reklama

Ochránci zvířat zuří! Zákaz testování kosmetiky na zvířatech v EU neplatí

Podle rozhodnutí ECHA by zákaz o testování kosmetických produktů a jejich ingrediencí nemusel platit.

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) shodila ze stolu dvě odvolání týkající se testů kosmetických přísad na zvířatech. Nadále tak bude vyžadovat provádění pokusů na zvířatech u dvou látek, které se používají výhradně jako ingredience do kosmetických produktů. Pokusy na zvířatech u čistě kosmetických přísad přitom byly v Evropské unii zakázány již v roce 2013.

reklama

Obě látky, homosalate i octyl salicylát, se používají v opalovacích krémech a dalších kosmetických přípravcích jako UVB filtry. Podle ECHA musí každý, kdo chce registrovat nový výrobek s obsahem těchto látek, dokázat jejich nezávadnost, a to včetně devadesátidenní studie toxicity, dvou studií prenatální toxicity a tří studií generační reproduktivní toxicity. Kromě toho musí doložit i provedení testu na pohlavní vývoj ryb.

Kosmetické produkty, které nebyly testovány na zvířatech, nesou na obale logo Leaping Bunny.
Kosmetické produkty, které nebyly testovány na zvířatech, nesou na obale logo Leaping Bunny.

Směrnice o kosmetických přípravcích Evropské unie přitom testování kosmetiky na obratlovcích zakazuje od roku 2013, v některých evropských státech bylo zakázáno již dříve. ECHA ve svém rozhodnutí však uvádí, že i čistě kosmetické přísady je možné otestovat podle směrnice REACH. Ta zavedla zvýšené bezpečností testy chemických složek, které se v EU vyrábí nebo jsou sem dováženy. Těmito testy mohou být i pokusy na zvířatech. Čistě kosmetické přísady však byly z této směrnice dosud vyjmuty.

Ochránci zvířat považují rozhodnutí ECHA za nepochopení litery zákona a obávají se, že výrobci i úřady nyní budou zákaz pokusů na zvířatech obcházet. „Spoléhání se na pokusy na zvířatech (i když jsou prováděné v rámci REACH a ne kosmetické směrnice) podkopává smysl zákazů testování, které mají zaručovat, že při uvádění kosmetických produktů na trh se budou používat jen metody s vyloučením zvířat,“ prohláasila dr. Julia Baines, poradkyně vědeckého konsorcia zvířeckoprávní organizace PETA a dodala, že podle průzkumů mínění veřejnost o testované produkty nestojí. Kosmetické přísady, které v rámci směrnice REACH vyžadují pokusy na zvířatech, by podle ní neměly být v kosmetice používány.

Pokusy na zvířatech jsou prováděny i na psech, kočkách a opicích. Kvůli kosmetice jde zhruba o 2  veškerých testů.
Pokusy na zvířatech jsou prováděny i na psech, kočkách a opicích. Kvůli kosmetice jde zhruba o 2 veškerých testů.
Zdroj: Humane Society International Text

Kvůli novému rozhodnutí ECHA bude podle PETA při nových testech využito téměř šest tisíc zvířat. Z velké části půjde o potkany či králíky. Některá ze zvířat budou kvůli testům toxicity násilně krmena danou ingrediencí, a to i během probíhající březosti. Společně se svými mláďaty pak budou zabita a pitvána. K pokusům na zvířatech je v EU využito více než jedenáct milionů zvířat. Na celém světě jde o sto patnáct milionů. Z velké části jde o hlodavce či ptáky, ale mnoho pokusů se dělá i na psech, kočkách a opicích.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem přes 7700 pacientů a z toho přes 1500 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

360°

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Lidé, kteří koronavirus prodělali, mohou mít lepší imunitu než očkovaní, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové kardiochirurg z IKEM Jan Pirk. I když je příznivcem očkování, podle něj by se například u cestování měl brát ohled i na míru protilátek v těle. Biochemik Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka pak v pořadu uvedl, že když vakcinaci „nezvoráme“, do léta by měly být proočkované ohrožené skupiny Čechů a situace bude lepší.

Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Další články
reklama
reklama