CNN Prima News obchodníci

obchodníci

Výpis příspěvků ke štítku „obchodníci“

Nezdražujeme, zmenšujeme: V regálech obchodů opět řádí „smrskflace“. Jak se bránit?

18. srpna 2022 05:20

Dvouciferná inflace, která se blíží 20 procentům, se projevuje nejen zdražením služeb a zboží, ale také úpravou jeho rozměrů, objemu či hmotnosti. Do českých obchodů tak stále častěji zavítá jev, kterému ekonomové říkají „smrskflace“. Jde o trik, kterého si lidé zvyklí pravidelně nakupovat stejný okruh zboží nemusí všimnout. V této době platí dvojnásob, že je třeba pozorně číst cenovky, kde prodejce ze zákona musí uvádět také cenu v přepočtu na hmotnostní nebo objemovou jednotku.

Dovolí si zahraniční řetězce v Česku víc než doma? Experti se přou, kdo může za zdražování

16. srpna 2022 05:25

Češi jsou stále ochotni akceptovat nákupy zboží za příliš vysoké ceny. Zahraniční obchodníci prý v tuzemsku zdražují více než ve své domovině na západ od našich hranic. V některých případech jde dokonce o třikrát vyšší tempo růstu cen než v západní Evropě. „V řadě základních potravin nám rostou ceny nejrychleji v celé Evropské unii,“ řekla v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. V Česku ale také mnohem rychleji zdražují vstupy, odmítá kritiku prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

POLEMIKA: Někteří prodejci zdražují víc, než je nutné. Mastí si na inflaci kapsy?

18. června 2022 11:02

Rekordní inflace způsobuje nejen pokles kupní síly mezd a úspor obyvatelstva, ale i zdražování, které přesně nekopíruje růst cen vstupů. Prodejci mnohdy zdražují více, než by odpovídalo tempu, jakým rostou jejich nákupní ceny. „Čerpadláři i obchody s potravinami si mastí kapsu a zneužívají inflace k navyšování marží,“ varuje ekonom Lukáš Kovanda. Podle ekonomického analytika webu CNN Prima NEWS Petra Musila je však taková úvaha příliš zjednodušující.

ČNB: Obchodníci zdražovali víc, než bylo nutné. Tvrzení mimo realitu, zlobí se prodejci

17. února 2022 08:33

Tuzemské obchody se staly terčem kritiky člena bankovní rady České národní banky (ČNB). Podle Vojtěcha Bendy obchodníci nakoupili řadu zboží levněji, než za kolik ho pořizovali v minulosti. Na českém trhu ho pak prodali výrazně dráž. Týkat se to mělo především hraček, elektroniky a oblečení, uvedl Benda v pořadu Co na to vaše peněženka. Obchody se ale brání – některé takové tvrzení překvapilo i rozzlobilo.

Tomáš Prouza: Diamantová liga kvality není soutěž krásy, ale precizní hodnocení prodejen

9. prosince 2021 06:21

Soutěžit v Diamantové lize kvality mohou velcí i malí, řetězce i prodejny v nejmenší vesnici v Česku, ale také třeba cukrárny za Prahou. Za posledních pět let se zvětšil okruh soutěžících i kategorií. Poslední dva ročníky kvůli covidu neproběhly, Diamantová liga by však měla být v příštím roce obnovena. „Ukáže se také, kolik investic se do prodejen během covidu udělalo,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, jenž je správcem značky Diamantová liga kvality, která je součástí programu Česká kvalita pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.

Schillerová k růstu cen: Obchodníci doháněli ztráty, zdražování není tak dramatické

14. června 2021 08:51

Ceny v Česku rostou v souladu s předpovědí ministerstva financí i České národní banky. Zdražuje hlavně alkohol a cigarety, potraviny téměř ne. „Trochu vzrostly ceny ropy, což má vliv na ceny dopravy a dalšího zboží. Letos ceny stoupnou o 2,5 procenta,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.