reklama

Ochránci zvířat odhalili pochybení u tisícovky zoologických zahrad

I takový výjev se vám může v zoo naskytnout. Pochází z Filipín.
Zdroj: WAP Report

Nová zpráva neziskové organizace World Animal Protection (WAP) „The Show Can't Go On" (Šou nemůžeme pokračovat) odhaluje, že tři čtvrtiny členů Světové asociace zoo a akvárií (WAZA) nutí zvířata k různým představením a k přímému kontaktu s lidmi – návštěvníci je smí krmit, hladit a fotit se s nimi. Takový kontakt má však nepříznivý vliv na duševní i tělesné zdraví zvířat a vyžaduje předchozí výcvik i předčasné oddělení od matky.

reklama

Nová zpráva neziskové organizace World Animal Protection (WAP) The Show Can't Go On" (Šou nemůžeme pokračovat) odhaluje, že tři čtvrtiny členů Světové asociace zoo a akvárií (WAZA) nutí zvířata k různým představením a k přímému kontaktu s lidmi – návštěvníci je smí krmit, hladit a fotit se s nimi. Takový kontakt má však nepříznivý vliv na duševní i tělesné zdraví zvířat a vyžaduje předchozí výcvik i předčasné oddělení od matky.

Obvinění ze špatného zacházení se zvířaty se dotýká téměř tisícovky zoologických zahrad a akvárií. Některé z nich jsou podle ochránců skutečně otřesnými případy, které v moderních zoo nemají co dělat".

„Zoo představují takřka svatou roli v záchově druhů,“ vysvětluje Neil D’Cruze z WAP. „Je na čase, aby se WAZA znovu ujala vedoucí role, kterou po ní my, jako návštěvníci, vyžadujeme.“

Výzkumníci odhalili dvanáct zvláště problématických institucí, do kterých se přímo vypravili. Šlo především o African Lion Safari v Kanadě, Cango Wildlife Ranch v Jižní Africe a SeaWorld San Antonio. Kanadské safari se například provinilo tím, že svým návštěvníkům umožňuje projížďku na slonech. Další obvinění se týkají hlazení gepardů a servalů a plavání s delfíny, kteří reagují na pokyny od svých „trenérů“.

SeaWorld San Antonio byl ze špatného zacházení se zvířaty obviněn již dříve. Kosatky i jiná zvířata tu často podlehnou onemocnění a způsobují si těžká zranění.
SeaWorld San Antonio byl ze špatného zacházení se zvířaty obviněn již dříve. Kosatky i jiná zvířata tu často podlehnou onemocnění a způsobují si těžká zranění.
Zdroj: SeaWorld of Hurt

WAZA se brání tím, že ze 1241 institucí, které WAP zkoumal, rovných 940 z nich spadalo mezi nepřímé členy asociace, na které WAZA nemůže aplikovat své etické standardy. Podle nich by členové asociace směli využívat divoká zvířata při představení, ale jen pokud se „soustředí na přirozené chování“ a „žádným způsobem zvířata neponižuje“. Samotné vynucování těchto vágních pravidel však spočívá především na lokálních členských asociacích. Kvůli porušení těchto pravidel byli z asociace v minulosti vyloučeni tři členové.

D’Cruze se brání s tím, že minimálně dvě problematické organizace, Dolphin Island a Jungle Cat World, byly v době vypracovávání zprávy právoplatnými členy organizace a popisuje další zařízení, ve kterých se návštěvníci mohou pomazlit s velkými šelmami, „projet“ se na zádech delfínů či sledovat slony malující obrazy chobotem. Nejčastější formou kontaktu bylo hlazení – u 43 procent zařízení. Zhruba třetina poskytuje procházku či plavání ve výběhu zvířat, 30 procent zoo pořádá představení s divokými zvířaty a ve 23 procentech můžete zvířata krmit z ruky. To vše zvířata vystavuje riziku přenosu chorob, napadení i velkému stresu.

„Divoká zvířata patří do přírody, ale někdy to není možné – například, když ho zachráníte ze špatných podmínek,“ uvádí D’Cruze. „Problémem ale je, když se ze zoo stane obchodní a zábavní centrum.“

Mezi členy WAZA patří i dvanáct českých zoologických zahrad.

Zoo není cirkus. Má sloužit ochraně zvířat, ne jejich zneužívání.
Zoo není cirkus. Má sloužit ochraně zvířat, ne jejich zneužívání.
Zdroj: WAP Report
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

  • Aktualizováno

Dohady kolem setkávání lidí neutichají. Vláda schválila deset osob vevnitř a dvacet venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), ale v sobotu řekl, že navrhne, aby platilo dosavadní omezení –⁠ setkávání jen ve dvou. Jasno bude po pondělním jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) se už ale se sportovci sešel v neděli odpoledne a podle šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličky (ANO) je stále ve hře návrat dětí na venkovní sportoviště

Liberecký kraj

Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení

Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení

Od pondělí bez testu a roušky jen ve společných prostorách. Ředitel semilské základní a střední waldorfské školy Ivan Semecký se rozhodl nerespektovat vládní nařízení. Rodičům žáků zaslal dopis, ve kterém je s vlastními pravidly seznámil. Postačí, když předají učitelům prohlášení, že s testováním svých dětí nesouhlasí. Postoj školy nyní řeší hygienická stanice, informoval web Hospodářských novin.

Politika

Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí

Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na nedělní večerní schůzce s předsedou strany a vicepremiérem Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání z vlády. Petříček to bez bližších informací sdělil na dotaz ČTK. Hamáček na dotaz nereagoval. Podle spekulací médií má Petříčka ve funkci nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a na jeho místo má přijít poslanec ČSSD Jan Birke.

Slavia porazila v derby Spartu a výrazně se přiblížila obhajobě titulu
Czernin: Rusko používá Sputnik ke kolonizaci. Zemanova úřednická vláda by jej zavedla
Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Dáme Česko dohromady, vzkazuje koalice Spolu. Podepsala dohodu pro sněmovní volby
Jste proruský, osočil Stanjura Havlíčka. Vše ruské není špatné, kontroval vicepremiér
Další články
reklama
reklama