reklama

Prymula: Roušky neodloží ani očkovaní lidé, po létě se snad vrátíme do běžného života

Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se Češi ještě nějaký čas budou muset potýkat s restriktivními opatřeními a nošením roušek. Ty by navíc měli i nadále nosit také lidé, kteří budou očkováni. Do běžných životů bychom se podle něj mohli ideálně vrátit v září, kdy by mohla být naočkována až polovina populace.

reklama

„PES měl být sestaven tak, aby dopředu ukazoval, co se stane, což se občas nestalo a to je problém,“ řekl Prymula v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Systém se podle něj stal těžkopádným zejména kvůli tomu, že se provázal s různými sektory a začala v něm platit řada výjimek.

K tématu

Dlouhodobý stav, kdy se v Česku na mnoha místech musí nosit roušky a platí další restriktivní opatření, bude podle Prymuly trvat ještě několik měsíců. Díky vakcinaci obyvatel by mělo postupně i dojít k rozvolňování, ale i tak budou opatření ještě trvat.

„Ještě chvíli ta situace bude složitá. V březnu se to může začít rozvolňovat a od prázdnin to tu bude stejné jako loni. Od září se snad vrátíme do normálního života,“ nastínil epidemiolog. Na září totiž vláda plánuje naočkovat více než 5 milionů obyvatel Česka, přičemž podle Prymuly jde o reálný cíl.

I nadále navíc počítá s tím, že se budou nosit roušky. Nevyhnou se jim přitom ani lidé, kteří očkování prodělají. Odložení roušek může podle Prymuly přijít až v okamžiku, kdy bude proočkovanost v populaci vyšší.

Lidé, kteří se nechají očkovat, by sice mohli požívat různých výhod, ale odložení roušek by se nemělo týkat ani jich. „Není to o rouškách. Bude to o tom, že nebudou muset například do karantény,“ vysvětlil Prymula v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Koronavirus

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

V pátek v osm hodin ráno se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mají přednostně senioři 80+ registrovat k očkování proti koronaviru. Zápisy do pořadníku běží, ale rozhodně ne hladce. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se o úskalích systému i očkování jako takovém rozhovořili primář z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Jiří Votruba a epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama