reklama

Ochránci zvířat odhalili pochybení u tisícovky zoologických zahrad

Nová zpráva neziskové organizace World Animal Protection (WAP) „The Show Can't Go On" (Šou nemůžeme pokračovat) odhaluje, že tři čtvrtiny členů Světové asociace zoo a akvárií (WAZA) nutí zvířata k různým představením a k přímému kontaktu s lidmi – návštěvníci je smí krmit, hladit a fotit se s nimi. Takový kontakt má však nepříznivý vliv na duševní i tělesné zdraví zvířat a vyžaduje předchozí výcvik i předčasné oddělení od matky.

reklama

Nová zpráva neziskové organizace World Animal Protection (WAP) The Show Can't Go On" (Šou nemůžeme pokračovat) odhaluje, že tři čtvrtiny členů Světové asociace zoo a akvárií (WAZA) nutí zvířata k různým představením a k přímému kontaktu s lidmi – návštěvníci je smí krmit, hladit a fotit se s nimi. Takový kontakt má však nepříznivý vliv na duševní i tělesné zdraví zvířat a vyžaduje předchozí výcvik i předčasné oddělení od matky.

Obvinění ze špatného zacházení se zvířaty se dotýká téměř tisícovky zoologických zahrad a akvárií. Některé z nich jsou podle ochránců skutečně otřesnými případy, které v moderních zoo nemají co dělat".

„Zoo představují takřka svatou roli v záchově druhů,“ vysvětluje Neil D’Cruze z WAP. „Je na čase, aby se WAZA znovu ujala vedoucí role, kterou po ní my, jako návštěvníci, vyžadujeme.“

Výzkumníci odhalili dvanáct zvláště problématických institucí, do kterých se přímo vypravili. Šlo především o African Lion Safari v Kanadě, Cango Wildlife Ranch v Jižní Africe a SeaWorld San Antonio. Kanadské safari se například provinilo tím, že svým návštěvníkům umožňuje projížďku na slonech. Další obvinění se týkají hlazení gepardů a servalů a plavání s delfíny, kteří reagují na pokyny od svých „trenérů“.

WAZA se brání tím, že ze 1241 institucí, které WAP zkoumal, rovných 940 z nich spadalo mezi nepřímé členy asociace, na které WAZA nemůže aplikovat své etické standardy. Podle nich by členové asociace směli využívat divoká zvířata při představení, ale jen pokud se „soustředí na přirozené chování“ a „žádným způsobem zvířata neponižuje“. Samotné vynucování těchto vágních pravidel však spočívá především na lokálních členských asociacích. Kvůli porušení těchto pravidel byli z asociace v minulosti vyloučeni tři členové.

D’Cruze se brání s tím, že minimálně dvě problematické organizace, Dolphin Island a Jungle Cat World, byly v době vypracovávání zprávy právoplatnými členy organizace a popisuje další zařízení, ve kterých se návštěvníci mohou pomazlit s velkými šelmami, „projet“ se na zádech delfínů či sledovat slony malující obrazy chobotem. Nejčastější formou kontaktu bylo hlazení – u 43 procent zařízení. Zhruba třetina poskytuje procházku či plavání ve výběhu zvířat, 30 procent zoo pořádá představení s divokými zvířaty a ve 23 procentech můžete zvířata krmit z ruky. To vše zvířata vystavuje riziku přenosu chorob, napadení i velkému stresu.

„Divoká zvířata patří do přírody, ale někdy to není možné – například, když ho zachráníte ze špatných podmínek,“ uvádí D’Cruze. „Problémem ale je, když se ze zoo stane obchodní a zábavní centrum.“

Mezi členy WAZA patří i dvanáct českých zoologických zahrad.

Tagy:

Hlavní zprávy

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

Pandemie rozhodila i pohodáře. Expert radí, jak nejlépe čelit psychickým potížím

Od doby, kdy v Číně vypukla koronavirová pandemie, uběhly už dva roky a svět si s covidem stále neví rady. Kromě obětí spojených s nákazou či hrozby přeplněných nemocnic se lidé musí vyrovnávat také s psychickými problémy, které současná situace vyvolává. Jak tomu co nejlépe čelit, radil vedoucí psycholog Psychiatrické nemocnice Bohnice Daniel Krejcar v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

Proč pařížský Messi zatím nepřipomíná toho barcelonského? Je mu zima, tvrdí Suárez

Lionel Messi si před týdnem přebral už sedmý Zlatý míč, tedy nejprestižnější individuální fotbalové ocenění. Korunovace argentinské hvězdy se nelíbila úplně každému. Sice letos dovedla svoji reprezentaci k vytouženému titulu z jihoamerického šampionátu Copa América, ale po letním přestupu z Barcelony do Paris Saint-Germain je jen stínem toho Messiho, který roky táhl Katalánce. Bývalý Messiho spoluhráč Luis Suárez naznačil, proč tomu tak může být.

reklama

Domácí zpravodajství

Pandemie rozhodila i pohodáře. Expert radí, jak nejlépe čelit psychickým potížím

Od doby, kdy v Číně vypukla koronavirová pandemie, uběhly už dva roky a svět si s covidem stále neví rady. Kromě obětí spojených s nákazou či hrozby přeplněných nemocnic se lidé musí vyrovnávat také s psychickými problémy, které současná situace vyvolává. Jak tomu co nejlépe čelit, radil vedoucí psycholog Psychiatrické nemocnice Bohnice Daniel Krejcar v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama