Zdravotníci ve středu naočkovali necelých 39 tisíc lidí (zdroj: CNN Prima NEWS)
Tempo očkování tento týden nadále klesá. Za středu zdravotníci v Česku naočkovali 38 840 lidí, nejvíc od začátku týdne. Oproti minulé středě je to ale o 7 900 dávek méně. Na vině je hlavně nedostatek vakcín. Ve středu také přibylo 8 763 nakažených koronavirem, zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Od začátku epidemie zemřelo s covidem 25 450 lidí, z toho zhruba 18 procent tento měsíc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
V nemocnicích bylo ve středu 8 123 lidí s covidem. Je to druhý nejnižší počet od začátku března. Oproti předchozí středě ubylo 1 000 hospitalizovaných.
První dávku očkování má za sebou od začátku očkování 1,46 milionu lidí. Druhou dávku, tedy kompletní ochranu proti covidu, dostalo téměř 400 200 tisíc lidí. Nejvíce podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech.
Celkový počet prokázaných případů nákazy novým koronavirem v Česku se blíží 1,5 milionu. Denní počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání klesají zhruba od prvního březnového víkendu. Od začátku března zatím ve statistikách přibylo 255 098 nových případů, v průměru 10 629 za den.
Momentálně se infekce nejvíc šíří na Českolipsku, kde za poslední týden přibylo 757 nově potvrzených případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. Následují okresy Jindřichův Hradec a Mladá Boleslav, kde testy v posledních sedmi dnech odhalily 718, respektive 693 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel.
Od začátku letošního března zemřelo v Česku 4 652 s prokázaným covidem. Od začátku roku přibylo 13 509 úmrtí, tedy v průměru zhruba 163 denně. Březnový denní průměr je zatím 194 případů úmrtí za den.
Klesá počet hospitalizovaných i lidí ve vážném stavu
Počet hospitalizovaných lidí s koronavirem klesl oproti předchozí středě o více než 1 000. Pacientů v těžkém stavu ubylo 165 na 1 874. Méně lidí s covidem leželo v nemocnicích tento měsíc pouze jednou, a to 6. března, kdy jich bylo 8 122. Skutečný počet pacientů ale může být ještě vyšší, protože statistiky ministerstva nezahrnují hospitalizované, kteří sice po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, nemocniční péči ale nadále potřebují.
Ačkoli v mezitýdenním srovnání klesají počty hospitalizovaných sedmý den v řadě, zdravotnická zařízení nadále čelí velkém tlaku na své kapacity. Ke čtvrtečnímu ránu bylo podle dat ministerstva zdravotnictví v celém Česku volných 146 covidových lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP). Standardních lůžek s kyslíkem bylo pro nakažené k dispozici 827. Další volné kapacity jsou ale ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.
Hodnota systému PES, kterým se dříve řídila protiepidemická opatření v Česku, je druhým dnem na 59 bodech. To odpovídá třetímu z pěti stupňů rizika. Ve středu se ve srovnání s předchozím dnem mírně zhoršilo reprodukční číslo, které stouplo o jednu setinu na 0,83. Pod zlomovou hodnotou jedna se drží od 9. března. Rychlost šíření epidemie tak už zhruba dva a půl týdne zpomaluje.
Očkování proti covidu (ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia.cz