Lékařské fakulty Univerzity Karlovy apelují na veřejnost, aby se očkovala. Jednoznačným argumentem je podle jejich zástupců fakt, že od počátku pandemie koronaviru zemřelo v České republice více než devět tisíc pacientů. Vakcinace je podle nich jedinou cestou, jak dosáhnout návratu k normálnímu životu.
„Očkování je jedinou cestou, jak dosáhnout návratu k normálnímu životu společnosti – tedy k životu bez roušek, k normálnímu společenskému, kulturnímu a sportovnímu životu, k cestování bez omezení. Kromě toho je očkování a tím potlačení nemoci v populaci cestou, jak vrátit normální pracovní rytmus i do nemocnic a dalších zdravotnických zařízení,“ uvádí magazín Univerzity Karlovy na svých webových stránkách.
Vývoj epidemie v Česku od počátku pandemie koronaviru
Provedené testy: 3 405 458
Potvrzené případy: 594 148
Aktuálně hospitalizovaných: 4 632
Úmrtí: 9 882
Zdroj: MZČR k 16. prosinci
K prosbě k občanům České republiky se připojily 1., 2., a 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Lékařská fakulta Plzeň a Lékařská fakulta Hradec Králové.
Pokud by dál pokračoval nápor na zdravotníky, situace by mohla být kritická. „Lze očekávat neblahé důsledky jak na zdravotníky samé, tak i na zdravotní stav obyvatel. Nebylo by dost kapacit pro léčení jiných nemocí,“ upozorňují.
Vakcína je údajně bezpečná
Lékařské fakulty Univerzity Karlovy podporují očkování proti nemoci koronaviru, které budou schváleny Evropskou lékovou agenturou (European Medicines Agency, EMA). „Dosud publikované informace o očkovacích látkách potvrzují jejich spolehlivost v navození imunitní odpovědi a tím pádem ve snížení rizika prodělání závažných forem nemoci. (…) Jsme přesvědčeni, že i případná dlouhodobá rizika budou méně významná ve srovnání s akutními komplikacemi či chronickými riziky nemoci COVDI-19,“ doplňují.
Lékařské fakulty UK jednoznačně podporují názor, že očkování je jedinou cestou, jak dosáhnout návratu k normálnímu životu společnosti – tedy k životu bez roušek, k normálnímu společenskému, kulturnímu a sportovnímu životu, k cestování bez omezení. https://t.co/8SZEJIy4LJ
— Univerzita Karlova (@UniKarlova) December 15, 2020
To, že je situace kritická, potvrzuje i počet zemřelých, tedy více než devět set. V první řadě by podle odborníků měli být očkované rizikové skupiny, starší občané a chronicky nemocní. „Následně nejvíce ohrožený zdravotnický personál v zájmu udržení kvalitní péče o všechny nemocné,“ míní.
Stabilizovat situaci tak podle nich lze proočkováním ohrožené rizikové populace, chytrou karanténou a důsledným dodržováním protiepidemických opatření do doby, než se očekávaný účinek vakcinace dostaví.