Světový fond na ochranu přírody (WWF) poslední dubnový víkend vypustil více než 40 tisíc mladých lososů a pstruhů do říček Kamenice a Jetřichovická Bělá. Jedná se o součást dlouhodobého úsilí o obnovu přirozených populací lososovitých ryb v české krajině. Projekt s významnou podporou Nadačního fondu Severočeská voda realizuje WWF ve spolupráci s organizací Beleco a Správou Národního parku České Švýcarsko.
Malé rybky se před vypuštěním vyvíjely několik týdnů ve speciálních inkubačních schránkách přímo v říčních tocích, informuje Severočeská voda. Díky tomu mají přirozené podmínky pro vývoj, což výrazně zvyšuje jejich šanci na přežití.
ČTĚTE TAKÉ: Novohradské hory mají potenciál na vznik nové CHKO, míní experti. Samosprávy se neshodnou
„Metoda líhnutí jiker v plovoucích inkubačních schránkách se nám jednoznačně osvědčila, úspěšnost zdaleka přesahuje 95 procent,“ říká Jiří Křesina, environmentální expert ze spolku Beleco. „V porovnání s metodou používanou v minulosti, kdy se malé rybičky přivážely z líhně, je tento způsob výrazně šetrnější. Plůdek si od počátku zvyká na mateřské prostředí a snáze přežívá.“
Po vypuštění přispějí nejen k posílení ohrožené populace, ale i k celkovému zdraví říčních ekosystémů. „Stav našich řek a rybích populací je pro nás důležité téma, kterému se dlouhodobě věnujeme na globální úrovni a nyní i v ČR. Snažíme se, aby se vodní toky co nejvíc přiblížily svému přirozenému stavu – a tím zlepšily prostředí pro rostliny i živočichy, kteří jsou na ně navázaní. Pracujeme proto na tom, aby byly řeky lépe prostupné pro migrující druhy, jako je třeba losos obecný,“ uvedla Lenka Fryčová, ředitelka WWF Česko.
Jediné místo, kde se jde s lososy setkat
Na části projektu zaměřené specificky na lososa obecného WWF spolupracuje se Správou Národního parku České Švýcarsko. „Říčka Kamenice a dolní tok Labe na českém území jsou dnes jedinými místy, kde se u nás s lososy můžeme setkat. Je tomu tak i díky všestranné podpoře odborných organizací, ale i laické veřejnosti. Návratový projekt lososů obecných ukazuje na fakt, že vodní ekosystémy jsou velmi zranitelné. Zlepšování jejich stavu i migrační prostupnosti proto musíme všichni věnovat velkou pozornost,“ uvedl Petr Kříž, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko.
Návrat lososů do českých řek je podle odborníků důležitý nejen pro obnovu biologické rovnováhy, ale poslouží i jako důkaz, že ochrana přírody má smysl.
„Severočeští vodohospodáři tento projekt podporují prostřednictvím Nadačního fondu Severočeská voda jako výraz úcty k přírodě, z níž berou vodu, kterou upravují a dodávají obyvatelům regionu. Pojmy jako biodiverzita, udržitelnost a ochrana přírody pro nás nejsou bezvýznamná slova a jsme rádi, že na tomto projektu s WWF spolupracujeme,“ dodal Mario Böhme, mluvčí skupiny Severočeská voda.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Bobři ohrožují obec na Svitavsku. Máme na ně složku, řekl starosta a varoval před velkou vodou