reklama

Ochránci osvobodili čtyři makaky z kokosových farem. Další na záchranu čekají

Thajským ochráncům zvířat se podařilo změnit život čtyřem makakům, kteří byli dosud nuceni sbírat kokosy pro zdejší farmáře. Proti staré zemědělské metodě brojí nejen zvířeckoprávní organizace, jejichž úsilí vytlačilo některé produkty z evropských supermarketů.

reklama

Ke sběru kokosů z palem jsou opice zneužívány v mnoha asijských státech. Nikde však není tato praktika natolik rozšířena jako v Thajsku, kde až 99 % produkce prochází právě rukama makaků. Vycvičená opice dokáže za den sklidit až osm set kokosů. Zvířata určená k tomuto osudu jsou množena i odchytávána z volné přírody, následně podstupují tvrdý výcvik a po zbytek života jsou držena na řetězu.

Thajsko je třetím největším vývozcem kokosů na světě a držení a vykořisťování opic je zde zcela legální, pokud se opice narodily v zajetí. Podle ochránců zvířat však až polovina opic z plantáží pochází z volné přírody. Jelikož se zvířeckoprávním organizacím dlouhodobě nedaří vyvolat změnu zákonů, snaží se apelovat na veřejnost, aby výrobky získané zotročováním opic nekupovala. Loni na podzim zveřejnila organizace PETA Asia záběry získané při investigacích v roce 2019. Díky ní se mnoho evropských i amerických supermarketů zavázalo neodebírat kokosové produkty pocházející z Thajska a získané prací opic. Dokonce i thajská vláda se zavázala, že vykořisťování opic postaví mimo zákon.

Práce makaků na kokosových plantážích představuje problém i pro výrobce alternativ mléčných výrobků. „Je to paradox, že? Zákazníci čekají, že kokosové mléko bude bez krutosti, jelikož nepochází ze zvířat, ale ve skutečnosti se za ním kvůli práci opic skrývá hodně utrpení,“ uvedl pro National Geographic Avinash Desamangalam, research manager z Mordor Intelligence, indické společnosti, která se zabývá studiem trhu mléčných alternativ.

I když podle ochránců tato tradice pomalu, ale jistě vymírá (podobně jako jízda na slonech či býčí zápasy), i dnes se stále dotýká několika tisícovek zvířat.

Tagy:
Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně
USA

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

Slováci demonstrovali proti GreenPassům. Stop koronafašismu, vydejte nám parlament, křičeli

Slovenská policie v pátek použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu, kteří se pokusili vtrhnout do sídla parlamentu. Při potyčkách byla jedna policistka zraněna, uvedl list Sme na svém webu. Poslanci mají na mimořádné schůzi schvalovat novelu zákona, podle které by se při přijímání opatření proti pandemii covidu mělo přihlížet k digitálnímu certifikátu o očkování. Podle webu televize Joj jde o klíčový zákon o výhodách pro očkované.

Další komplikace při návštěvách akcí a hospod: Čestné prohlášení o samotestu už nestačí

Návštěvy některých služeb, restaurací či kulturních a sportovních akcí se lidem stále komplikují. Zatímco ještě donedávna se mohli mimo jiné prokázat čestným prohlášením o provedení antigenního samotestu, dnes již taková možnost neplatí. Pokud člověk nemá dokončené očkování, potvrzení o prodělané nemoci či laboratorně provedený negativní test, může sice využít samotest, podstoupit jej však musí přímo na místě vstupu do provozovny či do areálu.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

reklama