reklama

Omikron tu bude řádit jako černá ruka, tvrdí Hořejší. Proti variantě chybí účinné léky

Varianta omikron se rychle šíří Evropou a Česká republika se jí s největší pravděpodobností nevyhne. Třebaže první analýzy hlásí mírnější průběh nemoci po nákaze, problém vězí v její velmi vysoké nakažlivosti. A co víc, podle nových studií si varianta umí do jisté míry poradit jak s dokončeným očkováním, tak aktuálně podávanými léky. Mnohé z nich na omikron jednoduše příliš nezabírají, varují někteří odborníci, mezi nimi i imunolog Václav Hořejší.

reklama

Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) označil současnou situaci v ČR jako „klid před bouří“. Vlna omikronu podle něj vyvrcholí na konci ledna či na začátku února. „Nejlepší předsevzetí v historii je, že se půjdu naočkovat, abych minimalizovat riziko vážného průběhu nemoci,“ apeloval Válek na občany.

Třebaže se u omikronu předpokládá menší riziko hospitalizace a těžkého průběhu nemoci, stále platí, že prodělat covid není ani v domácích podmínkách nic příjemného. „Zhruba prvních sedm dní jsem nemohl ani vstát z postele. Bolely mě svaly, klouby i hlava. Bylo to fakt nepříjemné. Dodnes vlastně nemám čich,“ popsal svoji zkušenost s nemocí 16letý Jakub z Litoměřic.

Třebaže nejde o samospásné řešení, lékaři doporučují pro domácí léčbu především klidový režim, dostatek tekutin a dostupné léky jako paracetamol nebo ibuprofen.

„Pokud se vám zhorší zdravotní stav, přetrvávají horečky a nemůžete vstát z postele, pak má určitě smysl volat svému lékaři a poradit se s ním. Ten vám řekne, zda je potřeba hospitalizace,“ upřesnila krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů v Libereckém kraji Irena Moravíková.

Problém ovšem je, že proti omikronu v současnosti podávané léky neúčinkují. „Monoklonální protilátky – tedy ty dvě směsi, které zachránily spoustu životů a fungovaly krásně proti deltě – bohužel proti omikronu nefungují,“ konstatoval evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Odolnost varianty proti protilátkám hlásí také vědci z Izraele.

Nadějí jsou antivirální pilulky od Pfizeru

Podle imunologa Václava Hořejšího u nás začne omikron „za tři týdny řádit jako černá ruka“. I on poznamenal, že proti této nakažlivé variantě nejsou prakticky žádné zaručeně účinné léky, třebaže se to může v budoucnu změnit.

„Teď je takovou nejnadějnější látkou PAXLOVID, který vypadá, že je opravdu velmi účinný,“ nastínil. Léčivý přípravek společnosti Pfizer ale v Česku ještě není k dispozici. Antivirální pilulku už schválily americké úřady, v Evropské unii ji momentálně přezkoumává Evropské léková agentura (EMA).

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama