reklama

Ochránci zvířat odhalili pochybení u tisícovky zoologických zahrad

I takový výjev se vám může v zoo naskytnout. Pochází z Filipín.
Zdroj: WAP Report

Nová zpráva neziskové organizace World Animal Protection (WAP) „The Show Can't Go On" (Šou nemůžeme pokračovat) odhaluje, že tři čtvrtiny členů Světové asociace zoo a akvárií (WAZA) nutí zvířata k různým představením a k přímému kontaktu s lidmi – návštěvníci je smí krmit, hladit a fotit se s nimi. Takový kontakt má však nepříznivý vliv na duševní i tělesné zdraví zvířat a vyžaduje předchozí výcvik i předčasné oddělení od matky.

reklama

Nová zpráva neziskové organizace World Animal Protection (WAP) The Show Can't Go On" (Šou nemůžeme pokračovat) odhaluje, že tři čtvrtiny členů Světové asociace zoo a akvárií (WAZA) nutí zvířata k různým představením a k přímému kontaktu s lidmi – návštěvníci je smí krmit, hladit a fotit se s nimi. Takový kontakt má však nepříznivý vliv na duševní i tělesné zdraví zvířat a vyžaduje předchozí výcvik i předčasné oddělení od matky.

Obvinění ze špatného zacházení se zvířaty se dotýká téměř tisícovky zoologických zahrad a akvárií. Některé z nich jsou podle ochránců skutečně otřesnými případy, které v moderních zoo nemají co dělat".

„Zoo představují takřka svatou roli v záchově druhů,“ vysvětluje Neil D’Cruze z WAP. „Je na čase, aby se WAZA znovu ujala vedoucí role, kterou po ní my, jako návštěvníci, vyžadujeme.“

Výzkumníci odhalili dvanáct zvláště problématických institucí, do kterých se přímo vypravili. Šlo především o African Lion Safari v Kanadě, Cango Wildlife Ranch v Jižní Africe a SeaWorld San Antonio. Kanadské safari se například provinilo tím, že svým návštěvníkům umožňuje projížďku na slonech. Další obvinění se týkají hlazení gepardů a servalů a plavání s delfíny, kteří reagují na pokyny od svých „trenérů“.

SeaWorld San Antonio byl ze špatného zacházení se zvířaty obviněn již dříve. Kosatky i jiná zvířata tu často podlehnou onemocnění a způsobují si těžká zranění.
SeaWorld San Antonio byl ze špatného zacházení se zvířaty obviněn již dříve. Kosatky i jiná zvířata tu často podlehnou onemocnění a způsobují si těžká zranění.

WAZA se brání tím, že ze 1241 institucí, které WAP zkoumal, rovných 940 z nich spadalo mezi nepřímé členy asociace, na které WAZA nemůže aplikovat své etické standardy. Podle nich by členové asociace směli využívat divoká zvířata při představení, ale jen pokud se „soustředí na přirozené chování“ a „žádným způsobem zvířata neponižuje“. Samotné vynucování těchto vágních pravidel však spočívá především na lokálních členských asociacích. Kvůli porušení těchto pravidel byli z asociace v minulosti vyloučeni tři členové.

D’Cruze se brání s tím, že minimálně dvě problematické organizace, Dolphin Island a Jungle Cat World, byly v době vypracovávání zprávy právoplatnými členy organizace a popisuje další zařízení, ve kterých se návštěvníci mohou pomazlit s velkými šelmami, „projet“ se na zádech delfínů či sledovat slony malující obrazy chobotem. Nejčastější formou kontaktu bylo hlazení – u 43 procent zařízení. Zhruba třetina poskytuje procházku či plavání ve výběhu zvířat, 30 procent zoo pořádá představení s divokými zvířaty a ve 23 procentech můžete zvířata krmit z ruky. To vše zvířata vystavuje riziku přenosu chorob, napadení i velkému stresu.

„Divoká zvířata patří do přírody, ale někdy to není možné – například, když ho zachráníte ze špatných podmínek,“ uvádí D’Cruze. „Problémem ale je, když se ze zoo stane obchodní a zábavní centrum.“

Mezi členy WAZA patří i dvanáct českých zoologických zahrad.

Zoo není cirkus. Má sloužit ochraně zvířat, ne jejich zneužívání.
Zoo není cirkus. Má sloužit ochraně zvířat, ne jejich zneužívání.
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince

Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince

Nesmíme začít zase bezhlavě rozvolňovat. Otevřít školy bez pravidelného testování, to si zahráváme se čtvrtou vlnou epidemie, uvedl ve zprávách televize CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Podle něj je třeba si uvědomit, že Česko je na tom stále nejhůř z celé Evropy. „Máme nejvyšší počet nakažených, obrovské číslo zemřelých a to, že se situace zdánlivě trochu stabilizovala, jde částečně na vrub toho, že se zase málo testuje,“ zdůraznil Kubek.

Andrej Babiš

Dává Babiš ruce pryč? Očkovací místa se mají s nedostatkem vakcín vypořádat sama

Dává Babiš ruce pryč? Očkovací místa se mají s nedostatkem vakcín vypořádat sama

Očkovací místa se s nynějším nedostatkem vakcín proti koronaviru musí vypořádat sama. Prohlásil to po návštěvě vakcinačního centra při FN Královské Vinohrady premiér Andrej Babiš (ANO). Ten také informoval o změnách v registračním systému, které podle něj výrazně ulehčí přihlašování seniorů. Podle předsedy vlády se nově senioři nebudou muset do systému „dobývat“ a druhý PIN kód jim přijde rovnou s konkrétním termínem očkování.

Další tři týdny v tvrdém lockdownu. Vláda povolila jen jesle
Úleva pro mediky a jejich rodiny. Poslanci rozhodli o zachování finančních dávek
Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská
Nevzdáme to. Kultura a zavřené podniky spojily síly, umělci vystoupili ve výlohách
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama