OBRAZEM: Prague Pride prošel Prahou, zúčastnily se desítky tisíc lidí. Akce pokračuje na Letné

Vrcholí pražský festival Prague Pride, účastní se ho desítky tisíc lidí.

Průvod Prague Pride

Centrem Prahy v sobotu prošly desítky tisíc lidí v průvodu hrdosti Prague Pride, jehož cílem je podpořit sexuální menšiny a rovná práva pro všechny. Z dolní části Václavského náměstí vyrazili jeho účastníci po poledni. První z nich dorazili o víc než hodinu později na Letnou, zatímco zadní část průvodu se zhruba v té chvíli teprve vydávala z Můstku na cestu. Na Letenské pláni týdenní festival hrdosti sexuálních menšin završil kulturní program, který potrvá do pozdního večera.

Podle pořadatelů se průvodu zúčastnilo podobně jako loni zhruba 60 tisíc lidí. Policie přesné číslo neuvedla, účast odhadla na desítky tisíc lidí. Kvůli informacím o plánování útoku na nedávnou podobnou akci v Bratislavě na průvod dohlíželo více policistů než obvykle, větší problémy ani incidenty ale nemuseli řešit. Během průvodu zaznamenali tři skupinky odpůrců akce, kteří verbálně útočili na účastníky průvodu. „Obě strany jsme oddělili. Naše přítomnost stačila, nemuseli jsme zasahovat,“ řekl po 15:00 mluvčí pražské policie Jan Daněk.

DÁLE ČTĚTE: Policie zažehnala masakr na slovenském Pridu: Nezletilý Čech plánoval útok, skončil ve vazbě.

Účastníci průvodu měli pestrobarevné oblečení, duhové vlajky a doplňky, někteří kostýmy a masky. V průvodu šli i někteří politici, zástupci firem a organizací, velvyslanci, známé osobnosti, rodiny s dětmi, Češi i cizinci. Nesli transparenty zdůrazňující práva sexuálních menšin či požadavek na manželství pro všechny páry. Někteří účastníci řekli, že na Prague Pride přišli kvůli uvolněné atmosféře akce, současně tím chtěli dát najevo svoji podporu LGBT+ komunitě.

V čele průvodu desítek tisíc lidí šla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková Šimáčková, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za vládní Piráty Olga Richterová, fotografii na sociálních sítích sdílel německý velvyslanec v Praze Andreas Künne nebo zástupci americké a britské ambasády.

Přišli i propalestinští aktivisté

Pochodu se účastnilo hodně cizinců a také několik propalestinských aktivistů z řad LGBT+ s palestinskými vlajkami či transparenty „No Pride In Genocide“ (Žádná hrdost na genocidu). Experti na blízkovýchodní region přitom připomínají, že palestinská společnost je velmi konzervativní a LGBT+ lidem hrozí výhrůžky i násilí. Řada z nich proto raději žije v Izraeli.

Před začátkem duhového průvodu si mohli lidé na Můstku poslechnout DJe Jana Witeka, vyrobit transparent do průvodu nebo se nechat nalíčit. Trasa vedla z Václavského náměstí ulicí Na Příkopě, přes Ovocný trh a Celetnou na Staroměstské náměstí, dále Pařížskou ulicí přes Čechův most a po schodech na Letnou.

Po trase bylo umístěno několik hudebních pódií na balkonech či vysokozdvižných plošinách, u nichž se lidé v průvodu zastavovali. Na Letné vyrostl Pride Park se šesti pódii s hudební produkcí, lidé mohli zavítat i na pouťové atrakce, do rodinné zóny či na jarmark neziskových organizací. Na pláni byly stánky s občerstvením a suvenýry, zájemci si mohli udělat test na HIV nebo vyšetřit znaménka na kůži. Někteří poslouchali hudbu a tancovali, jiní v příjemném slunečném počasí zvolili odpočinek či piknik pod stromy v parku.

Letošním tématem 14. ročníku lidskoprávního festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT+) byla rodina. V průvodu proto jel i vláček, který mohli využít děti s rodiči nebo lidé se sníženou pohyblivostí. „Podstatou (průvodu) je ukázat, že LGBT+ lidé jsou stále tady s námi a čekají na narovnání lidských práv,“ řekla ředitelka festivalu Kamila Fröhlichová.

Přehlídka Prague Pride s průvodem se uskutečnila poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolala bouřlivé protesty konzervativců. V dalších letech protestní akce postupně slábly.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: OBRAZEM – Netradiční zahájení olympiády v Paříži. Po Seině připlulo 160 lodí se sportovci

Tagy: