reklama
CNN Prima News očkovací centrum

očkovací centrum

Výpis příspěvků ke štítku „očkovací centrum“

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

PŘEHLEDNĚ: Jednu dávku vakcíny má již 60 procent dospělých Čechů, dochází však zájemci

V České republice obdrželo již alespoň první dávku vakcíny proti koronaviru přes 60 procent dospělé populace, k dosažení kolektivní imunity je však potřeba podle odborníků alespoň 70 procent obyvatel. Problémem je, že již téměř každý, kdo má o očkování zájem, alespoň první dávku obdržel. Ve frontě na ni totiž aktuálně čeká pouze kolem 100 tisíc lidí. Ministerstvo zdravotnictví tudíž musí přesvědčit obyvatele, kteří doposud s očkováním váhají. Jak vypadají aktuální statistiky vakcinace?

Bez registrace se má očkovat na dalších místech. Testy zdarma zůstanou pro více lidí

Očkovat proti covidu i lidi, kteří se dopředu nezaregistrovali, by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohla i některá běžná očkovací centra. Podobná, jako vznikla na pražském hlavním nádraží nebo v nákupním centru Chodov, by se podle něj mohla příští týden otevřít tři, jedno zřejmě v Brně. Ministr zdravotnictví dále přiblížil, kdo bude mít nárok na bezplatný test. Od září by za něj nemuseli platit lidé se zahájeným očkováním.

Očkování proti covidu bude možné i bez registrace. Vyhrát můžete iPhone či tenisky

Od pondělí se v Praze otevřou nová očkovací centra, kde bude možné nechat se očkovat bez předchozí registrace. V obchodním centru Chodov se lidé mohou nechat naočkovat vakcínou Pfizer, na hlavním nádraží pak vakcínou Johnson & Johnson. Podmínkou je, že zájemce není na očkování nikde zaregistrován, ani nečeká na další dávku. Stát pro lidi, kteří se nechají na těchto místech očkovat, navíc připravil několik soutěží. Ve svém internetovém pořadu Čau, lidi to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO).

Praktiky straší vyhazování vakcín. Nenasytní pacienti blokují dávky pro ostatní

Část očkovacích dávek, které mají chránit Česko před další vlnou pandemie, může skončit v koši. Praktičtí lékaři si totiž neví rady s načatými ampulemi. Ty jim zůstávají v ordinacích poté, co se k nim pacienti objednají, ale zároveň se zaregistrují v očkovacím centru. Nakonec do ordinace nedorazí a praktici za ně jen složitě hledají náhrady. Vakcíny, které putují do ordinací obvodních lékařů, je totiž zapotřebí rychle aplikovat.

reklama