V pondělí odpoledne se opět sešel kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Vláda se zabývala úpravou opatření v rámci protiepidemického systému PES. Česko se od čtvrtka přesune do stupně č. 3 a mělo by tak dojít k otevření restaurací, obchodů i služeb. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se také před novináři pochlubila, že stát dnes začal vyplácet jednorázový příspěvek důchodcům 5 000 korun.
Návštěvy v sociálních zařízeních budou možné od soboty 5. prosince, a to s antigenním testem na covid starým maximálně 48 hodin. Po jednání vlády to oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že bude možné použít testy, které jsou k dispozici v sociálních zařízeních pro testování klientů a zaměstnanců.
V tom, jak budou návštěvy organizovány, budou mít podle ministryně hlavní slovo jednotlivá zařízení. Metodický pokyn vydá ministerstvo v úterý.
Návštěvy vláda zakázala 9. října kvůli šíření covidu původně na dva týdny, později zákaz prodloužila.
Vláda podle Blatného schválila také návrh zákona, který umožní medikům v nemocnicích pracovat jako zdravotní sestry. Dosud mohli jen jako sanitáři. Nedohodla se naopak na navýšení přídavků na děti. Shoda je dál jen na zvýšení dávky, ne však na tom, kolik dětí ji má dostávat, řekla Maláčová.
Usnesení o přesunu do třetího stupně rizika
Vláda schválila také usnesení, které zahrnuje uvolnění opatření na základě přesunu Česka ze čtvrtého do třetího stupně rizika, který nastane ve čtvrtek. Kabinet se na tom shodl v neděli. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Potvrdil také, že školy do třetího stupně protiepidemických opatření přejdou od pondělí 7. prosince a že v pátek 4. prosince by mělo být zahájeno dobrovolné testování učitelů.
Přesun země do třetího stupně znamená například s omezeními znovuotevření restaurací, všech obchodů i provozoven služeb nebo zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Venku se bude moci scházet 50 lidí místo současných šesti, skončit by měl i zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech. Naopak povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejných místech zůstane. Opatření budou dál platná pro celou zemi.
Na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách bude od 7. prosince platit střídavá prezenční výuka po týdnech, do škol se budou moci vrátit i studenti prvních ročníků vysokých škol, pokud jich nebude více než 20 v jedné skupině. S výjimkou mateřských a speciálních škol bude uvnitř školských budov i nadále nutné nosit ochranu nosu a úst. Ministerstvo školství také pro třetí stupeň opatření doporučuje zachovat po celou dobu výuky stejné třídy na středních, vyšších odborných školách a konzervatořích. I nadále bude zakázán tělocvik a hudební výchova s výjimkou studia, kde jsou tyto předměty hlavním oborem.
Náhrady za pracovní úraz a nemoc z povolání vzrostou
Náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání, ale také pro pozůstalé po zemřelých pracovnících, se od ledna zvýší. Zvedne se totiž průměrný příjem, z něhož se počítají. Náhrady tak porostou stejně jako procentní část důchodu o 7,1 procenta. O schválení návrhu informovala Maláčová. Stejně by se měly navýšit i náhrady u policistů, hasičů, celníků či vojáků.
Zvyšování náhrad ukládá zákoník práce. V civilní sféře se valorizují pravidelně jako penze od roku 2005, a to vždy od ledna. Náhrada po úrazu či nemoci z povolání představuje rozdíl mezi průměrným výdělkem před úrazem či onemocněním a příjmem po nemoci, který zahrnuje vydělanou částku i případný invalidní důchod. Tento rozdíl pak dorovnávají zaměstnavatelé ze svého pojištění. Pro pozůstalé po osobě, která zemřela v práci či po nemoci z povolání, odpovídá náhrada části jejího průměrného výdělku před úmrtím. Pokud zemřelý pracovník živil jednu osobu, rovná se částka polovině příjmu. U více vyživovaných je to 80 procent.
Stejnými pravidly jako civilní sektor se řídí i obrana a vnitro při úrazech ve službě či nemoci z povolání i pro pozůstalé. Navyšování i letos kritizovaly odbory. Podle jejich dlouhodobé pozice by se v náhradách měl více odrážet růst mezd.
Investiční pobídky budou dostupnější
Získání investičních pobídek bude dostupnější pro výrobce zdravotnického zboží či ochranných pomůcek. Nebudou muset plnit dosavadní podmínku vyšší přidané hodnoty, minimální výši investice nebo počet pracovních míst. Dále budou u investičních pobídek obecně zvýhodněni malí a střední podnikatelé. Schválila to v pondělí vláda. Na tiskové konferenci po jejím jednání to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
V souvislosti s pandemií koronaviru a případnými dalšími krizovými situacemi chce úpravou stávajících předpisů ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zajistit soběstačnost širšího okruhu zdravotnických prostředků a farmaceutik a odstranit tak závislost na zahraničních dodávkách. Jednodušší podmínky mají umožnit snazší přístup k podpoře formou investičních pobídek. Změna má vést také k motivaci českých producentů zaměřit se v době potřeby na vybrané výrobky.