OBRAZEM: Linka Sapa-Fiala-Pavel. Vietnamský premiér řešil s Čechy i „prokletý spoj“ do Hanoje

Premiér Petr Fiala (ODS) jednal s vietnamským protějškem Pham Minh Chinhem na Úřadu vlády ČR.

Premiér Fiala jednal se svým vietnamským protějškem a ministerskou delegací

Jeden stupeň pod nulou. U vchodu do restaurace Dong Do v pražské tržnici Sapa nedočkavě stojí koridor žen ve slavnostních vietnamských šatech „ao dai“. Všichni vyhlížejí příchod vietnamského premiéra Pham Minh Chinha a jeho „megadelegace“. Oproti plánovanému programu má hodinové zpoždění, mráz ale nikomu příliš nevadí. „Tak ještě jeden džus,“ konstatovala jedna z Vietnamek, zamířila do oblíbeného „sapáckého“ podniku a nervózně se několikrát ohlédla pro případ, že by přece jen zničehonic dorazila premiérova kolona. Spěchat nakonec ale nemusela – nedlouho poté přišlo avízo, že premiér přijede až za dalších 30 minut.

Větší či menší zpoždění, kterými byla protkána celá třídenní návštěva z jihovýchodní Asie, neubrala nic na pověstné vietnamské pompéznosti, se kterou krajané přivítali početnou vládní a podnikatelskou delegaci z Hanoje. Přiletěl nejen premiér s několika ministry, ale také pár desítek vietnamských podnikatelů a velký mediální doprovod. V úvodní den oficiálního programu nechyběly projevy politických představitelů Vietnamu či osobností místní vietnamské komunity ani hudební a taneční vystoupení.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mohou se Češi předčasně radovat? Trumpova cla zatím na EU nemíří, přesto důsledky už cítíme

Hodovalo se do pozdních večerních hodin – po zhruba dvouhodinovém formálním programu přišla řada na večeři. „A kde je české jídlo?“ zeptal se nesměle místních jeden z vietnamských novinářů z mediálního doprovodu, který ke svému překvapení vyhlížel i jiné pokrmy než tradiční slavnostní hostinu ve znamení blížícího se začátku nového lunárního roku. „To doženeš zítra, stačí ochutnat pivo,“ uklidnil ho přísedící Vietnamec, evidentně znalý českých reálií. To ovšem netušil, jak divoký program čeká v pondělí celou delegaci.

Škoda Auto ve Vietnamu? Blíží se

Pondělí ráno, hotel Marriott. Uvnitř jedné z konferenčních hal i ve foyer před ní se to tentokrát hemží nejen Vietnamci, ale také Čechy. Podnikatelské fórum každou chvíli začne a Svaz průmyslu a dopravy hlásí masivní účast – byznysového jednání se zúčastnilo celkem 130 firem z obou zemí. Ani tentokrát se nespěchalo, delegace měla půlhodinový skluz.

„Moc dobrý,“ pochvalovali si Vietnamci svůj nejnovější objev – medovníky a chlebíčky s vajíčkovou pomazánkou. Všichni ale byli ve střehu. Hned, jakmile dorazil premiér Pham Minh Chinh, všichni se vydali ke svým notebookům a nasadili si sluchátka, ve kterých tlumočníci simultánně překládali projevy pozvaných řečníků.

„Vietnam je velice perspektivní trh. A ze strany zahraničních investorů je považován za jednu z nejatraktivnějších zemí v regionu,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) na úvod, za což se dočkal uznalého kývání ze strany několika vietnamských podnikatelů. V projevu zmínil také továrnu Škoda Auto u města Ha Long, která je těsně před dokončením, ocenil tamní strojírenské a energetické firmy, s nimiž Česko chce prohloubit spolupráci, a připomněl chystané české podnikatelské fórum v Hanoji. Jeho vietnamský protějšek Nguyen Hong Dien jeho komplimenty opětoval.

Audience u Fialy

Všichni nicméně nervózně sledovali hodinky a hlídali si čas. Hned po projevech na fóru se totiž celá delegace přesouvala na Úřad vlády ČR. Další půlhodinový skluz vietnamská strana rychle dohnala a o chvíli později už po boku českých médií – CNN Prima NEWS nevyjímaje – všichni čekali venku u červeného koberce na setkání premiérů. Přestože v pondělí směřovala většina redakčních sil spíše na inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa, v „novinářské ohrádce“ bylo i tak plno.

