Policie za rok 2021 zaregistrovala celkem 1 553 krádeží vloupáním do bytů a 2 231 krádeží vloupáním do rodinných domů. Každoročně se nejvíce „vloupaček“ šetří v letním období, kdy svá obydlí majitelé hojně opouští kvůli dovolenkovým rekreacím. Dalším časovým uzlem, kdy výrazně stoupá počet vloupání do domů a bytů, je rozmezí mezi Štědrým dnem a Novým rokem. Tyto krádeže souvisí právě s obdobím čerstvě vybalených dárků, na něž zloději cílí. Na co si dát pozor?
Podle UNIQA pojišťovny míří mezi svátky někteří zloději cíleně na čerstvě rozbalené a drahé vánoční dárky, jimiž se obdarovaní neobezřetně chlubí i na sociálních sítích. Obyvatelé bytů jsou navíc mnohdy v období svátků na cestách, a tak mají lupiči dost příležitostí.
„V souvislosti s Ježíškem a přesuny lidí k příbuzným, na návštěvy a hory stoupá počet vloupání. Zloději ‚pasou‘ po zcela novém zboží, které jsou schopni si vysledovat, například podle odkládání balicích kartonů ke kontejnerům po Štědrém dnu, podle informací na sociálních sítích a tak dále. Termín mezi svátky a Novým rokem odpovídá výkyvu vloupaček,“ říká Eva Svobodová z UNIQA pojišťovny.
Loupež století halí záhada: Lupič v Praze ukradl půl miliardy, policie ho dodnes nechytila
Pokud by se krádež více než půl miliardy korun v podání Františka Procházky dostala na stránky detektivního románu, pachateli by se zcela jistě říkalo zloděj gentleman. Jeho plán totiž nezahrnoval zbraně ani touhu někomu ublížit. Dokonale promyšlená akce sice nezůstala pro policisty záhadou, Procházka ale dokázal, co chtěl – zmizet z dosahu českých detektivů. Příběh vám redakce CNN Prima NEWS přináší v seriálu Zvlášť závažné zločiny, který pojednává o největších kriminálních případech od začátku tisíciletí.
Informace o pojistných událostech sbírá i pojišťovna Kooperativa, a to včetně data jejího vzniku. „V souvislosti s vánočním obdobím však nezaznamenáváme nárůst škod způsobených vloupáním,“ sdělil CNN Prima NEWS mluvčí pojišťovny Milan Káňa.
Sušenkám pod rohožkou odzvonilo
Podle odborníků na bezpečnost je v dnešní době poměrně složité vypozorovat signály, že se něčí domácnost ocitla v hledáčku lupičů. „Doby dávání sušenek pod rohožky jsou již dávno pryč. Dnes se zájem sofistikované organizované zločinecké skupiny o náš majetek dá odhalit stěží. Takové skupiny využívají skryté prostředky ke sledování na vysoké úrovni. Pořád ale platí, že výskyt neznámých osob u bytu je podezřelý,“ říká Oldřich Rutar, bezpečnostní expert M2C.
Jako prevenci doporučuje Rutar hlavně vyhnout se jakémukoliv zveřejňování informací o tom, co obyvatel bytu drží ve vlastnictví, a také nepodávat informace o opuštění bytu, ať už ústně či na sociálních sítích.
V Česku se krade čím dál víc. Obchody se zoufale brání, čipy dávají na salám i čokoládu
V obchodech se krade čím dál víc a obchodníci se brání. Ochranné čipy dávají na máslo, salám nebo čokoládu. Sociologové tvrdí, že některým lidem přestávají stačit jejich příjmy, a proto se uchylují ke kriminálním činům.
„Takovým případem může být i jediná fotografie z dovolené umístěná na jakoukoliv sociální síť. Další dobrou prevencí je zabezpečení, tedy bezpečností dveře, zámky, fyzická ostraha celého objektu, ale dobře může posloužit i spolehlivý soused. Není nad to, když si lidé v této otázce vycházejí vstříc a byty si kontrolují navzájem,“ říká Rutar a zdůrazňuje, že v případě, kdy majitel dorazí do vyloupeného bytu, je nutné v první řadě okamžitě přivolat na místo policii.
Čtěte protokoly
S tím souhlasí i zástupci pojišťoven, podle nichž může pojistitel přistoupit na odmítnutí či snížení plnění, není-li událost šetřena policií nebo případně, je-li v záznamu uvedeno, že nebyly překonány násilně překážky k zabránění vstupu do bytu. „Doporučuji si důkladně přečíst protokoly a vyžadovat, aby policie provedla ohledání místa vzniku škody. Důležitý je popis cesty, kudy pachatel vnikl do místa pojištění, co rozbil i jaké překážky překonal,“ uvedl Káňa.
Stejně tak je nutné uvést všechny odcizené položky do spisu policie, to však lze i dodatečně. „Pokud policie nezjistí pachatele, vydává usnesení o odložení. Zde pozor, je potřeba se s ním seznámit a pokud nebude odpovídat skutečnosti, odvolat se proti němu. Lhůta pro odvolání jsou tři dny,“ zdůraznil mluvčí Kooperativy.
Nepříjemné překvapení v pelhřimovské nemocnici: Ve sklepě si ustlal opilec, ukradl i matraci
Nikdy nevíte, jaké překvapení na vás číhá ve sklepě. O tom by mohli vyprávět v pelhřimovské nemocnici. Muž posilněný alkoholem se rozhodl, že si v suterénu rovnou ustele. A protože chtěl mít spaní opravdu pohodlné, z lůžkového oddělení ukradl matraci, peřinu i polštář.
V dnešní době, kdy spousta domácností využívá úklidových a podobných služeb, je také třeba personál důkladně poučit o situaci, kdy najdou byt v nezvyklém stavu. „Již mnohokrát se stalo, že si pracovník úklidové firmy myslel, že majitelé před odjezdem na dovolenou nechali byt ve značném nepořádku a s ohledem, že se brzy již vrátí, výtečně uklidil – samozřejmě s veškerými stopami pachatelů,“ líčí Rutar.
K vloupání stačí vteřiny
Do průměrně zabezpečeného bytu se lupič dostane během několika vteřin, maximálně několika minut. Pokud doma člověk vlastní i cennější předměty a chce mít více jistoty, není od věci sjednat si kvůli nim pojištění. „Je třeba vždy myslet na to, co mimořádného doma člověk má a zda to jde extra připojistit, případně jak to lépe zajistit. Vždy by měl mít člověk u nákladnějších předmětů nákupní dokumentaci, fotografie, posudky. Neměl by ukládat cennější věci ve sklepě, na balkonech nebo společných prostorách,“ radí Svobodová z UNIQA pojišťovny.
S tím souhlasí i Káňa. Pokud dostanete drahý vánoční dárek, vyvstává otázka, zda byste si ho kvůli možné krádeži taktéž neměli pojistit. „Pořízením dárku se daná věc stává součástí souboru zařízení domácnosti. Mám-li sjednané pojištění domácnosti, je tato věc automaticky pojištěna. Pozor ale na limity pro pojištění například elektroniky, cenností a dalších. Tam může být plnění odvozeno od základní pojistné částky a v případě pořízení drahé věci nemusí být limit dostatečný,“ zdůraznil.
Stejně tak je podle něj dobré si ověřit požadavky pojišťovny na zabezpečení místa pojištění a požadované způsoby zabezpečení dodržovat.
Vedle toho nemusí být od věci zvážit nákup menšího domácího trezoru, jenž je možné snadno přimontovat ke zdi. Ceny levnějších kusů začínají už na několika málo tisících korun. Pokud máte v držení například investiční zlato, drahé šperky nebo jiné drobné vzácnosti, jde pro vás o ideální volbu.
V zimě lupiči hojně vyhledávají i chaty a letní sídla, která jsou mimo sezonu opuštěná. Loni policie šetřila celkem 1 249 vloupání do víkendových chat. Podle strážců zákona mohou zloději tyto rekreační objekty nejen napadat, ale také využívat k přenocování.