Vědci z americké University of Pittsburgh dokončili unikátní studii, která může výrazně pomoci v boji proti koronaviru. Vyplývá z ní, že vdechování specifických protilátek výrazně pomáhá při těžkém průběhu covidu a dokonce zabraňuje přenosu viru z člověka na člověka. V budoucnu by tak tato metoda mohla posloužit jako alternativa k očkování pro lidi, kteří vakcínu z nějakého důvodu nemohou dostat.
Studie byla zveřejněna ve středečním vydání vědeckého časopisu Science Advances. Výzkumníci postupovali tak, že nechali křečky vdechnout malé dávky tzv. jedno-doménových protilátek-21 (PiN 21) a sledovali, zda je to ochrání před dramatickým úbytkem váhy, což je jedním z příznaků těžkého průběhu covidu. Výsledek ukázal, že u hlodavců nejen nedošlo ke ztrátě hmotnosti, ale také se jim oproti „kolegům“, kteří dostali placebo, až milionkrát snížil počet infekčních částic v nosních dutinách, hrdle a plicích.
„Použitím inhalační terapie, která může být přímo použita na infekcí zasažená místa, jako je respirační trakt a plíce, umíme léčbu zefektivnit,“ vysvětlila spoluautorka studie a bioložka Ji Šiová. „Ta data jsou velmi povzbuzující a vypovídají o tom, že PiN21 může účinně chránit před závažným onemocněním a také může zabránit potenciálnímu přenosu viru z člověka na člověka,“ dodala.
Doplněk k vakcínám, ne konkurence
Vědci také zdůraznili, že jedno-doménové protilátky jsou doplňkem k vakcínám a nemají je nahrazovat ani jim konkurovat. Mohou ale pomoci pacientům, kteří už jsou nemocní nebo poskytnout možnost ochrany lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat.
Jedno-doménové protilátky (anglicky nanobodies) jsou podobné monoklonálním protilátkám, které se užívají například při léčbě rakoviny. Jsou ale menší, více stabilní a jejich výroba je levnější.