reklama

Otázky kolem vakcíny: Budou muset očkovaní dál nosit roušky? A jak se změní cestování?

Česká republika nedávno začala s vakcinací proti koronaviru, což by mělo postupně vést k návratu do normálního života. Je tu však řada důležitých otázek. Například, zda se mají nechat očkovat také lidé, kteří již nemoc prodělali, nebo jestli očkovaní budou muset nadále nosit roušky. CNN Prima NEWS vám nabízí přehledné odpovědi.

reklama

Jak probíhá samotné očkování?

Očkování se provádí v síti 29 očkovacích center (OC) prostřednictvím očkovacích týmů. Ty se skládají z lékaře, sester a administrativních pracovníků. Kromě toho se v prostorách OC počítá s pozorováním každého pacienta cca 30 minut po samotném očkování. Od února se budou moci lidé registrovat k očkování on-line.

Mohou se objevit vedlejší účinky?

Po každém léku či očkování, stejně tak i po očkování proti onemocnění COVID-19, se mohou projevit nežádoucí účinky. Ty nejčastější jsou v podobě lokálního zarudnutí, bolestí hlavy, zvýšené teploty nebo třeba únavy, jak potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. „Na bezpečnost je kladen velký důraz. Ve chvíli, kdy je člověk očkován, jsou vzneseny standardní dotazy, je zhodnocen zdravotní stav. Bude vznesen dotaz i na alergické reakce. Očkuje se pouze ve zdravotních zařízeních, tam je vždy zajištěna možnost v případě reakce i při případu závažné reakce. Budou-li spuštěna vakcinační centra mimo zdravotní zařízení, bude tam vybavení pro resuscitaci,“ sdělil pro CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Mají se očkovat ti, kteří již prodělali koronavirus?

Lidé, co již nemoc COVID-19 prodělali, se mohou také nechat očkovat, ideálně však až po více než třech měsících. „Co se týká vztahu k prodělání onemocnění covid, tak tady není problém očkovat už 14 dnů po prodělaném onemocnění, ale protože máme v tuto chvíli nedostatek vakcín, tak je vhodnější očkovat až po třech měsících, protože po dobu tří měsíců minimálně by ten člověk měl být chráněn svými vlastními protilátkami, takže je zbytečné očkovat dříve,“ sdělil pro CNN Prima NEWS bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Budou muset očkovaní nadále nosit roušku?

Ani očkování pravděpodobně zatím nesprostí lidi povinnosti nosit roušky. Také očkovaní lidé totiž mohou bezpříznakově prodělat a šířit nemoc. „Diskuze na téma roušek je v podstatě velmi bohatá, ukazuje se, že vakcíny, které budeme používat, nemusí chránit beze zbytku proti vylučování viru. Člověk by měl být chráněn proti hospitalizaci, proti úmrtím, proti těžkým a středním formám, ale nebude zřejmě dokonale chráněn proti bezpříznakovým formám. Proto se dá očekávat, a zatím k tomu je příklon celosvětově, že se roušky budou nosit nadále,“ vysvětlil Prymula.

Jak očkování ovlivní cestování?

Očkovaní lidé by měli obdržet průkaz, který jim cestování usnadní. „To, co bude nepochybnou výhodou, že člověk, který bude cestovat do zahraničí, případně využije letecké spoje, by měl mít průkaz, kterým se prokáže, že byl očkován, a na základě tohoto nebude muset předkládat aktuální testy. Vakcinace pro něj bude zárukou, že bude moci cestovat bez toho,“ řekl Prymula.

Jak dlouho bude vakcína účinná?

Samotný virus byl objeven na konci minulého roku. Vzhledem k rychlosti, s jakou byly vakcíny schváleny, neexistují jasné informace, jak dlouho budou po aplikaci účinné. Na základě klinických studií společností Moderna a Pfizer, které začaly koncem letošního července, byli odborníci schopni potvrdit, že vakcíny poskytují dlouhodobou ochranu, ale její skutečná doba je stále neznámá. „Uvidíme, jak se jednotlivé vakcíny budou chovat potom v praxi, zatím se opravdu nedá říci, jestli to bude rok, nebo dva roky, nebo dokonce delší doba. Data z praxe nám to ukážou,“ řekl Prymula.

Budou se muset lidé každý rok nechat přeočkovat?

Účastníkům klinických studií byly první vakcíny proti nemoci COVID-19 aplikovány na konci července a zatím není jasné, jak dlouho jim získaná imunita vydrží. Jsou proto stále sledováni. „Dostupné údaje ukazují trvalou imunitu téměř 120 dnů na nemoc COVID-19 a doufáme, že s přibývajícím časem získáme více důkazů,“ uvedla specialistka na infekční nemoci Aadia Rana pro web Healthline v polovině prosince. Stále také není jasné, zda budou muset být lidé přeočkováni například kvůli novému typu koronaviru.

Vrátí se život očkovaného zpět do normálu?

Mnozí věří, že po naočkování se jejich život vrátí zpět do normálu. Podle docentky Rana tomu tak úplně není. Vakcíny totiž nejsou stoprocentně odolné proti selhání a individuální očkování není jedinou částí úsilí společnosti omezit šíření nemoci COVID-19. „Dokud nebude naočkováno 70 až 80 procent lidí, stále bude část populace ohrožena úmrtností na virus,“ uvedl pediatr Henry Bernstein.

Je očkování vhodné pro těhotné ženy?

Studie vakcín pro nemoc COVID-19, kterou dokončilo již několik společností, nezahrnovaly těhotné ženy. Už dříve v historii se výrobci léčiv a vakcín obávali do počátečních klinických studií přibírat těhotné kvůli tomu, aby je neohrozili. Přesto odborníci tvrdí, že vakcíny jim ani jejich budoucím potomkům neublíží. „V této chvíli nevěříme, že by existoval důvod k obavám o těhotné ženy. Doporučujeme jim, aby se v případě jakýchkoliv dotazů obracely na své gynekology,“ uvedla profesorka medicíny Helen Keipp Talbotová.

Odborníci navíc varují, že nemoc COVID-19 během těhotenství může být mnohem horší než jakákoliv potenciální reakce na vakcíny mRNA. „I když v současné době nejsou k dispozici žádné údaje o bezpečnosti vakcíny u těhotných žen, měly by vědět, že vakcína mRNA není živá a je rychle degradována normálním buněčným procesem. To znamená, že nemění DNA buněk,“ vysvětlil pediatr Bernstein.

V Česku se však zatím očkování těhotných žen nechystá. „Zatím není dostatek dat pro těhotné ženy, tzn., tady primárně očkovat nebudeme, pouze v případě nějaké výjimečné situace, rizikové situace, by bylo možné zvážit očkování,“ sdělil Prymula.

Je očkování vhodné pro kojící ženy?

V provedených studiích vakcín proti koronaviru taktéž nebyly zahrnuty ženy, které by kojily. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se kojící ženy, které jsou současně v jedné z doporučených skupin pro očkování, například pracují ve zdravotnictví, mohou nechat očkovat.

Vakcíny Pfizeru i Moderny jsou typu mRNA a předpokládá se, že pro kojené děti nepředstavují riziko. Doktorka Talbotová očkování kojících žen doporučuje, protože obsah vakcíny by se neměl nacházet v krvi, a tedy ani v mléce.

Mohou se vakcínou očkovat děti?

Vakcína Comirnaty se v současné době nedoporučuje pro děti do 16 let věku. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se dohodla se společností Pfizer/BioNTech na plánu klinického hodnocení vakcíny u dětí v pozdější fázi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Jeho předseda Miloš Vystrčil v Hlavních zprávách přiblíží, jak přesně bude dále postupovat a od koho si vyžádá další potřebné informace. Předseda vlády Andrej Babiš zároveň prozradí, jaký bude následující postup ohledně hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci ANO řešili Vondráčkovu návštěvu Zemana. Jak na situaci zareagují?

Poslanecký klub hnutí ANO se v úterý odpoledne sešel k volbě svých zbývajících místopředsedů. Jednat měl také o návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Poslanci při příchodu na jednání nechtěli komentovat, koho navrhnou do vedení Sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání klubu sledujte živě v tomto článku. Měla začít v 18:30, ale bude mít zpoždění.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Před rokem se Berbr z vazby rozloučil s fotbalem. Co všechno se od té doby změnilo?

Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?

reklama

Domácí zpravodajství

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

reklama