Oblíbená destinace se mění v turistickou „obludu“. Starosta navrhl radikální řešení

Řecký ostrov Santorini čelí masivnímu přílivu turistů.

Řecký ostrov Santorini se potýká s náporem turistů

Turisté vyzbrojení selfie tyčemi a mobily zaplavili řecký ostrov Santorini ze všech stran. Autobusy plné cestujících brázdí klikaté horské silnice, dlážděnými uličkami se rozléhá klapání kopyt oslů vezoucích návštěvníky a další a další turisté přijíždějí nejen letecky, ale i po moři na výletních lodích i menších člunech. Místní jsou z množství zahraničních návštěvníků zoufalí, starosta by proto rád přijal radikální opatření.

Někteří odvážlivci se v odpoledním horku snaží najít vhodné místo mezi bílými domy a kostelíky s modrými kupolemi, kde pak na západ slunce čekají i několik hodin. Ve chvíli, kdy slunce začne klesat nad obzorem, tísní se na balkónech a chodníčcích podél útesů davy dalších a vytahují mobily, aby si udělali prázdninovou fotografii.

ČTĚTE TAKÉ: Chorvati rozdávají mastné pokuty za ručníky a lehátka na pláži. Na co si dát pozor?

„Tohle byl můj sen už od střední školy,“ popsala agentuře Reuters jedna z nich, čtyřicetiletá americká turistka Maria Tavarezová.

Podle mnohých z odhadovaných 20 tisíc stálých obyvatel Santorini však kdysi idylický ostrov s malebnými vesničkami a nedotčenými plážemi zničil masový turismus. V době, kdy se v jiných oblíbených prázdninových destinacích, včetně Benátek a Barcelony, konají protesty proti nadměrnému turismu, představuje Santorini jeden z nejviditelnějších příkladů dopadu náporu turistů. Stejně jako v řadě dalších oblíbených evropských destinacích už i úřady na tomto řeckém ostrově vyzývají k omezení počtu návštěvníků.

Počet zahraničních turistů na Santorini stále roste. Starosta Nikos Zorzos připomněl, že ostrov loni navštívilo asi 3,4 milionu, což vytváří tlak na zastaralou infrastrukturu a vytlačuje místní Řeky z realitního trhu. Zorzos prý už mnoho let na úřady naléhá, aby na ostrově nepovolily žádná další lůžka pro turisty a navrhl omezit počet návštěvníků z výletních lodí na osm tisíc denně z dosavadních zhruba 17 tisíc. „Stanovení limitu je v nejlepším zájmu naší země,“ pronesl starosta.

„Zázrak přírody“ se mění v „obludu“

„Příchod velkého počtu lidí představuje pro místní infrastrukturu velkou zátěž. Naše silnice nebyly navrženy pro tolik tisíc lidí, naše úzké dlážděné ulice na to také nebyly dimenzovány. Kapacita míst k sezení ve městech, jako je Oia, je také omezená,“ řekl agentuře AFP průvodce Kostas Sakavaras. Výsledkem toho podle něj je ne úplně ideální zážitek z jinak „úžasné destinace“.

Obavy mají i majitelé podniků, kteří z cestovního ruchu těží. „Naše životní úroveň se snížila. Je to prostě tak,“ sdělil Georgios Damigos. Ten provozuje penzion se 14 pokoji z 80. let. Santorini považuje za „zázrak přírody“, jemuž hrozí, že se promění v „obludu“.

Turistický boom na Santorini se odráží v celém Řecku. Zemi za prvních pět měsíců letošního roku vzrostly příjmy z cestovního ruchu o 16 procentních bodů a podle prognóz bude letos překonán loňský rekordní počet 33 milionů návštěvníků.

Turismus má i pozitiva

Někteří obyvatelé Santorini však nárůst počtu turistů vidí pozitivněji. „Všechno je možné, když se plánuje a je tam infrastruktura,“ uvažoval Alexandros Pelekanos, viceprezident obchodní komory zastřešující podniky na ostrově. „Chceme peníze, nebo ne? Chceme mít práci a příjmy, nebo ne?“ ptal se. „Nemůžete mít svůj klid a vydělávat peníze,“ dodal.

Turisty, kteří procházejí kolem cedule s nápisem „RESPEKT. Je to vaše dovolená... ale je to náš domov“, davy patrně netrápí. „Prodírat se úzkými uličkami je obtížné, ale je to tu krásné,“ konstatovala Portugalka Rita Critovaová. „Všem bych doporučila, aby sem přijeli,“ dodala.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dovolenkový ráj na severu Polska: Hel láká na bílé pláže i čisté moře. Jaké nabízí ceny?

Tagy:
Řecko turismus Barcelona Santorini Benátky volný čas produkty a služby ekonomika, obchod a finance životní styl a volný čas cestovní ruch a volnočasový průmysl cestování a turismus