„Fešáci,“ zhodnotila ve vietnamštině jedna z reportérek české vojáky ve slavnostních uniformách. Ze Strakovy akademie byla vietnamská média nadšená. Jakmile se k bráně přiblížila policejní kolona, všichni se okamžitě postavili do pozoru. Pham Minh Chinha přivítal i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), šéf resortu školství Mikuláš Bek (STAN) či ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), stejně jako český velvyslanec v Hanoji a diplomat Hynek Kmoníček, který přiletěl společně s vietnamskou delegací.

Po zhruba hodinovém jednání za zavřenými dveřmi předstoupil Fiala se svým vietnamským protějškem před novináře. „S žádnou jinou asijskou zemí nemáme tak blízké vztahy jako s Vietnamem. Naše vztahy se úspěšně rozvíjejí a intenzita kontaktů na různých úrovních roste. Tomu odpovídá i obrat vzájemného obchodu, který byl loni rekordní a překročil čtyři miliardy dolarů. Je potěšitelné, že české firmy mají velký zájem o další investice ve Vietnamu. Z těchto všech důvodů posouváme naše vztahy na novou strategickou úroveň,“ uvedl premiér.

Následně došlo na podpisy. Obě země uzavřely dohodu o spolupráci v oblasti školství, která mimo jiné podporuje přímou spolupráci vysokoškolských institucí a umožňuje vzájemné výměny akademických pracovníků a studentů vysokých škol. Rovněž byla uzavřena smlouva o výcviku pilotů aerolinky Vietjet na letecké škole F-Air.

Právě „prokletá“ přímá letecká linka mezi Prahou a Hanojí je předmětem diskuzí obou zemí už několik desítek let, nejen kvůli početné vietnamské komunitě v České republice. Když byla dohoda na zavedení nové linky téměř na spadnutí, přišel COVID-19, který veškeré plány shodil ze stolu. Nyní se zdá, že jsou jednání o přímých letech do Vietnamu zpět ve hře.

To ostatně potvrdil sám premiér Fiala. „Dalším krokem, o kterém jsme se bavili, by mohlo být zavedení přímé letecké linky Praha-Hanoj, což by mělo pozitivní dopad na obchod, investice i cestovní ruch. Jak se to již podařilo s Uzbekistánem a Kazachstánem,“ řekl předseda vlády. Detailnější kontury ani časový rámec už ovšem nesdělil. Naopak připomněl otevření českého centra v Hanoji, které má šířit dobré jméno České republiky v zahraničí.

Došlo i na Hrad, Senát či obranu

Pro vietnamskou stranu tím ale den ani zdaleka neskončil. Premiéra Pham Minh Chinha přijal také prezident Petr Pavel na Pražském hradě, byť bez účasti českých a vietnamských médií. I tam diskutovali o konkrétních dopadech nově uzavřeného strategického partnerství či ocenění přínosu vietnamské komunity pro Česko.

Mezitím náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec přijal náměstka ministra národní obrany Vietnamu generálporučíka Le Huy Vinha. Spolu probírali například spolupráci v obranném průmyslu a v oblasti vzdělávání příslušníků ozbrojených sil Vietnamu v Česku, které jí mimo jiné dodává podzvukové letouny L-39. Generál se rovněž zajímal o aktuální situaci na Ukrajině, ke které se země jihovýchodní Asie většinou příliš nevyjadřuje.

Závěr politického programu završila návštěva Senátu. Předseda horní komory Miloš Vystrčil přivítal Minh Chinh Phama spolu s ministry a dalšími senátory. Ocenil také, že se jedná již o druhou významnou návštěvu z Vietnamu v krátkém čase – v prosinci do Česka zavítala viceprezidentka Vo Thi Anh Xuan.

Letos uplyne 75 let od navázání diplomatických styků mezi ČR a Vietnamem.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Inaugurace jako sraz nejbohatších a nejvlivnějších lidí světa. Kdo všechno podpořil Trumpa

Tagy: