Lidé, kteří se nechají naočkovat, nemohou chytit nemoc COVID-19, a tudíž nejsou ani infekční. Na úterní tiskové konferenci to opakovaně prohlásil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Tento názor je však v rozporu s tvrzením jiných odborníků. Mezi ně se řadí například Světová zdravotnická organizace (WHO) a také Blatného předchůdce na postu ministra Roman Prymula. Podle něj očkování chrání proti vážným a středně vážným průběhům nemoci, lidé však mohou koronavirus nadále bezpříznakově prodělat i šířit.
Blatný na tiskové konferenci mluvil o benefitech očkování. Jako hlavní zdůraznil právě ten, že lidé nemohou onemocnět, a tudíž ani nikoho nakazit. „Tím, že se naočkuji, nemohu dostat nemoc. To mě samo o sobě bonifikuje, protože nemohu nakazit někoho jiného,“ řekl ministr.
Následně to také potvrdil i po dodatečných otázkách. „Ve chvíli, kdy jste naočkován, nemoc nedostanete, respektive ve statistické pravděpodobnosti, která odpovídá efektivitě vakcíny. To znamená konkrétně u této vakcíny výrobce hovoří o hodnotách 95 procent, takže je to stejné jako se všemi ostatními nemocemi. Když jste naočkováni, nedostanete vlastní chorobu, a tudíž nemůžete nakazit nikoho jiného,“ uvedl.
Prymula: Vakcíny nemusí chránit proti vylučování viru
V posledních týdnech se přitom objevovaly názory odborníků, které slova Blatného popírají. Mezi ně patří také Roman Prymula. „Ukazuje se, že vakcíny, které budeme používat, nemusí chránit proti vylučování viru beze zbytku. Člověk by měl být chráněn proti hospitalizaci, proti úmrtí, proti těžkým a středním formám, nebude ale zřejmě dokonale chráněn proti bezpříznakovým formám,“ vysvětlil Prymula.
Podobně hovoří i zahraniční experti, například maďarský lékař Ferenc Falus, který řekl, že ti, kteří byli očkováni, jsou nadále schopni infikovat a přenášet virus, ale nemají žádné příznaky. Proto by také podle něj měli lidé i nadále nosit roušku a dodržovat další opatření.
Také Světová zdravotnická organizace (WHO) před časem varovala, že očkování nezabrání šíření viru. Ačkoliv podle německé agentury DPA existují vědecké důkazy, že vakcína pomáhá proti rozvoji plicní choroby COVID-19, není jasné, zda obecně zabrání infekci novým koronavirem, který onemocnění způsobuje, uvedli experti WHO.
To by mohlo znamenat, že vakcína nemusí zabránit šíření viru, ale „pouze“ vypuknutí nemoci COVID-19 u očkovaných jedinců. Ti by proto podle WHO měli nadále udržovat sociální distanc, nosit roušky a mýt si často ruce. Podle expertky na vakcíny Světové zdravotnické organizace Kate O'Brienové je třeba provést více vědeckých výzkumů na vakcíny proti covidu.