reklama

Očkování proti chřipce i covidu ve stejný den neublíží. Někteří lékaři jsou ale obezřetní

Vakcína proti covidu i chřipce v jediný den? Podle odborníků žádný problém, někteří lékaři ale mají výhrady. Dilema jak si zorganizovat očkování v těchto dnech řeší především senioři, kteří jsou zvyklí chodit na vakcínu proti chřipce. Současně s tím jim už chodí také pozvánka na třetí, posilující dávku očkování proti covidu.

reklama

Podle epidemiologa Romana Prymuly není problém, pokud pacient dostane obě vakcíny v jediný den. „Lze je aplikovat paralelně, nijak se to navzájem netluče. Dokonce už se chystá společná vakcína proti chřipce a covidu, kde by to bylo v jednom,“ upozorňuje exministr zdravotnictví.

Kdy bude společná vakcína k dispozici, ale zatím jasné není. Ani epidemioložka Jana Prattinegerová z Krajské hygienické stanice v Liberci v podání obou vakcín v jeden den problém nevidí. „Je možné aplikovat vakcínu proti chřipce do jednoho ramene a vakcínu proti covidu do druhého. Pokud se to ale nestihne v jeden den, je potřeba zachovat mezi oběma vakcínami odstup 14 dní,“ vysvětluje.

Praktická lékařka Zuzana Kofferová v těchto dnech očkuje stovky svých pacientů proti chřipce, zájem je srovnatelný s předchozími lety. Souběh vakcín se jí ale nelíbí.

„Vím, že z odborného pohledu to možné je, ale možná spíš emocionálně se tomu bráním. Kdyby se vyskytly nějaké nežádoucí účinky, nebylo by jasné, kvůli které vakcíně to je. Zároveň si myslím, že je to pro organismus zbytečná zátěž. Pokud to jde, tak každou vakcínu píchám sólo. Myslím, že ten odstup 14 dnů není nic, co by pacienti nezvládli,“ tvrdí praktická lékařka, která má v registru 2200 pacientů, z toho zhruba tři stovky se nechávají očkovat proti chřipce.

Senioři by měli být první na řadě

Odborníci se v každém případě shodnou na tom, že minimálně senioři a lidé se závažnými zdravotními problémy by měli mít očkování proti oběma nemocem. „Každá vakcína je specifická a každá chrání proti něčemu jinému, rozhodně si nikdo nemůže myslet, že stačí vakcína proti chřipce a budu odolnější proti covidu nebo naopak,“ upozorňuje na některé mýty Prymula.

Právě v těchto dnech je podle expertů na očkování proti chřipce ten správný čas. „Chřipka se obvykle ve větším rozsahu objevuje na začátku roku, ale může přijít i dřív. Protilátky v dostatečném množství má člověk zhruba 14 dní po očkování,“ říká Jana Prattingerová.

Vakcína proti chřipce je sezónní, každý rok se tvoří nová, podle kmenů chřipky, které aktuálně cirkulují. „Letos je to ale velmi specifická situace, protože v uplynulé sezóně kvůli opatřením proti covidu chřipka prakticky necirkulovala,“ připomíná epidemioložka jedno z mála pozitiv pandemie.

Je tedy otázka, nakolik měli výrobci šťastnou ruku s výběrem těch správných kmenů. Obecně platí to, co zaznívá i v souvislosti s očkováním proti covidu –  vakcína nebrání tomu, aby člověk onemocněl, ale pomáhá organismu, aby si s viry snáze poradil a nedošlo tak k vážnému průběhu nemoci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama