Stát vypsal další vlnu kotlíkových dotací
Domácnosti s nižšími příjmy mají možnost získat na výměnu tepelného zdroje kotlíkovou dotaci. A to až ve výši 95 procent celkové částky. Kraje navíc hlásí dostatek finančních prostředků. Dostat by se tak mělo na všechny oprávněné žadatele, problém může nastat s dodací lhůtou od výrobců.
Manželé Faldíkovi ze Zlínska se v květnu rozhodli vyměnit kotel na pevná paliva za modernější tepelné čerpadlo. O dotace si zažádali zpětně. Očekávají, že se jim vynaložená investice brzy vrátí.
„K výměně nás vedla úspora a lepší standard. Čekáme zejména energetickou úsporu, jelikož čerpadlo má vyšší výkon. Ušetříme hlavně finančně,“ vysvětluje Pavla Faldíková.
Kotlíkové dotace se spustily i pro nízkopříjmové domácnosti, kde roční příjmy nepřesáhnou 171 tisíc korun čistého na jednoho člena domácnosti. Limit se netýká seniorů, invalidů, dětí a studentů.
Jak redakci CNN Prima NEWS potvrdila vedoucí Odboru strategického rozvoje Zlínského kraje Jana Koldová, zájem o dotace je například v jejím regionu opravdu velký.
Největší zájem je o biomasu
A jak vysoké částky mohou lidé na dotacích získat? Na tepelné čerpadlo jde až o 180 tisíc korun. O 50 tisíc méně získáte na kotel na biomasu a 100 tisíc nabízel stát na plynové kondenzační kotle, kde už ale podpora skončila. „Ve všech případech je možné získat až 95% dotaci,“ podotýká Koldová.
Největší zájem je prý stále o kotle na biomasu. Výrobci tepelných čerpadel ale nestíhají dodávat. „Poptávka se oproti minulému roku zvedla zhruba o 300 %. Čekací lhůty pro maloobchod jsou zhruba do května 2023,“ říká obchodní ředitel společnosti Neota Martin Husák.
Pokud by někdo chtěl ušetřit čas a peníze tím, že si koupí kotel sám, může narazit na problém. Dotace se vztahují jen na zařízení ze seznamu ministerstva životního prostředí.