Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska odstartovala šestý testovací let dopravního systému Starship, který tvoří stejnojmenná loď a raketa Super Heavy. Cílem je podobně jako při předchozí říjnové zkoušce ukázat plnou znovupoužitelnost obou komponentů. První část rakety ovšem po rozhodnutí řídícího střediska skončila v oceánu. Na startu byl mimo jiné přítomen i budoucí americký prezident Donald Trump.
Možnost pro start se naskytla v úterý nedlouho před západem slunce na kosmodromu Starbase v Boca Chica na jihu Texasu a trvala asi půl hodiny, tedy od 23:00 do 23:30 středoevropského času. Cílem testu bylo opět zachytit nosič zpět na startovací rampě, zatímco Starship zamířila na vytyčené místo v Indickém oceánu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tajemství stavby pyramid? Příznivá doba, popsal Bárta. Na jednu záhadu ale vysvětlení nemá
Společnost SpaceX ovšem po startu uvedla, že se nebude pokoušet o zachycení nosné části rakety pomocí ramen startovací věže. „Bezpečnost týmů, veřejnosti a samotné rampy je prvořadá, takže v těchto oblastech nepřipouštíme žádné kompromisy,“ uvedla firma podle webu The Independent. Část tedy řízeně skončila v moři. Web spekuluje, zda za rozhodnutím nebyla i přítomnost zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa přímo na startu.
SpaceX let na svém webu a sociálních sítích vysílala živě. Společnost upozornila, že u podobných testovacích akcí se harmonogram může z minuty na minutu měnit. U kosmických letů jsou odklady běžné.
Šéfredaktor webu Kosmonautix.cz Dušan Majer ještě před startem uvedl, že let bude podle něj velmi podobný tomu pátému. „Federální letecký úřad udělil firmě SpaceX povolení pro pátý i šestý integrovaný let najednou s podmínkou, že povolení pro šestý let platí pouze v případě, že letový profil bude podobný tomu pátému. Pokud by SpaceX chtěla dělat něco odlišného, musela by žádat o novou licenci,“ popsal Majer ve vysílání CNN Prima NEWS.
Základ tedy podle něj bude stejný. „Nosná raketa by měla být podruhé zachycena pomocí ramen na věži startovací rampy. Jeden rozdíl ale potká kosmickou loď Starship. Než vstoupí do atmosféry, pokusí se provést zážeh raketového motoru, čímž nasimuluje takzvaný deorbitační zážeh. To je manévr, který se bude provádět, až budou lodě Starship létat na klasickou oběžnou dráhu. Tímto manévrem oběžnou dráhu opustí a zpomalí díky němu,“ vysvětlil Majer. Dodal, že pokud bude test úspěšný, otevře tím SpaceX cestu na oběžnou dráhu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Drama na palubě letadla. Cestující se vznítil mobil, pasažéři se museli nouzově evakuovat