Rakouská vláda chce udělat vše pro to, aby zimní turistická sezóna u našich jižních sousedů mohla vůbec proběhnout. Neobejde se to ale bez určitých omezení. Lyžaři se například budou muset obejít bez barů na sjezdovkách a do kabinkových lanovek bude přístup jen se zakrytými ústy a nosem. Vyplývá to ze čtvrtečního tiskového brífinku kabinetu Sebastiana Kurze.
Během léta se ukázalo, že cestovní ruch fungoval velmi dobře, přestože zůstala v platnosti mnohá protiepidemická opatření. „Měli jsme jen málo clusterů nákazy,“ uvedl na úvod čtvrteční tiskové konference rakouský kancléř Sebastian Kurz. Cílem jeho vlády je umožnit, aby i zimní turistická sezóna mohla proběhnout a v bezpečí byli jak hosté, tak zaměstnanci v cestovním ruchu pracující.
„Nejde ale jen o lyžování. Na turismu jsou v Rakousku závislá také města, kam lidé cestují třeba za kulturou. Musíme udělat vše pro to, aby bylo možné zimní turismus provozovat v co největší míře i v zimě,“ dodal Kurz s tím, že cestovní ruch je jedno z klíčových odvětví pro celé rakouské národní hospodářství.
Důležitost turismu pro Rakousko si uvědomuje i ministryně cestovního ruchu Elisabeth Köstingerová. „Jde o patnáct miliard eur. Poslední dva roky byl cestovní ruch v Rakousku rekordní,“ řekla na tiskovém brífinku s tím, že „bez pravidel to nepůjde“. Köstingerová uvedla, že návštěvníci horských středisek budou muset oželet takzvané Aprés ski, tedy zimní bary na sjezdovkách i v zázemí. „Považujeme to za velmi rizikové,“ shodla se Köstingerová s Kurzem.
Na lanovku s rouškou
Omezení se dotknou i přepravy na lanovkách nebo lyžařských škol. „Naštěstí 85 procent rakouských lanovek jsou otevřené sedačky. V kabinkových bude nutné používat ochranu dýchacích cest,“ dodala ministryně cestovního ruchu. V lyžařských školách se omezí skupinová výuka. „Instruktoři budou moci učit najednou maximálně deset lidí a jednotlivé skupiny se na sjezdovce nebudou moci promíchávat,“ řekla dále Köstingerová.
Nová pravidla budou muset dodržovat také pracovníci hotelů, restaurací a dalších zařízení cestovního ruchu. „Budou pravidelně chodit na testy na koronavirus. Chceme tak snížit riziko nákazy pro hosty,“ dodala Elisabeth Köstingerová. Omezen bude také počet hostů, kteří budou moci naráz konzumovat jídlo a nápoje v restauracích. Stravovací zařízení budou moci nabízet jen místa k sezení.
Brífinku se zúčastnil také rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Ten zhodnotil aktuální nárůst počtu nakažených jako alarmující, nicméně vláda podle něho intenzivně jedná, zda a jaká další protiepidemická opatření bude nutné přijmout. Na základě těch již platných Anschober očekává, že se v říjnu začnou čísla lepšit. „Bez úspěšného zvládnutí pandemie vzniknou velké národohospodářské škody,“ řekl.