Očkování všech Čechů vakcínou proti koronaviru by mohlo přijít až na pět miliard korun, pokud by byly potřeba dvě dávky. Vakcínu zakoupí stát díky objednávce Evropské unie, aplikace u lékaře a spotřebovaný materiál se zaplatí z veřejného zdravotního pojištění. Vyplývá to z návrhu zákona, který má umožnit hrazení očkování z veřejného zdravotního pojištění. V pondělí o něm jedná vláda.
Česká republika si nasmlouvala vakcíny za 1,7 miliardy korun, ale suma bude stoupat v závislosti na dalších objednávkách. Ministr Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že Česko dostane dodávky od tří výrobců pro 5,5 milionu lidí. Pro dalších asi 10,6 milionu si je může ještě doobjednat.
Itálie chce nechat sjezdovky zavřené. Doporučuje to i ostatním alpským zemím
Šéf italské vládní zdravotní rady Franco Locatelli v neděli uvedl, že doufá, že lyžařská střediska zůstanou do konce roku uzavřena. Pokud se tak nestane, požaduje, aby lyžaři po návratu zůstávali v karanténě.
Náklady na distribuci vakcín do očkovacích center nebo ordinací lékařů zatím nejsou přesně známé. Odhadují se na jednotky až desítky milionů korun. Lišit se budou podle způsobu uchovávání, který jednotlivé vakcíny vyžadují. Blatný už v minulosti uvedl, že vakcíny od firmy Pfizer, které musí být stále v teplotě minus 70 stupňů Celsia, rozveze přímo výrobce do větších center, ne jednotlivých ordinací, jež by měly s udržením této teploty problém.
Distributora ostatních vakcín vybere stát formou veřejné zakázky, takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. Osloví přitom všechny firmy, které by mohly mít kapacity a potřebná povolení.
Pořadí očkovaných skupin předloží Blatný za týden
Lékař nebo očkovací centrum dostane od zdravotní pojišťovny za aplikaci vakcíny 223 korun jako za každé jiné očkování. Návrh zákona počítá i s případným odškodněním za trvalou újmu způsobenou očkováním. Řešit se bude podle zákona, který počítá s náhradou za povinná očkování.
Pořadí jednotlivých skupin obyvatel, jež se budou moci nechat očkovat, upraví strategie, kterou má ministr zdravotnictví předložit vládě příští pondělí. Mezi prvními zřejmě budou lidé s chronickými onemocněními, senioři, zdravotníci nebo pracovníci kritické infrastruktury státu.
V EU zatím není žádná vakcína oficiálně schválená, prozatím se testuje jejich účinnost a bezpečnost. Farmaceutické firmy už přesto očkovací látky vyrábějí, aby jich bylo v době schválení dostatek. První by mohla být podle odborníků dostupná už před koncem letošního roku.