OBRAZEM: Nový nejmodernější tank. Název má po německé ikoně druhé světové války

Jeden z nejvýkonnějších kanónů současnosti, moderní ochrana proti dronům či kybernetickým útokům i vysoká mobilita. Těmito přednostmi se chlubí nově představený německý tank, který podle mateřského zbrojařského koncernu Rheinmetall změní pravidla hry na bojišti. Bojový kolos KF51 Panther nese název po ikonickém druhoválečném tanku, jenž dělal vrásky na čele spojeneckým obrněným brigádám na západní a východní frontě. Výrobce ale podle expertů překvapivě nezveřejnil tradiční parametry tanku, jako je tloušťka pancíře.

Původní Panther byl postrachem bojišť a chloubou nacistické armády. Mnozí vojenští historici jej označují za jeden z nejlepších středních tanků celé druhoválečné éry, a to především díky silnému pancíři, účinnému kanónu a vysoké pohyblivosti. Ve šlépějích legendárního bojového stroje chce pokračovat zbrojařská společnost Rheinmetall, která na francouzském veletrhu Eurosatory představila jeho moderní reinkarnaci.

Hlavním lákadlem tanku KF51 Panther je 130mm kanón Rheinmetall Future Gun System s hladkým vývrtem a stabilizovanou hlavní. Přinejmenším na papíře má jít o vysoce účinné dělo s vynikající palebnou silou – podle výrobce dosahuje o 50 procent vyšší účinnosti při výrazně větší vzdálenosti v porovnání se současnými tanky armád NATO, které většinou používají kanón ráže 120 mm.

Součástí palebního systému je rovněž automatické nabíjecí zařízení s kapacitou na 20 nachystaných tankových střel. Mimo hlavní kanón se tank dočkal koaxiálního kulometu ráže 12,7 mm a tříhlavňového automatického kulometu ráže 7,62 mm.

Další nespornou výhodou nového Panthera má být systém ochrany proti sebevražedným dronům a řízeným protitankovým střelám jako Javelin či NLAW. Právě ty se v posledních několika měsících staly páteří ukrajinské obrany proti ruské obrněné technice. Ochranná soustava Top Attack Protection System tanku KF51 proto počítá s těmito útoky shora. V nouzi může osádka vypustit kouřové granáty, které obří bojový stroj dočasně skryjí před zraky nepřátelských zaměřovačů.

Koncern Rheinmetall dále podtrhává digitální architekturu. Přehled v okolí tanku i širším poli bojiště zajišťuje osádce soustava senzorů a panoramatických optik. Nechybí zde ani systémy nočního vidění či infračervené hledáčky s laserovým dálkoměrem.

To vše dále doplňují bezpilotní průzkumné jednotky, které mohou vojáci ovládat zevnitř tanku, což může posloužit například během přestřelek ve městech. V neposlední řadě jsou ovládací systémy stroje zabezpečené i proti kybernetickým hrozbám.

Pokračovatel výkonných Leopardů 2

Podobně jako tomu je u německého hlavního bojového tanku Leopard 2, i zde počítá výrobce s vysokou mobilitou stroje. Operační vzdálenost se u KF51 odhaduje na 500 kilometrů, čemuž nahrává celková hmotnost 59 tun. V porovnání s Leopardy 2 či americkými M1 Abrams je nový Panther o deset tun lehčí.

Dalším rozdílem oproti současným německým tankům je počet členů osádky. Díky přítomnosti automatického nabíjení obslouží tank tři vojáci – velitel, střelec a řidič. Podle Rheinmetallu jsou ovládací systémy nastaveny tak, aby si osádka mohla jednotlivé role navzájem předávat mezi sebou.

Jak zbraně, tak samotná věž se dají ovládat v podvozku a díky architektuře stroje nebude problém KF51 modernizovat a doplnit o nové bezosádkové zbraňové systémy či další užitečná rozšíření. Nabízí se například odpalovací zařízení pro bezpilotní munici HERO 120, s níž mohou vojáci zasahovat cíle mimo zorné pole.

Mnohé návštěvníky veletrhu i vojenské experty nicméně překvapilo, že marketingové materiály koncernu Rheinmetall nezmiňují všechny tradiční parametry tanku. Otazník visí například nad tloušťkou pancířů na různých místech bojového stroje. Záhadou je i způsob, jakým bude fungovat ochrana proti dronům a naváděným protitankovým střelám. Podle spekulací by systém „znovuzrozeného“ Panthera mohl zahrnovat obranné projektily či vlastní drobné drony.

Samotná konstrukce i design se nápadně podobají jinému německému stroji – bojovému vozidlu pěchoty Lynx, obzvlášť variantě se 120mm kanónem. Ten váží přes 40 tun. Ve srovnání s novým 59tunovým Pantherem proto panují obavy, zda nebude pancíř tanku zaostávat za současnou konkurencí.

Tagy: