OBRAZEM: Rudé karafiáty, opilí muži a ideologie. Jak vypadaly oslavy MDŽ za socialismu?

Mezinárodní den žen

Opilí muži a rudé karafiáty – to je obraz, který si mnozí spojují s oslavami Mezinárodního dne žen (MDŽ) za socialismu. Tento svátek, původně zamýšlený jako připomínka boje za ženská práva, se pod komunistickým režimem změnil v nástroj šíření ideologie. Jak probíhaly tehdejší oslavy a jak se tento den v průběhu času proměňoval?

Mezinárodní den žen byl v Československu poprvé oslaven v roce 1911 a původně měl zdůraznit rovnost pohlaví a boj za ženská práva. Avšak po roce 1948, kdy komunisté převzali moc, se MDŽ stal součástí širší ideologické propagandy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Věděli jste, že MDŽ založila Leninova přítelkyně a svátek ctí i Putin?

Cílem bylo ukázat, jak socialistický režim podporuje ženy a jejich roli ve společnosti, což se projevovalo v masových oslavách a oficiálních ceremoniích. Místo toho, aby byl svátek příležitostí k reflexi skutečných práv a postavení žen, začal sloužit k vychvalování „pokroku“ socialismu a jeho úspěchů v oblasti rovnosti pohlaví.

MDŽ svátkem pro muže

Navzdory vychvalovaným zásluhám žen v rámci komunistických oslav se ve skutečnosti mnohdy z MDŽ stal spíše svátek pro muže. V očích mnoha žen, které zažily tyto oslavy, šlo především o příležitost pro muže se opít a svést to na „oslavování“ žen.

Carola Biedermannová popsala tuto situaci ve své knize Mstivá kantiléna aneb Rigor magoris aneb Feministický nářez takto: „Za komunismu byla halasně proklamována rovnoprávnost žen... Pak šli muži do své hospody se opít a ženy běžely domů chystat oslavu MDŽ.“ Nutno ale připomenout, že u toho alespoň mohly sledovat zábavné pořady, kde jim za jejich péči byl vzdáván hold.

Oslavy ve firmách i domácnostech sice také zahrnovaly malé dárky pro ženy, často v podobě karafiátů, mýdla nebo froté ručníků, ale v mnoha případech se tento den stal spíše formální záležitostí než skutečnou oslavou ženských práv a úspěchů.

MDŽ po pádu komunismu

Po pádu komunistického režimu v roce 1989, kdy se Československo vrátilo k demokratickému zřízení, se MDŽ na nějakou dobu dostal do pozadí. V roce 2004, díky iniciativě Českého svazu žen a politiků ČSSD, byl však znovu uznán jako významný den.

Nicméně, uznání MDŽ jako významného dne nebylo bez kontroverzí. V řadách politiků i veřejnosti se našli odpůrci, kteří tento den považovali za dědictví komunismu a navrhovali jeho zrušení. Mezi těmito návrhy byl i pokus o zavedení Svátku matek jako náhrady, což se však nakonec neprosadilo.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zemřel Josef Zíma. Hrdinovi z Princezny se zlatou hvězdou na čele bylo 92 let

Tagy: