reklama

Ochránci zvířat odhalili pochybení u tisícovky zoologických zahrad

Nová zpráva neziskové organizace World Animal Protection (WAP) „The Show Can't Go On" (Šou nemůžeme pokračovat) odhaluje, že tři čtvrtiny členů Světové asociace zoo a akvárií (WAZA) nutí zvířata k různým představením a k přímému kontaktu s lidmi – návštěvníci je smí krmit, hladit a fotit se s nimi. Takový kontakt má však nepříznivý vliv na duševní i tělesné zdraví zvířat a vyžaduje předchozí výcvik i předčasné oddělení od matky.

reklama

Nová zpráva neziskové organizace World Animal Protection (WAP) The Show Can't Go On" (Šou nemůžeme pokračovat) odhaluje, že tři čtvrtiny členů Světové asociace zoo a akvárií (WAZA) nutí zvířata k různým představením a k přímému kontaktu s lidmi – návštěvníci je smí krmit, hladit a fotit se s nimi. Takový kontakt má však nepříznivý vliv na duševní i tělesné zdraví zvířat a vyžaduje předchozí výcvik i předčasné oddělení od matky.

Obvinění ze špatného zacházení se zvířaty se dotýká téměř tisícovky zoologických zahrad a akvárií. Některé z nich jsou podle ochránců skutečně otřesnými případy, které v moderních zoo nemají co dělat".

„Zoo představují takřka svatou roli v záchově druhů,“ vysvětluje Neil D’Cruze z WAP. „Je na čase, aby se WAZA znovu ujala vedoucí role, kterou po ní my, jako návštěvníci, vyžadujeme.“

Výzkumníci odhalili dvanáct zvláště problématických institucí, do kterých se přímo vypravili. Šlo především o African Lion Safari v Kanadě, Cango Wildlife Ranch v Jižní Africe a SeaWorld San Antonio. Kanadské safari se například provinilo tím, že svým návštěvníkům umožňuje projížďku na slonech. Další obvinění se týkají hlazení gepardů a servalů a plavání s delfíny, kteří reagují na pokyny od svých „trenérů“.

WAZA se brání tím, že ze 1241 institucí, které WAP zkoumal, rovných 940 z nich spadalo mezi nepřímé členy asociace, na které WAZA nemůže aplikovat své etické standardy. Podle nich by členové asociace směli využívat divoká zvířata při představení, ale jen pokud se „soustředí na přirozené chování“ a „žádným způsobem zvířata neponižuje“. Samotné vynucování těchto vágních pravidel však spočívá především na lokálních členských asociacích. Kvůli porušení těchto pravidel byli z asociace v minulosti vyloučeni tři členové.

D’Cruze se brání s tím, že minimálně dvě problematické organizace, Dolphin Island a Jungle Cat World, byly v době vypracovávání zprávy právoplatnými členy organizace a popisuje další zařízení, ve kterých se návštěvníci mohou pomazlit s velkými šelmami, „projet“ se na zádech delfínů či sledovat slony malující obrazy chobotem. Nejčastější formou kontaktu bylo hlazení – u 43 procent zařízení. Zhruba třetina poskytuje procházku či plavání ve výběhu zvířat, 30 procent zoo pořádá představení s divokými zvířaty a ve 23 procentech můžete zvířata krmit z ruky. To vše zvířata vystavuje riziku přenosu chorob, napadení i velkému stresu.

„Divoká zvířata patří do přírody, ale někdy to není možné – například, když ho zachráníte ze špatných podmínek,“ uvádí D’Cruze. „Problémem ale je, když se ze zoo stane obchodní a zábavní centrum.“

Mezi členy WAZA patří i dvanáct českých zoologických zahrad.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama