reklama

Petříček: Rakousko definitivně v pondělí přidá Prahu na seznam rizikových oblastí

Rakousko zařadí Prahu mezi rizikové oblasti kvůli značnému šíření koronaviru. Opatření začne platit v pondělí, potvrdil CNN Prima NEWS ministr zahraničí Tomáš Petříček. Podle něj je informace definitivní. Pro Pražany a návštěvníky Prahy to znamená, že pro vstup do Rakouska se budou muset prokázat negativním testem. Kontrola by podle Petříčka měla být namátková.

reklama

„To, že Rakousko od pondělí zavede Prahu na seznam rizikových oblastí, je víceméně definitivní. Pro Pražany a návštěvníky Prahy to znamená, že vstup do Rakouska jim bude umožněn pouze v případě, že předloží negativní test. Stále řešíme nějaké detaily, otázku výjimek a jak bude probíhat kontrola. Ta by měla být podle všeho namátková,“ řekl televizi CNN Prima NEWS Tomáš Petříček.

O chystaném zařazení Prahy mezi rizikové oblasti už ráno informoval na Twitteru. I tam uvedl, že jedná se svým rakouským protějškem Alexanderem Schallenbergem o výjimkách. Snaží se, aby se opatření netýkalo již zaplacených zájezdů.

CNN Prima NEWS však Petříček řekl, že zatím nemá pozitivní reakci na tuto žádost. „Kolegové budou ještě v kontaktu s příslušnými úřady v Rakousku, ale v tuto chvíli jsem přesvědčen, že Rakousko nebude v případě Prahy dělat jiné kroky, než dělá v případě ostatních rizikových oblastí,“ podotkl.

K tématu

Jak bude kontrola probíhat?

Podařilo se mu ale domluvit, že Pražané budou moci územím Rakouska od pondělí alespoň projet bez nutnosti testů. Jak budou Rakušané rozpoznávat, že člověk přijíždí z Prahy, ale zatím neví. „Zatím ověřujeme, jak bude kontrola probíhat a až dostaneme finální odpověď, zveřejníme informace na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.“

Řešit výjimky pro pendlery podle Petříčka v současné době není potřeba, většina pendlerů totiž žije v příhraničních regionech. „Vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Prahu, tak situace kolem pendlerů není nijak urgentní. S rakouskou stranou hovoříme o tom, že pokud by něco chtěli měnit, budeme rádi, když nás na to upozorní dopředu. Trváme na tom, aby především zohlednili ekonomickou situaci v příhraničních oblastech,“ zdůraznil ministr zahraničí.

O zpřísnění opatření jedná i Tunisko

Podle Petříčka zatím nejde předvídat, jaký další stát Česko vyřadí ze seznamu bezpečných zemí. „Naše čísla nejsou ideální. Musíme se zaměřit na to, aby se situace stabilizovala a začala zlepšovat. Přírůstek nově nakažených, což je hlavní kritérium, na které se ostatní státy koukají, dnes bohužel patří k těm největším v Evropě,“ posteskl si.

O zpřísnění opatření jedná také Tunisko. To umožnilo organizovaným zájezdům, že nemusí předkládat negativní test na COVID-19. Petříček však potvrdil, že Tunisko zvažuje, že tuto výjimku zruší. „Zatím nemám informaci, že by o tom Tuniské úřady finálně rozhodly. Jsme v kontaktu jak s představiteli cestovních kanceláří, tak i s Tuniskými úřady,“ uvedl Petříček s tím, že hlavní sezóna je u konce a hlavní prioritou v současné době je, aby se situace v Česku uklidnila.

Které státy už daly Čechům červenou?

Země sousedící s Českem přistupují k cestovním omezením kvůli koronaviru rozdílně. Cestování z Česka na Slovensko se zkomplikovalo minulý pátek, Německo ve středu na seznam epidemicky nebezpečných zemí zařadilo prakticky celou republiku s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Polsko cesty z Česka zatím neomezilo. „V případě Polska žádné informace zatím nemáme. Polsko zatím nenaznačilo, že by zvažovalo nějakou změnu, co se týče cestování,“ uvedl v Radiožurnálu Petříček.

Českou republiku nebo její část mezi rizikové oblasti zařadily kvůli zhoršené epidemické situaci v posledních dnech i další státy, například Nizozemsko, od pondělí bude negativní test vyžadovat při příletu z Česka také Řecko.

K tématu

Tagy: Rakousko opatření Tomáš Petříček koronavirus COVID-19 riziková oblast Praha

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama