OBRAZEM: Vtipné názvy světových měst. Navštívit můžete Serekundu, Kokotek nebo Bububu

Názvy některých měst ve světě znějí Čechům poměrně vtipně

Aerolinky airBaltic zveřejnily výsledky hlasování

Mezi úsměvné momenty roku 2024 bezesporu patří útok Čechů na hlasování letecké společnosti AirBaltic. Výsledkem je, že jedno z letadel aerolinky ponese jméno po estonské obci Kunda. Světových měst a obcí, jejichž název vyloudí Čechům úsměv na tváři, je ale mnohem více. Pojďme si představit některé z nich. S lehkou nadsázkou by se dal tento článek pojmout i jako tip na letošní turistické výpravy.

Ukunda

O estonské Kundě toho bylo řečeno a napsáno už mnoho. Většina lidí by zcela jistě trávila čas raději v její „skoro jmenovkyni“ – keňské Ukundě. Město na pobřeží Indického oceánu totiž nabízí hotely, pláže, bary, restaurace, tropické počasí, malé letiště a v neposlední řadě i — slovy Pavla Dobeše  „tenisky od Batě“ (od teplaků gatě byste tu dozajista našli také).

ČTĚTE TAKÉ: Rozhodnuto, letadlo aerolinky ponese jméno po městě Kunda. Výrazně tomu pomohli Češi

Serekunda

Přesně na opačném, tedy západním pobřeží Afriky se nalézá další a pro Čechy zřejmě nejúsměvnější z „Kund“. Gambie se totiž kromě území, jehož hranice přesně kopírují tok stejnojmenné řeky, pyšní také Serekundou. V největším městě této africké země a přilehlém okolí žije na 400 tisíc lidí. Mezi největší lákadla Serekundy patří kromě pobřeží Atlantského oceánu také tržiště a nepřekvapivě i sexuální turismus.

Kurva

Zhruba na půl cesty mezi Ukundou a Serekundou leží nigerijská vesnice Kurva. Vzhledem k její poloze ve státě Borno, kde pravidelně řádí islamisté z teroristické skupiny Boko Haram, lze doporučit návštěvu o něco bezpečnější Kurvy v indickém státě Karnátaka. Indie je vůbec země všemožným libozvučným názvům zaslíbená. Kromě obcí Kurvande či Kurvali se tu nachází také města Nasrala nebo Nasratpur.

Bububu

Ještě na skok zpět do Afriky. Byla by škoda nezmínit zanzibarské město Bububu. „Strašidelné“ jméno má ale poněkud prozaický původ. V roce 1905 totiž Britové toto místo spojili železnicí s tehdejším hlavním městem Stone Town. Zvuky, které vydávala parní lokomotiva, se místním zalíbily natolik, že po nich jednoduše pojmenovali obec. Dnes jde o město se zhruba 5 000 obyvateli, které v roce 2011 navštívil současný britský král Karel III. se svojí chotí Camillou.

Pichanal

Další město s velmi — pro Čechy  zajímavým jménem, se nachází i na jihoamerickém kontinentu. Pod Andami na severu Argentiny leží Pichanal. „Pičanal“, jak se název vyslovuje ve španělštině, má okolo 30 tisíc obyvatel a strategickou polohu. Prochází jím totiž železnice i důležitá dálnice spojující sever a střed Argentiny. I proto je Pichanal považován za centrum obchodu v oblasti.

Pićan

Město s podobným názvem lze ale najít i mnohem blíže českým hranicím – konkrétně v Chorvatsku. Na tuzemskými turisty oblíbeném poloostrově Istrie leží malebná obec Pićan s bohatou historií sahající až do středověku. Její dominantou je 48 metrů vysoká kostelní věž, ze které je krásný výhled na okolí.

Hovnäs

Za nádhernou přírodou se pak můžou turisté vypravit také do obce s nepříliš romantickým názvem Hovnäs, která se nachází ve švédské provincii Dalarna. Kromě polohy v národním parku Färnebofjärden disponuje Hovnäs také trajektem přes jezero Bysjön a zájemci se můžou ubytovat v místní tradiční švédské chalupě. Kdo by si chtěl „fekální“ trip ještě vylepšit, může navštívit vesnici Hovnoret nedaleko metropole Stockholm.

Kokot

Legendární hláška slovenského sportovního komentátora Karola Poláka „bodaj by sme aj my mali takých Kokotov!“ byla vyslyšena v Polsku. Nedaleko města Kielce leží vesnice Kokot. O něco východněji se nachází okres a lesní osada Kokotek, podle stránek nedalekého města Lubliniec oblíbená turistická základna. A u Krakova zase můžeme najít obec Kokotów s hlavní třídou Kokotowska. Zde hledejme kořeny názvů u kohouta, jak se kurovi v Polsku dříve říkalo. Ostatně Kokotek má ve svém znaku právě červeného kohouta se zeleným ocasem.

Pičín, Kozomín, Řitka

A zajímavé názvy měst najdeme koneckonců i u nás. Za všechny si můžeme připomenout text populární písně Rybitví od skupiny Yo Yo Band: „Pičín, Kozomín, Řitka, skvěle složená kytka“.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak s 20 dny dovolené získat měsíc volna navíc? Chytře plánujte, rozhoduje čas, radí expertka

Tagy:
Afrika Polsko volný čas Česko Istrie Pičín Stone Town Pićan Ukunda Kunda životní styl a volný čas cestování a turismus Serekunda Bububu Färnebofjärden Bysjön Kokotów Kozomín Kurva Kokot Kokotek Pichanal Hovnäs