reklama

Kombinace bezpříznakového COVID-19 a očkování člověka neohrozí, tvrdí epidemiologové

Na očkování proti chřipce je nejvhodnější doba v říjnu a v listopadu.
Foto: Profimedia.cz

S ohledem na pandemii je letos celosvětově vyšší poptávka po očkování proti chřipce. Mnoho lidí se ale očkování bojí. Nemůže nám vakcína proti chřipce oslabit imunitu a zvýšit riziko nákazy koronavirem? Je vhodné nechat se otestovat na COVID-19, než se vydáme očkovat? Pro CNN Prima NEWS odpovídali na obavy lidí spojené s očkováním epidemiologové Rastislav Maďar a Kateřina Fabiánová.

reklama
Pokud nejsou přítomny příznaky onemocnění, nejste nemocní v pravém slova smyslu

Co se stane, když se člověk nechá naočkovat proti chřipce a jeho organismus bude oslabený. Nehrozí pak vyšší riziko nákazy COVID-19?                                            „Reakce na očkování neživou vakcínou, kterou je i ta chřipková, vyžaduje zapojení tak malé části imunitního systému, že to jeho celkovou výkonnost nijak zásadně neohrozí,“ uklidňuje vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.

Epidemioložka Státního zdravotního ústavu Kateřina Fabiánová vysvětluje, že cílem očkování je vyvolat tvorbu ochranných protilátek. Dodává, že každé očkování představuje zátěž pro organismus. Proto je vhodné se jeden až dva dny po očkování vyhnout fyzické námaze. „Riziko jakékoliv infekce po očkování ovlivnit neumíme, přesto, vzhledem k obrovskému počtu vyočkovaných dávek, nepatří riziko infekcí k nežádoucím účinkům po očkování,“ doplňuje zkušenosti.

Řada lidí prodělá koronavirus, aniž by o tom věděla. Nemají žádné příznaky a rozhodnou se nechat naočkovat proti chřipce. Je řešením, aby si každý člověk, který se chce nechat očkovat, zašel před tím na test, zda není pozitivní na COVID-19?

„Pokud nejsou přítomny příznaky onemocnění, nejste nemocní v pravém slova smyslu. To platí i pro jiná infekční onemocnění. Samozřejmě, pokud je člověk v karanténě, toto očkování by měl raději odložit,“ doporučuje Kateřina Fabiánová. Rastislav Maďar k tomu doplňuje, že „bezpříznakový COVID-19 je signálem dobrého fungování imunity nakažené osoby a očkování neživou vakcínou nepředstavuje riziko komplikací“.

Díky očkování proti chřipce získává organismus lepší schopnost bránit se také ostatním virům

Očkování proti chřipce je v současné době velmi žhavé téma. Co když ale organismus oslabí natolik, že člověk snadněji chytí jinou nemoc, například obávaný COVID-19?

Podle epidemiologů nejsou obavy na místě. „Díky očkování tělo získá určitou schopnost bránit se proti chřipkovým virům. Ano, oslabení může nastat, ale většinou po jednom až dvou dnech přejde. Problém bych v tom určitě neviděla,“ vysvětluje Kateřina Fabiánová. Rastislav Maďár se připojuje: „Reakce na očkování neživou vakcínou, kterou je i ta chřipková, vyžaduje zapojení tak malé části imunitního systému, že to jeho celkovou výkonnost nijak zásadně neohrozí.“

Očkování proti chřipce zajišťuje praktický lékař nebo očkovací centrum

Lidé, kteří se chtějí nechat naočkovat proti chřipce, by měli kontaktovat svého praktického lékaře. „Starší a definované skupiny chronicky nemocných na léčbě mají nárok na bezplatné očkování u svého praktického lékaře. Zbytek populace, pokud to nehradí zaměstnavatel svým zaměstnancům, si toto očkování musí zaplatit, a to jak u praktika, tak v očkovacím centru, a následně jim na to může přispět jeho zdravotní pojišťovna ze svého preventivního balíčku,“ dodává Maďar.

Vakcín proti chřipce zřejmě nebude dost pro všechny

Podle vakcinologa prof. MUDr. Romana Chlíbka, PhD. lze už za pár měsíců očekávat vakcínu na COVID-19. „Vakcína by mohla být dostupná už koncem letošního roku a v prvních dvou čtvrtletí příštího roku. Očkování bude dobrovolné,“ říká. Otázkou však zůstává, kolik vakcín budeme mít k dispozici. V současné době jich není dostatek ani proti chřipce.

Doplácíme na nezájem o očkování proti chřipce v minulých letech

Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová k tomu dodala: „Bohužel doplácíme na náš nezájem o očkování v minulých letech, kdy se dodané vakcíny ani nevyužily. Společně se Státním ústavem pro kontrolu léčiv jsme od jarních měsíců, tedy od začátku epidemie koronaviru, dělali maximum v komunikaci s výrobci, abychom je přesvědčili o navýšení dodávek do ČR. Výsledkem je 170 000 vakcín navíc.“ Mnoho lidí, kteří by o očkování přeci jen stáli a nespadají do rizikové skupiny, tak mají patrně smůlu.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, sdělil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama