Vlk Bubla v možném ohrožení života: Jeho ošetřovatelé se nemohou shodnout s ochránci přírody

Vlk, kterého ochránci přírody vrátili před třemi týdny do krušnohorských lesů, je na tom špatně. Alespoň to tvrdí jeho zachránci a snaží se ho najít. Vycházejí přitom ze svědectví myslivců, kteří je upozornili, že šelma je vyhublá a špatně se pohybuje. Podle pracovníků Agentury ochrany přírody, kteří ho na svobodu vraceli, je ale vlk v pořádku a nijak nestrádá.

Byl začátek října, když redakce CNN Prima NEWS poprvé informovala o smutném příběhu mladého vlka z Krušných hor. Sraženého ho v příkopu našli houbaři, postupně se dostal až na veterinární kliniku v Praze, kde ho operovali. Rekonvalescence probíhala v záchranné stanici Drosera Bublava, podle které mu také veřejnost dala jméno – vlk Bubla.

V návrat do volné přírody se nejdříve nevěřilo

„Může chodit, může běhat, ale nikdo není schopný říct, jak to bude se zadníma nohama,“ podotýkal na konci října Vilém Babič ze záchranné stanice Drosera Bublava. Právě ty musí fungovat stoprocentně, jinak se zvyšuje riziko, že vlk jako slabý kus ve volné přírodě nepřežije. Operace proběhla na pražské klinice v Praze, kde ho operoval veterinář se zaměřením na ortopedii, neurologii a speciální chirurgii Lukáš Duchek, kterého znáte z našeho pořadu Prima Mazlíček. Na jeho záchranu ošetřovatelé založili transparentní účet. Lidé na něj tehdy poslali 2,5 milionu korun. Peníze byly využity na úspěšnou rekonvalescenci i nový výběh.

Vypustit, ale sledovat

Nakonec se pracovníci Národní sítě záchranných stanicMendelovy univerzity v Brně a státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která koordinuje Program péče o vlka obecného v ČR společně rozhodli vlka Bublu do volné přírody vypustit. Z analýzy DNA vyplývá, že vlk patřil ke smečce, která se pohybuje v oblasti Božího Daru. Bubla tak měl být vypuštěn v okolí své bývalé smečky. „Vlci totiž dokážou rozpoznat členy své smečky i po delším odloučení,“ uvedla tehdy Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Aby byl vlk monitorován a v případě jakýkoliv problémů mohl být opět odchycen, byl mu při vypuštění dán lokalizační obojek. „Nyní víme, že se pohybuje v teritoriu smečky, ze které pochází,“ říkal 18. ledna 2023 Martin Duľa, zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Je na tom bídně, je vyhublý a pohybuje se pomalu

Tři týdny po velkolepém vypuštění se ale rozvířily debaty o tom, zda se vlku opravdu dobře daří a zda nestrádá. Mohou za to fotky od rakouských myslivců, které se dostaly do rukou Tomáši Smolíkovi ze záchranné stanice Drosera Bublava. „Podle fotky je na tom bídně, říkali, že bude mít tak sedmnáct kilo, když se pouštěl, tak měl osmadvacet.“ řekl v rozhovoru našemu reportérovi Smolík. Vlk se podle jeho zachránců navíc pohybuje blízko lidí, v místech, kam myslivci lákají zvěř na potravu… Na cestu za svobodou přitom vlk dostal od ochránců přírody speciální obojek, díky kterému vědí, kde přesně se zvíře pohybuje.

Ochranáři tvrdí, že je v blízkosti své smečky a daří se mu dobře

Jeho zachráncům, ale profesionální ochranáři data prý nechtějí poskytnout. „Pro to zvíře je důležité, to aby bylo, co nejvíc v klidu, aby si zvyklo na ty nové podmínky, takže to je i jeden z důvodů, proč se neposkytují detailní informace, kde se pohybuje. Nevykazuje atypické chování, víme, že se pohybuje v okolí své smečky a nemyslíme si, že je namístě ho odchytávat. Našli jsme i jeho trus, kde jsou chlupy, je tedy vidět, že jí,“ říká Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Pracovníci záchranných stanic dále pátrají

Podle posledních informací, které získal náš reportér Tomáš Polák, který se případem vlka Bubly aktivně zabývá, požádala AOPK pana Smolíka o fotografie od myslivců a informace, aby je mohli porovnat se svými daty a zjistit, zda se jedná o vlka Bublu a zda je opravdu něco v nepořádku. Pracovníci záchranných stanic Psí domov Nora i Drosera Bublava, kteří se o vlka starali jsou k prohlášení ochranářů dál skeptičtí a v hledání šelmy chtějí pokračovat. Hledání je plánováno i na zítřek. Osud vlka Bubly budeme i nadále sledovat.