reklama

Ochránci zvířat odhalili pochybení u tisícovky zoologických zahrad

I takový výjev se vám může v zoo naskytnout. Pochází z Filipín.
Foto: WAP Report

Nová zpráva neziskové organizace World Animal Protection (WAP) „The Show Can't Go On" (Šou nemůžeme pokračovat) odhaluje, že tři čtvrtiny členů Světové asociace zoo a akvárií (WAZA) nutí zvířata k různým představením a k přímému kontaktu s lidmi – návštěvníci je smí krmit, hladit a fotit se s nimi. Takový kontakt má však nepříznivý vliv na duševní i tělesné zdraví zvířat a vyžaduje předchozí výcvik i předčasné oddělení od matky.

reklama

Nová zpráva neziskové organizace World Animal Protection (WAP) The Show Can't Go On" (Šou nemůžeme pokračovat) odhaluje, že tři čtvrtiny členů Světové asociace zoo a akvárií (WAZA) nutí zvířata k různým představením a k přímému kontaktu s lidmi – návštěvníci je smí krmit, hladit a fotit se s nimi. Takový kontakt má však nepříznivý vliv na duševní i tělesné zdraví zvířat a vyžaduje předchozí výcvik i předčasné oddělení od matky.

Obvinění ze špatného zacházení se zvířaty se dotýká téměř tisícovky zoologických zahrad a akvárií. Některé z nich jsou podle ochránců skutečně otřesnými případy, které v moderních zoo nemají co dělat".

„Zoo představují takřka svatou roli v záchově druhů,“ vysvětluje Neil D’Cruze z WAP. „Je na čase, aby se WAZA znovu ujala vedoucí role, kterou po ní my, jako návštěvníci, vyžadujeme.“

Výzkumníci odhalili dvanáct zvláště problématických institucí, do kterých se přímo vypravili. Šlo především o African Lion Safari v Kanadě, Cango Wildlife Ranch v Jižní Africe a SeaWorld San Antonio. Kanadské safari se například provinilo tím, že svým návštěvníkům umožňuje projížďku na slonech. Další obvinění se týkají hlazení gepardů a servalů a plavání s delfíny, kteří reagují na pokyny od svých „trenérů“.

WAZA se brání tím, že ze 1241 institucí, které WAP zkoumal, rovných 940 z nich spadalo mezi nepřímé členy asociace, na které WAZA nemůže aplikovat své etické standardy. Podle nich by členové asociace směli využívat divoká zvířata při představení, ale jen pokud se „soustředí na přirozené chování“ a „žádným způsobem zvířata neponižuje“. Samotné vynucování těchto vágních pravidel však spočívá především na lokálních členských asociacích. Kvůli porušení těchto pravidel byli z asociace v minulosti vyloučeni tři členové.

D’Cruze se brání s tím, že minimálně dvě problematické organizace, Dolphin Island a Jungle Cat World, byly v době vypracovávání zprávy právoplatnými členy organizace a popisuje další zařízení, ve kterých se návštěvníci mohou pomazlit s velkými šelmami, „projet“ se na zádech delfínů či sledovat slony malující obrazy chobotem. Nejčastější formou kontaktu bylo hlazení – u 43 procent zařízení. Zhruba třetina poskytuje procházku či plavání ve výběhu zvířat, 30 procent zoo pořádá představení s divokými zvířaty a ve 23 procentech můžete zvířata krmit z ruky. To vše zvířata vystavuje riziku přenosu chorob, napadení i velkému stresu.

„Divoká zvířata patří do přírody, ale někdy to není možné – například, když ho zachráníte ze špatných podmínek,“ uvádí D’Cruze. „Problémem ale je, když se ze zoo stane obchodní a zábavní centrum.“

Mezi členy WAZA patří i dvanáct českých zoologických zahrad.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
Nebýt Schumachera v Mercedesu, neměl by teď Hamilton tolik vítězství, myslí si Enge
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama