Jak s 20 dny dovolené získat měsíc volna navíc? Chytře plánujte, rozhoduje čas, radí expertka

Ať už v roce 2025 plánujete vyrazit v průběhu dovolené do přírody nebo do města, je vhodné začít vše plánovat s dostatečným předstihem. (Ilustrační snímek)

Jak lze využít státní svátky v roce 2025 k delšímu volnu

V roce 2025 vychází většina českých státních svátků na všední dny, s výjimkou těch letních a jednoho na podzim. Už nyní si můžete velmi snadno naplánovat prodloužené víkendy i dovolené v zahraničí či doma tak, abyste ušetřili co nejvíce dnů ze zákonné dovolené. Při chytrém rozvržení můžete získat až měsíc volna navíc, podotkla ve vysílání CNN Prima NEWS ředitelka společnosti Manpower Group pro Českou republiku Jaroslava Rezlerová. Redakce pro vás připravila jednoduchý přehled, jak na to. Základním pravidlem je však čas: Čím dříve si dovolenou naplánujete a oznámíte, tím lépe.

První státní svátek mají Češi v roce 2025 za sebou – připadá totiž na 1. ledna. Nový rok však nabízí další, které si lidé užijí v průběhu všedních dní a mohou je tak využít k prodlouženým víkendům i dovoleným, aniž by si vyčerpali větší množství proplacených dnů od zaměstnavatelů.

ČTĚTE TAKÉ: Itálie vyhlíží nekončící příliv turistů. Češi míří na dovolenou jinam, našli si nové favority

„Dovolenou už vlastně hezky začíná rok 2025. V hodně firmách, co vím, si lidé mohli vzít volno nejen prvního ledna, ale také druhého a třetího, tedy ve čtvrtek a v pátek,“ podotkla ve vysílání CNN Prima NEWS Rezlerová.

Právě využívání státních svátků k prodlouženým víkendům – kdy si kolem jejich data lidé berou dovolenou – je podle ředitelky praxí, kterou si nejen Češi velmi oblíbili.

„Schválně jsem to počítala: Pokud máte dvacet dní dovolené podle zákona, tedy čtyři týdny, můžete si v roce 2025 kolem státních svátků hezky poskládat celou dovolenou a mít celkem 51 dní volna. To je o 31 dní více, než nabízí zákonná dovolená,“ prozradila Rezlerová. Zmiňovaná vychytávka se však netýká léta, konkrétně svátků 5. a 6. července, které letos vycházejí na víkend, a 28. září, jenž v roce 2025 spadá na neděli.

Jak si tedy dovolenou a volna rozplánovat, abyste získali měsíc volna navíc?

  • Novoroční dovolená (1. až 5. ledna 2025)

Prozíraví si začali dovolenou plánovat a využívat státní svátky již s přechodem do nového roku. První leden v roce 2025 vyšel na středu, se dvěma dny dovolené – 2. a 3. ledna – tak člověk získal pět dní volna.

  • Velikonoční dovolená (18. až 27. dubna 2025)

Další státní svátky si Češi užijí v dubnu, kdy Velký pátek vychází na 18. dubna a Velikonoční pondělí na 21. dubna. Pokud si člověk naplánuje volno od prvního státního svátku a po víkendu si vezme pouhé čtyři dny dovolené, získá celkem deset dní volna.

  • Květnová dovolená (1. až 11. května 2025)

I v květnu si lidé užijí dva státní svátky, které vycházejí na všední dny: 1. května (čtvrtek) a 8. května (čtvrtek). S pěti dny dovolené, která započne prvním státním svátkem, lidé získají jedenáct dní volna.

  • Říjnová dovolená (24. až 28. října 2025)

Vzhledem k tomu, že 28. září letos vychází na neděli, mohou Češi využít k prodlouženému volnu svátek následující: 28. říjen. Ten připadá na úterý. V případě, kdy si člověk vybere dva dny dovolené, konkrétně od 24. října, získá pět dní volna.

  • Listopadová dovolená (14. až 18. listopadu 2025)

V listopadu připadá státní svátek 17. na pondělí. V případě, kdy si člověk vezme den dovolené 14. listopadu, získá díky svátku čtyři volné dny.

  • Prosincová dovolená (20. prosince 2025 až 4. ledna 2026)

Již tradičně vychází pro prodloužené dovolené konec roku, kdy v kalendáři lidé naleznou tři státní svátky, respektive čtyři i s 1. lednem. V případě, kdy si člověk začne čerpat zbylých šest dní dovolené od 20. prosince, může mít celkem šestnáct dní volna.

ČTĚTE TAKÉ: Kruháč, který připomíná medúzu. Nahlédněte do tunelů na Faerských ostrovech

Navzdory výše uvedeným návrhům, jak si dvacet dní zákonné dovolené v roce 2025 rozplánovat, záleží jen na vašich preferencích, času stráveném při odpočinku doma či v zahraničí. Nejedná se tak o jediné možnosti, jak si dovolenou letos „poskládat“, ale pouze o tipy. Uvedená data lze posouvat „dopředu“ či „dozadu“, zkracovat jeden návrh volna a prodloužit jiný. Kreativitě se meze nekladou.

A kam ve volné dny či týdny vyrazit? Podívejte se na třicet tipů od světoznámého vydavatele cestovatelských průvodců. Rozděleny jsou do tří kategorií.

Rozhoduje čas, nečekejte

Pokud máte v plánu některý z výše uvedených tipů využít a prodloužit si podle svých možností volno před či po svátku, myslete na to, že někdo další z vašeho pracoviště může mít podobné úmysly.

„Ve firmách bývá obvyklé, že se v první polovině roku plánují dovolené až do konce léta, aby zaměstnavatel věděl, kdy budou jeho lidé v létě na velkých dovolených. Poté v létě se zase plánuje konec roku. Je to běžná praxe, která umožňuje zaměstnancům se už dopředu nad volnem zamyslet, dokonce je k tomu nutí. Jsou ale také skupiny lidí, které si moc dovolenou nevybírají. Přesto je u dovolené jedno jasné pravidlo: čím dříve, tím lépe,“ sdělila Rezlerová.

Pokud zaměstnavatel po pracovníkovi nepožaduje nahlášení dovolené do určitého data, může tak učinit sám a s předstihem, aby si volno zajistil. „Máte na to právo. Zároveň je to ale o dohodě. Někdo nemůže mít víc privilegií než ostatní,“ podotkla.

Některé firmy v posledních letech zavedly koncept „neomezeného volna“. Podle Rezlerové je trochu překvapením, že se tento benefit nezneužívá.

„Zatím ho zavedly spíše střední či menší firmy, kde se jsou lidé schopni domluvit, funguje zde předávání projektů či některých částí práce někomu dalšímu v případě, že si vezmou dovolenou. Ze statistik, které jsem ale viděla, se neomezené volno vůbec nevyužívá. Lidé si ho spíše váží a vnímají ho jako benefit,“ sdělila ředitelka.

Méně práce, více volna

Zaměstnanci se k němu chovají víceméně jako k běžné dovolené, kdy je zaměstnavatel normálně platí a odvádí za ně sociální a zdravotní pojištění. „Z prvních zkušeností se ukazuje, že nedochází k žádnému zneužívání. Naopak, lidé si velmi rozumně vezmou třeba pár dní volna navíc, například kvůli rodinným záležitostem nebo když někam chtějí odjet,“ konstatovala Rezlerová.

Koncept podle ní funguje na vzájemné dohodě. „Nevím, jak by to vypadalo, kdyby se zavedl plošně. Spíše jsem toho názoru, že to uzákoněno nebude. Myslím, že se začne prodlužovat délka takzvané zákonné dovolené, která dnes stanovuje čtyři týdny volna, tedy 20 pracovních dní,“ avizovala.

Už v dnešní době není překvapením, když firmy samy nabízejí svým zaměstnancům o týden dovolené navíc. „Myslím, že se postupně dostaneme na zákonem stanovených pět týdnů, možná šest. V takovém případě se dostáváme už ke konceptu, jako bychom pracovali pouhé čtyři dny v týdnu. Domnívám se, že směřujeme ke kratší pracovní době a delší dovolené,“ dodala Rezlerová.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Skvělé lyžování i gurmánské orgie. Alta Badia nabízí to nejlepší z Dolomit

Tagy: