Petříček: Rakousko definitivně v pondělí přidá Prahu na seznam rizikových oblastí

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Petříček k označení Prahy Rakouskem za rizikovou oblast

Rakousko zařadí Prahu mezi rizikové oblasti kvůli značnému šíření koronaviru. Opatření začne platit v pondělí, potvrdil CNN Prima NEWS ministr zahraničí Tomáš Petříček. Podle něj je informace definitivní. Pro Pražany a návštěvníky Prahy to znamená, že pro vstup do Rakouska se budou muset prokázat negativním testem. Kontrola by podle Petříčka měla být namátková.

„To, že Rakousko od pondělí zavede Prahu na seznam rizikových oblastí, je víceméně definitivní. Pro Pražany a návštěvníky Prahy to znamená, že vstup do Rakouska jim bude umožněn pouze v případě, že předloží negativní test. Stále řešíme nějaké detaily, otázku výjimek a jak bude probíhat kontrola. Ta by měla být podle všeho namátková,“ řekl televizi CNN Prima NEWS Tomáš Petříček.

O chystaném zařazení Prahy mezi rizikové oblasti už ráno informoval na Twitteru. I tam uvedl, že jedná se svým rakouským protějškem Alexanderem Schallenbergem o výjimkách. Snaží se, aby se opatření netýkalo již zaplacených zájezdů.

CNN Prima NEWS však Petříček řekl, že zatím nemá pozitivní reakci na tuto žádost. „Kolegové budou ještě v kontaktu s příslušnými úřady v Rakousku, ale v tuto chvíli jsem přesvědčen, že Rakousko nebude v případě Prahy dělat jiné kroky, než dělá v případě ostatních rizikových oblastí,“ podotkl.

Jak bude kontrola probíhat?

Podařilo se mu ale domluvit, že Pražané budou moci územím Rakouska od pondělí alespoň projet bez nutnosti testů. Jak budou Rakušané rozpoznávat, že člověk přijíždí z Prahy, ale zatím neví. „Zatím ověřujeme, jak bude kontrola probíhat a až dostaneme finální odpověď, zveřejníme informace na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.“

Řešit výjimky pro pendlery podle Petříčka v současné době není potřeba, většina pendlerů totiž žije v příhraničních regionech. „Vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Prahu, tak situace kolem pendlerů není nijak urgentní. S rakouskou stranou hovoříme o tom, že pokud by něco chtěli měnit, budeme rádi, když nás na to upozorní dopředu. Trváme na tom, aby především zohlednili ekonomickou situaci v příhraničních oblastech,“ zdůraznil ministr zahraničí.

O zpřísnění opatření jedná i Tunisko

Podle Petříčka zatím nejde předvídat, jaký další stát Česko vyřadí ze seznamu bezpečných zemí. „Naše čísla nejsou ideální. Musíme se zaměřit na to, aby se situace stabilizovala a začala zlepšovat. Přírůstek nově nakažených, což je hlavní kritérium, na které se ostatní státy koukají, dnes bohužel patří k těm největším v Evropě,“ posteskl si.

O zpřísnění opatření jedná také Tunisko. To umožnilo organizovaným zájezdům, že nemusí předkládat negativní test na COVID-19. Petříček však potvrdil, že Tunisko zvažuje, že tuto výjimku zruší. „Zatím nemám informaci, že by o tom Tuniské úřady finálně rozhodly. Jsme v kontaktu jak s představiteli cestovních kanceláří, tak i s Tuniskými úřady,“ uvedl Petříček s tím, že hlavní sezóna je u konce a hlavní prioritou v současné době je, aby se situace v Česku uklidnila.

Které státy už daly Čechům červenou?

Země sousedící s Českem přistupují k cestovním omezením kvůli koronaviru rozdílně. Cestování z Česka na Slovensko se zkomplikovalo minulý pátek, Německo ve středu na seznam epidemicky nebezpečných zemí zařadilo prakticky celou republiku s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Polsko cesty z Česka zatím neomezilo. „V případě Polska žádné informace zatím nemáme. Polsko zatím nenaznačilo, že by zvažovalo nějakou změnu, co se týče cestování,“ uvedl v Radiožurnálu Petříček.

Českou republiku nebo její část mezi rizikové oblasti zařadily kvůli zhoršené epidemické situaci v posledních dnech i další státy, například Nizozemsko, od pondělí bude negativní test vyžadovat při příletu z Česka také Řecko.

Tagy: