Běžného občana jste hodili do marastu dnešní doby, pustila se do vlády kvůli úpravám stavebního zákona místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálová (za ANO). Kritizovala mimo jiné zrušení institucionální změny, která by dle ní pomohla například v řešení systémové podjatosti, zastupitelnosti úředníků, vymáhání lhůt nebo jednotného metodického prostředí. Společně s místopředsedou KDU-ČSL Janem Bartoškem v pořadu 360° na CNN Prima NEWS přednesli detaily novely, díky které by se stavebníci mohli snáze a rychleji dostat k potřebným povolením. Za klíčovou označili digitalizaci.
Zatímco za vlády Andreje Babiše (ANO) se připravila reforma stavebního práva, krátce nato prošla norma další změnou, kterou Dostálová ve vysílání kritizovala. „Pan ministr Ivan Bartoš (Piráti) se hned po volbách jal novelizovat stavební zákon, který se ještě ani nenadechl. A bohužel ta novela se nepovedla,“ sdělila s tím, že úprava zhoršila dřívější nevyhovující stav. Bartošek dodal, že společným cílem je nyní zrychlení stavebního řízení.
Následně se však Dostálová obula do celé vlády. „Paradox je, že vy čistou státní správu děláte pro vyhrazené a strategické stavby státu, ale běžného občana, a teď mi odpusťte ten výraz, hodíte do marastu dnešní doby,“ rýpla si do koalice stínová ministryně pro místní rozvoj s upozorněním, že lidé na stavebním úřadu budou dále nezastupitelní. Pokud tedy úředník například onemocní, tak občan na jeho místě najde jen cedulku „pro nemoc zavřeno“ a nikdo s tím nic nenadělá.
ČTETE TAKÉ: Ceny energií klesají, ale pozor na přehnaný optimismus, radí expert. Kdy hledat nabídku?
Dostálová v pořadu 360° rovněž konstatovala, že nutností je digitalizace, protože nyní bylo potřeba získat zhruba 45 různých kulatých razítek. V této oblasti se již zákonodárci na potřebném zjednodušení sice shodli, změna je však stále ještě v procesu. Chystaná předloha by měla například umožnit snáze získat vyjádření některých úřadů. Výsledkem má být jediné razítko, integrovaná nebude jen hygiena a hasiči.
„Skončili jsme druhé čtení, třetí by mělo být koncem března. Poté jde novela do Senátu a když všechno dobře půjde, tak v prvním pololetí zákon bude schválen a bude u prezidenta,“ dodal Bartošek s tím, že o všechny starosti by se poté měl namísto občanů postarat úřad.
Více z rozhovoru, nejen o snížení valorizace důchodů, se dozvíte v přiloženém videu.