ocel

Výpis příspěvků ke štítku „ocel“

Spas se, kdo můžeš. Zkušení hutníci o pádu Liberty, zlatém padáku a vyhaslém srdci z ocele

Prázdné tramvaje a nezvyklé ticho. U hlavní brány oceláren Liberty Ostrava je problém vůbec někoho potkat. „Huť se už nerozjede. Prostě nevěřím, že by to bylo možné,“ říká 61letý Jan Šuta z rourovny. „Dělám tady 27 let, na rourovně všechno stojí. Sám už to doklepu do předčasného důchodu, mladším kolegům ale radím, ať si hledají práci. Zlaté padáky jako v roce 2011 se rozdávat nebudou,“ myslí si. Na 22. únor připravují odbory protestní mítink, odborový předák v Liberty Petr Slanina se přitom dušoval, že dokud bude 6 tisíc zaměstnanců huti dostávat výplaty, nebude je vyzývat k demonstracím. A mzdy na účet chodí.

REPORTÁŽ: Ostravské ocelárny jsou městem duchů, které hlídá poslední hutník. Socha z mědi

Od obzoru k obzoru. Teprve ze střechy ubytovny a hotelu Kovák, který patří ocelárnám Liberty Ostrava, vyniká ohromná rozloha hutního areálu. Fabrika zabírá 650 hektarů, to je větší plocha než katastr pražského Žižkova (544 ha) nebo Vinohrad (379 ha). „Je to město ve městě, ale hlavně v noci je to teď mrtvé a vybydlené místo,“ říká Petr Slanina, šéf odborů v Liberty. Než jsme se potkali v jeho kanceláři v Kováku, do telefonu mluvil o městě duchů, slovíčkaření teď ovšem není důležité. „Podstatné je, aby to město zase ožilo a rozjela se výroba,“ přeje si Slanina. Mezitím se ale vylidňuje i okolí hutě, duchové tamní živnostníky neuživí.

Ocelové srdce republiky umírá. Takový úpadek tu ještě nebyl, stěžují si hutníci z Ostravy

Hutníci z oceláren Liberty Ostrava teď mají po každé šichtě blbou náladu. „Už se neinvestuje ani do základních oprav. Když se nám ve válcovně něco rozbije, tak se to jen polepí, udělá se nějaký bypass. Odebere se motor tam, kde se zrovna neválcuje, a tak se to pořád přehazuje,“ líčí po ranní směně dělník, který ve fabrice pracuje už 34 let. Práci na postu valcíře právě zapíjí lahvovým pivem v bistru u Jižní brány. Odboráři z Liberty Ostrava se obávají bankrotu, který pošle 6 000 hutníků na úřad práce.

Tři oběti včetně dětí na D5: Dalo se nehodě zabránit? Experti mluví o možné příčině

Policie stále vyšetřuje středeční dopravní nehodu kamionu, který na dálnici D5 u Benešovic na Tachovsku prorazil svodidla a vjel do protisměru. Následná srážka s osobním autem si vyžádala tři oběti včetně dvou dětí. Příčinou náhlé změny směru v jízdě mohla být prasklá pneumatika. Tragická událost však odstartovala i diskusi o stavu svodidel na českých dálnicích. Měly nefungující zábrany na rozsahu nehody svůj podíl?

Mezinárodní gang okradl české banky a pojišťovnu o 1,4 miliardy

Mezinárodní gang připravil dvě české banky a jednu pojišťovnu o 1,4 miliardy korun. Využil k tomu fiktivní obchody s ocelí. Česká policie kvůli tomu navrhla obžalovat čtyři lidi, a to tři občany České republiky a jednoho cizince. Na policejním webu to v pondělí uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Česká policie vyšetřovala případ společně s policisty z Velké Británie, kde jsou podle Ibeheje stíháni hlavní pachatelé, kteří gang řídili.

Česká firma expanduje v USA. Skupuje doly na koksovatelné uhlí

Česká skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače nakupovala doly a elektrárny v Americe i v Austrálii. Nyní plánuje v USA investovat do dalších aktiv a v budoucnu se chce stát největším hráčem v oblasti koksovatelného uhlí na americkém trhu, prozradil v pořadu Interview na televizi CNN Prima NEWS výkonný ředitel skupiny Alan Svoboda.