Václav Klaus vyvrací, že by ministerstvo financí pod jeho vedením tajně odeslalo na přelomu 80. a 90. let do Sovětského svazu půjčku přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů. Ve vysílání Rádia Z uvedl, že si na žádnou takovou půjčku nevzpomíná on ani jeho kolegové. Dodal, že do této kauzy sahají nitky BIS (Bezpečnostní informační služby).
„Myslím, že je to drzost nejen Hospodářských novin, ale celého Bakalova impéria – Respektu a Aktuálně. Měl bych strach, že některé nitky budou sahat až do naší BIS, protože to ne náhodou vytáhli, když mají obrovské problémy obhájit svou verzi kauzy Vrbětice. Přitápějí tak pod kotlem z jiné strany,“ prohlásil ve vysílání Rádia Z Václav Klaus. Dodal také, že kdyby nebylo Vrbětic, ani tato kauza by nevyplula na povrch.
Hospodářské noviny totiž v úterním vydání píší, že ministerstvo financí vedené Václavem Klausem tajně odeslalo na přelomu 80. a 90. let do Sovětského svazu půjčku přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů.
„Tato kauza nespadla z nebe. Už měsíc mě atakují z Hospodářských novin a posílají mi spoustu otázek. Já na ně odpovídám a myslel jsem, že zveřejní souvislou odpověď. Oni to neudělali,“ sdělil bývalý prezident České republiky Václav Klaus.
Na tuto půjčku si prý nevzpomíná a neví o ní. „Je to skoro 32 let. Půjčka byla uzavřena před pádem komunismu. Všechny své kolegy jsem obvolával a nemohl jsem kolem sebe nelézt nikoho, kdo by něco věděl. Spousta kolegů zemřela,“ dodal.
Peníze půjčené na základě dohody uzavřené komunistickou vládou Ladislava Adamce se staly součástí mnohamiliardového dluhu, ze kterého Rusko vrátilo Česku pouze část. „Myšlenka, že ministerstvo financí usilovně hledalo způsob, jak poslat peníze (Sovětům), je nesmyslná a nehorázná,“ sdělil Klaus.
Klaus má článek za předem připravený útok na svou osobu, eventuálně s cílem blokovat jeho případný návrat do politiky, prohlásil to na úterní tiskové konferenci. Ohledně úředníka Zdeňka Rachače, který měl půjčku Rusku prosazovat, uvedl, že byl jedním z asi tisícovky zaměstnanců na ministerstvu financí. Zdůraznil, že si úředníky po pádu komunismu a nástupu do funkce nevybíral.
Po roce 1989 se Česko pokoušelo po Rusku dluh v celkové hodnotě 3,6 miliardy dolarů získat od Ruska zpět. Za vlády bývalého premiéra a současného prezidenta Miloše Zemana zhruba dvě třetiny dluhu odkoupila od státu bez výběrového řízení společnost Falkon Capital za přibližně 750 milionů dolarů, podle některých expertů nevýhodně. Do vedení Falkon Capital později podle HN, Aktuálně.cz i Respektu nastoupil Rachač. „Jsem v důchodu a nebudu se o tom bavit,“ řekl Hospodářským novinám úředník.