OBRAZEM: Macron, Erdogan, Orbán či Scholz. Praha přivítala politické elity Evropy

Na Hrad dorazil i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Summit Evropské rady v Praze

Praha se na čtvrtek a pátek stala doslova středobodem Evropy. Do hlavního města totiž dorazily desítky lídrů nejen ze zemí Evropské unie, ale i jiných států. Celkově se summitu účastnilo přes 40 delegací. Podívejte se, které politické špičky do Prahy dorazily.

Mezi hlavní tváře celého summitu lze bezpochyby zařadit francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který je už několik let jedním z hlavních hybatelů evropské politiky. Tuto roli dříve sdílel zejména s bývalou německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ovšem nyní je spíše osamocený. Její nástupce Olaf Scholz, který rovněž zavítal do Prahy, takový vliv a razanci podle pozorovatelů zkrátka nemá.

Velkou pozornost během čtvrtka vyvolal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten se účastnil pouze jednoho dne, protože páteční jednání už se týkalo pouze zástupců zemí Evropské unie, do které jeho země nepatří. Turecká hlava státu byla mezi státníky velmi žádaná, protože i podle jejich slov je to právě Erdogan, kdo drží klíč k řešení třeba uprchlické krize. Stejně tak politiky zajímala jeho role v konfliktů Ruska s Ukrajinou a také Arménie s Ázerbájdžánem, neboť Erdogan se snaží působit coby mírotvůrce, a to i přes současnou krizi vztahů Turecka s Řeckem. Za jeho přispění se v Praze setkali arménský premiér Nikol Pašinjan a ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev.

Samozřejmostí byla i účast nejvyšších představitelů Evropské unie. Oba dny se jednání se špičkami účastnila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová společně s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem. V pátek se k nim připojila ještě předsedkyně europarlamentu Roberta Metsolaová a rovněž šéf unijní diplomacie Josep Borell.

Jen na prvním dni summitu byla i britská ministerská předsedkyně Liz Trussová, která se ještě před zahájením soukromě setkala s českým premiérem Petrem Fialou. Do hledáčků médií se hojně také dostávala mladá finská premiérka Sanna Marinová nebo polský předseda vlády Mateusz Morawiecki.

Zaujaly však i méně známé tváře. Třeba litevský prezident Gitanas Nauséda první den vstřícně odpovídal novinářům na dotazy již při příchodu a druhý den se dokonce vydal promluvit s lidmi, kteří před Pražským hradem rozvinuli vlajky Ukrajiny či Evropské unie. Až žoviálností a bezprostředním chováním minimálně navenek překvapil nizozemský premiér Mark Rutte. Ve čtvrtek při příchodu na Pražský hrad hlasitě pozdravil vítajícího Fialu familiárně: „Ahoj, jak se máš?“ čímž českého předsedu vlády rozesmál. O den později pak přišel společně s Macronem a Scholzem na Pražský hrad pěšky.

Méně viditelný na Pražském hradě byl dlouholetý maďarský předseda vlády Viktor Orbán. Oproti tomu však stihl hned celou sérii návštěv mimo summit. Kromě toho, že se setkal s českým prezidentem Milošem Zemanem, stihl zamířit do Průhonic za Andrejem Babišem, ale také se potkal s exprezidentem Václavem Klausem.

Tagy: