Ochránci zvířat zuří! Zákaz testování kosmetiky na zvířatech v EU neplatí

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) shodila ze stolu dvě odvolání týkající se testů kosmetických přísad na zvířatech. Nadále tak bude vyžadovat provádění pokusů na zvířatech u dvou látek, které se používají výhradně jako ingredience do kosmetických produktů. Pokusy na zvířatech u čistě kosmetických přísad přitom byly v Evropské unii zakázány již v roce 2013.

Obě látky, homosalate i octyl salicylát, se používají v opalovacích krémech a dalších kosmetických přípravcích jako UVB filtry. Podle ECHA musí každý, kdo chce registrovat nový výrobek s obsahem těchto látek, dokázat jejich nezávadnost, a to včetně devadesátidenní studie toxicity, dvou studií prenatální toxicity a tří studií generační reproduktivní toxicity. Kromě toho musí doložit i provedení testu na pohlavní vývoj ryb.

Směrnice o kosmetických přípravcích Evropské unie přitom testování kosmetiky na obratlovcích zakazuje od roku 2013, v některých evropských státech bylo zakázáno již dříve. ECHA ve svém rozhodnutí však uvádí, že i čistě kosmetické přísady je možné otestovat podle směrnice REACH. Ta zavedla zvýšené bezpečností testy chemických složek, které se v EU vyrábí nebo jsou sem dováženy. Těmito testy mohou být i pokusy na zvířatech. Čistě kosmetické přísady však byly z této směrnice dosud vyjmuty.

Ochránci zvířat považují rozhodnutí ECHA za nepochopení litery zákona a obávají se, že výrobci i úřady nyní budou zákaz pokusů na zvířatech obcházet. „Spoléhání se na pokusy na zvířatech (i když jsou prováděné v rámci REACH a ne kosmetické směrnice) podkopává smysl zákazů testování, které mají zaručovat, že při uvádění kosmetických produktů na trh se budou používat jen metody s vyloučením zvířat,“ prohláasila dr. Julia Baines, poradkyně vědeckého konsorcia zvířeckoprávní organizace PETA a dodala, že podle průzkumů mínění veřejnost o testované produkty nestojí. Kosmetické přísady, které v rámci směrnice REACH vyžadují pokusy na zvířatech, by podle ní neměly být v kosmetice používány.

Kvůli novému rozhodnutí ECHA bude podle PETA při nových testech využito téměř šest tisíc zvířat. Z velké části půjde o potkany či králíky. Některá ze zvířat budou kvůli testům toxicity násilně krmena danou ingrediencí, a to i během probíhající březosti. Společně se svými mláďaty pak budou zabita a pitvána. K pokusům na zvířatech je v EU využito více než jedenáct milionů zvířat. Na celém světě jde o sto patnáct milionů. Z velké části jde o hlodavce či ptáky, ale mnoho pokusů se dělá i na psech, kočkách a opicích.

Tagy: