Podle místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéty Seidlové učitelé očekávají, že se všichni žáci v současném školním roce vrátí do lavic. Sama je ale jiného názoru. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS se dále vyjádřila ke zvyšování tarifní složky učitelských platů, které podle ní nezohledňuje náročnost povolání.
„Nevěřím, že se všechny stupně vrátí do konce školního roku zpět do lavic,“ řekla v pořadu Interview Seidlová. Žáci tak budou na konci ledna dostávat vysvědčení z práce, kterou odvedli z velké části prostřednictvím distanční výuky. Ministerstvo školství v čele s Robertem Plagou (za ANO) vydalo doporučující směrnici, aby vysvědčení bylo spíše formou slovního hodnocení.
Plaga: Děti se v lednu do škol nevrátí, výjimku mají žáci 1. a 2. tříd
Do škol budou od pondělí 4. ledna chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. Zbytek se opět bude učit distančně. Na Twitteru to po středečním jednání vlády oznámil ministr školství Robert Plaga (ANO). Žáci a studenti základních, středních a vyšších odborných škol šli naposledy v tomto roce do školy v pátek. Na pondělí a úterý ministerstvo vyhlásilo dny boje proti COVID-19, a prodloužilo tak vánoční prázdniny, které měly původně začít od středy.
Seidlová to považuje za dobrý krok, protože situace během koronavirové pandemie je složitá pro učitele, žáky i rodiče. Navrhuje ale, aby slovní, neboli formativní, hodnocení nebylo povinné pro všechny. „Ministerstvo hovoří, že ředitelé jsou manažeři. Nebylo by správné, aby podmínky byly pro všechny stejné. Každá škola měla během distanční výuky jiný způsob učení,“ vysvětlila Seidlová,
Klasické vysvědčení má podle ní váhu zejména pro první třídu a závěrečné ročníky. Právě u dětí, které školu opouštějí, bývají známky důležitou součástí přijímacího řízení na další školu. Ministerstvo už ale uvedlo, že jednotné přijímací zkoušky – například na střední školy – nebudou povinné a ředitelé si tak budou moci zvolit vlastní kritéria. Tedy i možnost žádné přijímací zkoušky nedělat. „V této situaci je to podle mě správně,“ dodala Seidlová.
Problémové tarify učitelských platů
Ministerstvo práce a sociálních věcí předběžně navrhlo navýšit tarify platů učitelů o devět procent a zbytek poslat do odměn. Ministr Plaga chce ale rozdělit 10 miliard určených na devítiprocentní navýšení platů pedagogů základních a středních škol tak, že 37 procent půjde na tarify, 25 procent na nárokové příplatky a zbytek na nenárokové odměny. Podle Seidlové tak znehodnotil základní práci učitelů.
„V porovnání se státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) máme společně se Slovenskem nízké nadtarifní složky i základy platů. Základ v tuto chvíli není motivující pro absolventy, aby vůbec nastoupili. Pan ministr Plaga měl velkou možnost dát na vědomí všem, že učitelé provedli velké množství práce, a mohl alespoň o osm procent zvýšit tarif. Necení si práce učitelů,“ prohlásila Seidlová.
Podotkla také, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zvýšil tarif zdravotníkům o deset procent. Základní plat nastupujícího učitele činí v Česku přibližně 31 tisíc korun hrubého, Plaga v závěru roku 2020 slíbil, že ke konci roku by se průměrný učitelský plat měl pohybovat kolem 45 tisíc, včetně příplatků a odměn.
Při očkování se zapomnělo na nepedagogické pracovníky
Během rozhovoru došlo také na téma očkování proti covidu. V Česku už si nechali vakcínu píchnout přední politici nebo zdravotníci, v nejbližší době by měla dojít řada také na učitele. „Jsme rádi, že do toho ministr Plaga i pedagogy z mateřských škol. Na druhou stranu zase nezahrnul nepedagogické pracovníky. V mateřských školách, speciálních školách a dětských domovech jsou tito lidé k ruce pedagogovi, takže jsou s dětmi neustále v kontaktu,“ podotkla Seidlová.
Rozhovor Lucie Hrdličkové s Markétou Seidlovou si můžete poslechnout i jako podcast:
Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castboxu a dalších platformách.