Očkování funguje, ukázala nová data. Po druhé dávce vakcíny proti covidu mělo pozitivní test 3 792 lidí z 2,097 milionu plně očkovaných, tedy 0,18 procenta. Z toho zhruba polovina případů byla zachycena dříve než dva týdny po aplikaci, kdy podle odborníků vzniká maximální imunita. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k pondělí 14. června.
Příznaky koronaviru se objevily jen u zhruba 800 z těchto nakažených. Hospitalizaci kvůli lehkému průběhu potřebovalo 530 z nich a kvůli vážnému 269. Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek k tomu minulý týden uvedl, že se o jejich případy odborníci dále zajímali. Často šlo podle něj o velmi staré lidi nebo osoby s jinou vážnou nemocí, kvůli které si jejich tělo po očkování nevytvořilo dostatečnou ochranu.
Po první dávce očkování zaznamenali statistici 21 774 pozitivně testovaných. Z nich u více než 80 procent se nákaza projevila do 21 dní po očkování. Zhruba pětina nákaz byla indikována v prvním týdnu po očkování, lidé tak byli infikováni zřejmě ještě před aplikací vakcíny.
Právě alespoň 21 dní ministerstvo zdravotnictví stanovilo jako lhůtu, kterou lze po očkování první dávkou prokazovat svou bezinfekčnost podobně jako negativním testem na koronavirus nebo nákazou prodělanou v posledních šesti měsících. Uznávají ji i některé okolní země pro cestování bez testu či karantény.
Plnou ochranu člověk získá dva týdny po druhé dávce
Odborníci ale dlouhodobě upozorňují na to, že plnou ochranu po očkování získá člověk u vakcíny, kde se podávají dvě dávky, až zhruba dva týdny po té druhé.
Podle aktuálních dat o očkování bylo do čtvrtka očkováno alespoň jednou dávkou 4,7 milionu lidí, tedy zhruba 43,9 procenta obyvatel. Dalších více než 744 tisíc na termín očkování či podání první vakcíny čeká. Celkově tak zájem projevilo více než 50 procent populace. Při započítání jen lidí starších 16 let, kteří se zatím očkují, už má alespoň jednu dávku 52,9 procenta lidí.