistiku. Ale například s rybami byl problém, protože byly zavřené restaurace,“ vysvětlil Piškanin. Připustil, že ze všech krizí, kterými během třiceti let praxe prošel, vyšly jeho firmy bohatší a silnější.
Na začátku pandemie bylo potravin dost
„Základem k překonání krize je mít se o co opřít. O značku, zákazníky a hlavně zaměstnance. Výjimečné situace nás tlačí do věcí, které bychom třeba ještě dlouho odkládali,“ popsal Piškanin základ zvládání mimořádného stavu. Přiznal však, že nápor na logistiku, který zažil na počátku koronavirové pandemie, byl někdy nekontrolovatelný. Prý ale nenastalo, že by na skladech nebyl dostatek potravin. „Vázlo zejména něco, čemu se říká souhra a spolupráce, protože se prodává to, co ten druhý objedná. Když někdo neumí rychle reagovat, jsou z toho různé důsledky,“ uvedl František Piškanin k situaci vykoupených supermarketů.