reklama

Od kolektivní imunity se vzdalujeme, tvrdí Flegr. Vojtěchovi poslal jasný vzkaz

Od kolektivní imunity jsme daleko a vzdalujeme se od ní. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Infekce se nyní rozjíždí rychleji než ve stejné době před rokem,“ uvedl a ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) vzkázal, že skutečné počty nakažených se výrazně liší od těch oficiálně oznamovaných.

reklama

Vojtěch řekl, že pokud bude 50 hospitalizovaných denně, koronavirová opatření se přitvrdí. „Neměli bychom čekat, až budou takovým tempem přibývat nemocní v nemocnicích. Hlavně kvůli tomu, že budou muset být tvrdší opatření. Teď můžeme udělat docela mírná opatření, která to mohou zpomalit. Jde například o shromažďování lidí v místnostech nebo na venkovních akcích. To jsou věci, které nás tolik bolet nebudou,“ řekl Flegr s tím, že takové rozhodnutí politici vzhledem k říjnovým volbám nejspíš neudělají.

Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že kdyby loni před Vánoci nedošlo k rozvolnění a vláda by na nástup koronaviru na podzim zareagovala rychleji, mohlo zemřít o polovinu lidí méně. Ke čtvrtku v Česku zemřelo 30 413 lidí. „Jde o přiznání viny politického establishmentu, což dneska naprostá většina neudělala. Kdyby věděl, co se na nás řítí, asi by zareagoval trošičku lépe i s řadou jiných politiků. Není to 30 tisíc mrtvých. Je to se započtením nadúmrtí a odečtením podúmrtí. Když byla opatření, ale neumíralo se na covid, byla podúmrtí. Jinak se to blíží ke 40 tisícům mrtvých,“ prozradil evoluční biolog.

Kolektivní imunita

Během rozhovoru také padla otázka, zda je Česko na spodní hranici kolektivní imunity. „Nejsme. Na hranici kolektivní imunity jsme byli v létě, kdy bylo méně kontaktů, více sluníčka a vlhčí vzduch. Tam jsme balancovali, proto se reprodukční číslo dlouho drželo kolem jedničky. Nyní vidíme, že nejsme na hranici kolektivní imunity. Teď se infekce rozjíždí rychleji než ve stejné době před rokem,“ pokračoval Flegr. „Od kolektivní imunity jsme daleko a vzdalujeme se od ní. Mnohem méně se očkuje a více lidí se vzdaluje od doby, co se nakazili, nebo byli očkovaní,“ dodal.

Flegra děsí, jakým způsobem se udělalo testování dětí ve školách. „Je to alibismus. Ví se, že antigenní testy najdou třetinu nakažených, když to dělá odborník. Když si žáček zašmrdlá v nose, výtěžnost bude menší. Počítejme ale s třetinou. když jsme měli 11 nakažených na 100 tisíc žáčků, znamená to, že to je ve skutečnosti 33 nakažených na 100 tisíc, a to vůbec není málo,“ vysvětlil Flegr.

„Pokud vím, pan ministr říkal něco o tom, že když číslo bude nad 25, testy budou pokračovat. Pane ministře, dovoluji si vzkázat, že to bylo asi 33,“ řekl evoluční biolog s tím, že vychází z údajů velké laboratoře, kde z 800 vzorků našli pozitivní jeden. „Udělalo se to chybně. Mělo se teď s odstupem 14 dnů udělat PCR testování a ne hurá akce se třemi testy. Vyšlo by to levněji. Dnes se dá rutinně dělat za 200 korun test. Kdyby se to dělalo ve velkém a pravidelně, cena by byla 100, spíše pod 100 korun,“ má jasno Flegr.

Českým regulátorům nevěřím

Očkování je podle evolučního biologa naprosto zásadní. „Už našim politikům nevěřím. Předpokládám, že udělají to nejhorší rozhodnutí, jaké bude v dispozici. Je to v našich rukách. Nespoléhejte na stát, chraňte sebe a své okolí a nechte se naočkovat. Vidíme, že vedlejší nepříznivé projevy vakcíny jsou minimální. V porovnání s nepříznivými projevy covidu je to zanedbatelné. Pomohou úplně všem, včetně dětem od 12 let,“ apeloval Flegr.

S vakcinací mladších 12 let by Flegr počkal. „Zatím nevíme správné dávkování. Věřím regulátorům v Americe, nevěřím našim (českým), protože mám pocit, že spíš hájí zájmy komerčních společností,“ sdělil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40
Finance

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla
Kultura

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů
USA

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

Cenám Emmy kralovala Koruna. Bodovaly také seriály Dámský gambit a Ted Lasso

Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládly produkce streamovacích služeb, které si poprvé odnesly ocenění ve všech třech hlavních kategoriích. V kategorii nejlepší drama si pro vítězství po třech neproměněných nominacích došel seriál společnosti Netflix – Koruna. Cenu za nejlepší minisérii si taktéž vysloužil netflixovský seriál Dámský gambit. Nejlepším komediálním seriálem se stal Ted Lasso z prostředí amerického fotbalu z platformy Apple TV+.

Rusko lže o covidových číslech, mají jasno odborníci. Obětí je skoro pětkrát více

Rusko zjevně nepravdivě informuje o počtu zemřelých na nemoc COVID-19. Odborníci upozorňují, že k takovému zjištění stačí letmý pohled na tamní covidové statistiky – čísla denních úmrtí od začátku července podezřele stagnují a pohybují se každý den přibližně na hodnotě 800 zemřelých. Zahraniční média poukazují, že je k dokreslení situace v zemi potřeba sledovat čísla nadměrných úmrtí, která jsou skoro 4,5krát větší než oficiální počty zemřelých na covid.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Putinovo Jednotné Rusko drtivě vede ve volbách. Po sečtení většiny hlasů má přes 48 procent

Ruská vládní strana Jednotné Rusko vede po sečtení 68 procent hlasů ve volbách do Státní dumy, podle průběžných výsledků získala 48 procent, informovala agentura TASS. Do ruského parlamentu, o jehož složení Rusové rozhodovali od pátku do nedělního večera, se patrně dostanou ještě čtyři další strany, které překročily potřebný pětiprocentní práh.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama