Přišla nahlásit znásilnění, policisté ji měli odbýt. Jaké postihy mohou mužům zákona hrozit?

Znásilněná žena se měla obrátit na služebnu na Pankráci.

Pokračování v případu znásilnění

Znásilněnou ženu jsme nevyhodili, ale jejímu oznámení jsme se zřejmě nevěnovali tak, jak jsme měli. Vedení pražské policie se ve čtvrtek znovu vyjádřilo k případu z loňského roku, kdy se oběť sadistického násilníka údajně marně dovolávala pomoci na jedné z pražských služeben. Chování policistů se znovu probírá v souvislosti s aktuálně probíhajícím soudním řízením s násilníkem. Redakce CNN Prima NEWS zjišťovala, jaké postihy policistům hrozí.

Znásilněná žena se měla vloni na jaře obrátit na služebnu na Pankráci nedaleko pražského policejního ředitelství. Oznámila brutální chování sadistického násilníka z Liberecka. Policisté ženu odbyli, zaznělo před soudem, před kterým stanul obžalovaný muž.

ČTĚTE TAKÉ: Zloděj v pražské tramvaji ukradl tašku se 200 tisíci korunami. Policie prosí o pomoc s pátráním

Zatímco ještě ve středu pražští policisté tvrdili, že k případu nemají žádné informace, den na to už se bránili. Ženu podle svých slov nevyhodili a vyslechli. „Druhou stránkou věci je, zda s informacemi, které od ženy získali, pracovali správně a předali je dál,“ sdělil policejní mluvčí Jan Daněk pro CNN Prima NEWS.

Zatím to vypadá, že se tak nestalo. Policisté totiž násilníka zadrželi až o dva týdny později, když se přišlo na další jeho oběť, kterou měla být dokonce nezletilá dívka. Té se podařilo utéct a svědek v nedaleké vesnici jí zavolal pomoc.

Muž měl své oběti držet na řetězu v truhlářské dílně i několik dní a opakovaně je znásilňovat. Tvrdil při tom, že je policista z Liberce a pokud se oběti pokusí věc oznámit, nikdo jim neuvěří. Proto se jedna z žen rozhodla obrátit na policisty v hlavním městě.

Policisté před soudem?

Případem se teď zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Výsledek vyšetřování bude mít zásadní vliv na budoucnost policistů, kteří s oznamovatelkou znásilnění mluvili. Možností je celá řada. Nejpravděpodobnější je finanční postih nebo propuštění. To hrozí, pokud se prokáže, že ženu skutečně odmítli.

Podle právníka Jana Černého, kterého reportéři CNN Prima NEWS oslovili, je možnost, že se dotyční policisté ocitnou před soudem. „Za určitých podmínek mohou být obviněni i z trestného činu, záleží na tom, jak GIBS vyhodnotí společenskou nebezpečnost,“ vysvětlil.

Podle ředitelky neziskové organizace Konsent Johany Nejedlové může tento případ odradit další oběti sexuálního násilí od nahlašování trestných činů. „Když se oběti obrátí na policii, která by jim měla pomáhat a chránit je, a té pomoci se jim nedostane, může to v nich vyvolat velkou nedůvěru a prohlubovat traumata,“ zmínila.

„Sexuální násilí je oblast, které se dlouhodobě věnujeme, spolupracujeme s různými institucemi a neziskovými organizacemi. O to více nás mrzí, pokud by se ukázalo, že policisté nepostupovali správně,“ obhajuje sbor policejní mluvčí.

Násilníkovi z Liberecka hrozí až dvanáct let vězení. Soud by měl verdikt vynést v lednu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Planý poplach u právnické fakulty. Policie pátrala po muži se zbraní, volající si ho vymyslel

Tagy:
policie znásilnění Liberecký kraj oběť Liberec GIBS napadení Pankrác trestná činnost Konsent trestná činnost, právo a spravedlnost vymáhání práva sexuální trestné činy