CNN Prima News obchodníci

obchodníci

Výpis příspěvků ke štítku „obchodníci“

Recept na levnější potraviny? Antimonopolní úřad chce limitovat nepřiměřeně vysoké přirážky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) připraví do 15. ledna návrh změn zákona, které by mu umožnily lépe reagovat na některé situace na trhu, které mohou působit podezřele. Limitovat by chtěl například vysoké obchodní přirážky. Po jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) to řekl předseda úřadu Petr Mlsna. Možné úpravy se týkají například povolování fúzí, doplnil.

Kupka: Nežijeme ve spálené zemi, opozice kazí i advent. Země nevzkvétá, oponoval Kolovratník

Opozice chce i v době adventu vytvořit představu, že žijeme ve spálené zemi, že tady nic nejde, ale ve skutečnosti tomu tak není, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS místopředseda ODS a ministr dopravy Martin Kupka. Poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník však oponoval, že je ministr příliš optimistický a o vzkvétání naší země se nedá hovořit.

Schillerová: Fiala je celému národu pro smích. Snížení DPH se rozplyne jak pára nad hrncem

Že se snížení DPH nepromítne do cen potravin, nýbrž si ho obchodníci nechají ve svých maržích, prý bylo předsedkyni poslaneckého klubu ANO Aleně Schillerové dopředu jasné. Uvedla to ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle svých slov kroutila hlavou, když premiér Petr Fiala (ODS) a ministři sdělovali, jak se s obchodníky dohodli, že snížení o tři procentní body se promítne do koncových cen.

Ministr Výborný se obává vánočního zdražování. Musíte mít tvrdé lokty, vybídl Fiala z SPD

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS vyjádřil obavu nad tím, aby řetězce a potravináři nevyužili blížících se Vánoc a nezačali zdražovat potraviny využívané při pečení vánočního cukroví. Jak sám připustil, nemá žádné nástroje, jak zamezit zvyšujícím se cenám, a jediné co mu zbývá, je vyvíjet neformální tlak. Předseda poslaneckého klubu Radim Fiala (SPD) ale upozornil, že je třeba zakročit razantněji.

Drahé potraviny? Paradox. Snižujeme ceny, ale v obchodech rostou, říká šéf Zemědělského svazu

Pomyslný míč v podobě zlevnění potravin je na straně obchodníků, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Ačkoliv se zemědělci snaží o snížení cen a v některých případech to také udělali, samotná surovina ve finální ceně produktu činí pouhých 10 až 15 procent. Zbytek tvoří cena pohonných hmot, energie a mzdy pracovníků, což je i náklad na straně potravinářů a obchodníků.

Nezdražujeme, zmenšujeme: V regálech obchodů opět řádí „smrskflace“. Jak se bránit?

Dvouciferná inflace, která se blíží 20 procentům, se projevuje nejen zdražením služeb a zboží, ale také úpravou jeho rozměrů, objemu či hmotnosti. Do českých obchodů tak stále častěji zavítá jev, kterému ekonomové říkají „smrskflace“. Jde o trik, kterého si lidé zvyklí pravidelně nakupovat stejný okruh zboží nemusí všimnout. V této době platí dvojnásob, že je třeba pozorně číst cenovky, kde prodejce ze zákona musí uvádět také cenu v přepočtu na hmotnostní nebo objemovou jednotku.