Covid řádí v celém Česku a přinejmenším do půlky ledna nepoleví. Už teď zdravotníci evidují desítky tisíc nakažených. A to jde jen o lidi, kteří se nechali testovat – skutečný počet infikovaných může být až pětkrát vyšší. Do hry tak znovu vstupuje otázka, zda nepřišel čas na další kolo očkování proti covidu. Které vakcíny jsou nyní k dispozici, kterým lidem se doporučují, kde jsou k dostání a na jaké varianty fungují? Redakce CNN Prima NEWS vám přináší aktuální přehled.
„Za současný prudký nárůst nemoci COVID-19 v ČR je pravděpodobně zodpovědná varianta koronaviru JN1, která se rychle šíří v Evropě i ve Spojených státech a brzy se stane zcela dominantní,“ napsal na sociální síti X imunolog Zdeněk Hel, který působí na lékařské fakultě Alabamské univerzity v USA. Podle ministerstva zdravotnictví by mělo během Vánoc dojít k propadu počtu nakažených, který ovšem vyrovnají lednové dny s velkými počty infikovaných.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Evropou se šíří nová mutace koronaviru. Vyvíjí se rychle, varují experti a popisují příznaky
Co radí lékaři? Zůstat doma, odpočívat, pít hodně tekutin a rozhodně dát vědět svému praktikovi, který vyhodnotí další postup. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří neskončili s kašlem a teplotami v posteli, experti mají jednoduché doporučení – nechat se očkovat posilovací dávkou vakcíny proti covidu. K mání je hned několik druhů, které by měly fungovat na omikron a jeho subvarianty.
Proč je to namístě? Jednak se díky očkování člověk vyhne těžšímu průběhu nemoci (který u rizikových skupin může skončit fatálně), jednak imunita vzniklá po posilovací dávce většině české populace už vyprchala. Zájem zatím nicméně není velký – covidovou vakcínu podle veřejných dat dostalo letos na podzim necelých 336 tisíc lidí, tedy jen asi tři procenta populace.
Kdo by se měl nechat očkovat?
Do rizikových skupin spadají osoby starší 60 let, lidé s poruchou imunity, pacienti trpící komorbiditami či chronickými nemocemi a také těhotné ženy.
Další „tečku“ by měli zvážit rovněž zdravotníci či pracovníci v sociálních službách, kteří jsou v kontaktu s ohroženými kategoriemi obyvatel. Očkování se doporučuje též těm, kteří mají za sebou prodělání nemoci i vakcinaci. Imunita po jednom či druhém totiž není trvalá a po čase vyprchá.
Pokud od posledního očkování uběhly alespoň čtyři měsíce, je namístě podstoupit další kolo vakcinace. Obecně se nicméně očkování doporučuje všem.
Čím se nyní očkuje?
V současnosti se doporučuje pro všechny situace jedna jediná covidová vakcína, a to aktualizovaná monovalentní látka Comirnaty od společnosti Pfizer. Ta je uzpůsobená pro variantu omikron XBB.1.5 a měla by fungovat i na její odnože. V současnosti jde o nejrozšířenější látku na české půdě, měla by tak být dostupná prakticky na všech očkovacích místech. Samozřejmě prošla certifikací Evropské lékové agentury (EMA).
Existuje také vakcína Nuvaxovid XBB 1.5 od společnosti Novavax, podle očkovacího portálu ale není nikde v ČR k dispozici. Česká republika si pro tuto sezónu objednala především látky od firmy Pfizer. Brzy by měla nabídku rozšířit také aktualizovaná proteinová vakcína.
Kolik dávek je potřeba absolvovat?
Zde je odpověď jednoduchá – stačí jediná dávka. Platí to jak pro jedince, kteří mají za sebou prodělání nemoci či starší vakcinaci, tak pro osoby, které doposud nebyly očkované. Počet dřívějších vakcinací nyní nehraje roli, pokud je dodržen čtyřměsíční časový rozestup.
Stejně tak jediná dávka Comirnaty proti variantě omikron XBB.1.5 postačí i pro seniory a lidi s oslabenou imunitou, chronickými nemocemi nebo komorbiditami.
Co když jsem se očkoval látkou od jiných výrobců?
To není žádná překážka. Větší roli hraje zmíněný čtyřměsíční časový rozestup od posledního očkování. Po lékařích žádejte monovalentní vakcínu, jež má v názvu XBB.1.5 – není zde příliš mnoho důvodů, proč se ptát na starší očkovací látky, které nejsou přizpůsobené proti nejnovějším variantám koronaviru.
Jak je to s očkováním dětí?
Pro velmi malé děti platí konkrétní očkovací schéma a k němu přizpůsobená látka Comirnaty Mini. Konkrétní doporučení najdete na aktualizovaném webu Covid portálu. Dávkování se totiž liší od předchozí anamnézy.
Což když trpím oslabenou imunitou?
Osoby s omezenou obranyschopností mají po očkování slabší imunitní odpověď, proto se jim doporučuje aplikovat minimálně tři dávky v odstupu nejméně čtyř měsíců mezi první a druhou dávkou a osmi týdnů mezi druhou a třetí dávkou. Alespoň jedna musí být monovalentní vakcína XBB.1.5. O počtu dávek a rozestupu mezi jednotlivými dávkami každopádně rozhoduje ošetřující lékař.
Je potřeba platit za očkování?
Nikoliv. Vakcíny proti covidu jsou nadále zcela zdarma pro všechny zájemce, kteří nemají kontraindikaci k očkování či posilující dávce. Pokud si nejste jisti, zeptejte se svého praktického lékaře.
Kde se nechat očkovat?
Kompletní přehled vakcinačních míst najdete na specializovaném portálu. Tam si můžete navolit svůj region, kde se chcete nechat očkovat. K dispozici je aktuálně 151 míst, některé nabízejí vakcínu bez předchozí rezervace.
O přibývajících nákazách i úmrtích na COVID-19 mluvil také epidemiolog Roman Prymula. Poslechněte si jeho slova v záznamu pořadu 360°.