reklama

Ochránci zvířat zuří! Zákaz testování kosmetiky na zvířatech v EU neplatí

Podle rozhodnutí ECHA by zákaz o testování kosmetických produktů a jejich ingrediencí nemusel platit.
Foto:

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) shodila ze stolu dvě odvolání týkající se testů kosmetických přísad na zvířatech. Nadále tak bude vyžadovat provádění pokusů na zvířatech u dvou látek, které se používají výhradně jako ingredience do kosmetických produktů. Pokusy na zvířatech u čistě kosmetických přísad přitom byly v Evropské unii zakázány již v roce 2013.

reklama

Obě látky, homosalate i octyl salicylát, se používají v opalovacích krémech a dalších kosmetických přípravcích jako UVB filtry. Podle ECHA musí každý, kdo chce registrovat nový výrobek s obsahem těchto látek, dokázat jejich nezávadnost, a to včetně devadesátidenní studie toxicity, dvou studií prenatální toxicity a tří studií generační reproduktivní toxicity. Kromě toho musí doložit i provedení testu na pohlavní vývoj ryb.

Směrnice o kosmetických přípravcích Evropské unie přitom testování kosmetiky na obratlovcích zakazuje od roku 2013, v některých evropských státech bylo zakázáno již dříve. ECHA ve svém rozhodnutí však uvádí, že i čistě kosmetické přísady je možné otestovat podle směrnice REACH. Ta zavedla zvýšené bezpečností testy chemických složek, které se v EU vyrábí nebo jsou sem dováženy. Těmito testy mohou být i pokusy na zvířatech. Čistě kosmetické přísady však byly z této směrnice dosud vyjmuty.

Ochránci zvířat považují rozhodnutí ECHA za nepochopení litery zákona a obávají se, že výrobci i úřady nyní budou zákaz pokusů na zvířatech obcházet. „Spoléhání se na pokusy na zvířatech (i když jsou prováděné v rámci REACH a ne kosmetické směrnice) podkopává smysl zákazů testování, které mají zaručovat, že při uvádění kosmetických produktů na trh se budou používat jen metody s vyloučením zvířat,“ prohláasila dr. Julia Baines, poradkyně vědeckého konsorcia zvířeckoprávní organizace PETA a dodala, že podle průzkumů mínění veřejnost o testované produkty nestojí. Kosmetické přísady, které v rámci směrnice REACH vyžadují pokusy na zvířatech, by podle ní neměly být v kosmetice používány.

Kvůli novému rozhodnutí ECHA bude podle PETA při nových testech využito téměř šest tisíc zvířat. Z velké části půjde o potkany či králíky. Některá ze zvířat budou kvůli testům toxicity násilně krmena danou ingrediencí, a to i během probíhající březosti. Společně se svými mláďaty pak budou zabita a pitvána. K pokusům na zvířatech je v EU využito více než jedenáct milionů zvířat. Na celém světě jde o sto patnáct milionů. Z velké části jde o hlodavce či ptáky, ale mnoho pokusů se dělá i na psech, kočkách a opicích.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Kultura

Na knihovny se při vyhlašování opatření zapomnělo. Teď nesmí mít ani výdejní okénko

Na knihovny se při vyhlašování opatření zapomnělo. Teď nesmí mít ani výdejní okénko

Když se minulý týden vyhlašovala přísnější opatření, která znamenala uzavření většiny obchodů, nezaznělo, zda se týkají také knihoven. Ty se pak musely dodatečně dotazovat na ministerstvu kultury, které jim potvrdilo, že knihovny patří mezi „maloobchodní prodej“, a tudíž jsou uzavřené. Nemohou navíc otevřít ani výdejní okénko, jako to dělají knihkupectví po vzoru restaurací.

reklama
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama