Přestože se Česká republika doposud nevypořádala s covidem a pacienti znovu plní nemocnice, odborníci se navíc obávají příchodu zřejmě nejhorší chřipkové epidemie za poslední roky. Důvodem je, že kvůli protiepidemickým opatřením z posledních let má obyvatelstvo méně protilátek proti respiračním onemocněním. Jak se liší příznaky chřipky od covidu? A kdy můžeme nárůst počtu případů chřipky očekávat?
„Letos bude od roku 2020 nejnižší ochota obyvatel dodržovat preventivní opatření proti respiračním nákazám a navíc za poslední dva roky nebyla populace s virem chřipky významněji konfrontována, proto chybí většině protilátky,“ uvedl epidemiolog Rastislav Maďar.
Rizika prodělání nemoci jsou tak vyšší, než jak jsme byli zvyklí v předcovidových letech. „Osobně se obávám, že současná nebo těsně na sebe navazující chřipková infekce s covidem může způsobit těžší průběh nemoci i u nerizikových jedinců. Situaci v zimním období to může významně komplikovat,“ uvedl Maďar.
Kdy epidemie přijde?
Problematický bývá tradičně nástup podzimu. S příchodem podzimu a návratem dětí do školních kolektivů přichází vždy i období nachlazení, chřipky a dalších viróz, upozorňuje Česká lékárnická komora. Další období, které chřipce přeje, je nástup zimy.
„Příležitostně se chřipkové viry budou objevovat v populaci už před Vánoci, hlavní nápor však obvykle nastává až po nich. Podíl chřipkových nákaz na celkovém počtu infekcí dýchacích cest se zvýší po Novém roce, chřipková epidemie většinou vrcholí v lednu nebo v únoru,“ vysvětlil Maďar.
Epidemie obvykle začíná v dětských kolektivech, z nich se šíří do rodin a pracovních či volnočasových kolektivů.
Jaké má chřipka příznaky
Chřipka bývá často zaměňována s nachlazením, že se jedná o chřipku, pozná člověk například podle horečky či zimnice. Stejně jako při epidemii COVID-19 odborníci doporučují jako prevenci nákazy ochranu dýchacích cest. Používat roušky by měli zejména ti, kteří na sobě cítí nějaké příznaky, pokud nemohou zůstat doma. Vhodné je také použít respirátor v místech, kde je větší koncentrace lidí a nelze dodržovat odstup jako například v hromadné dopravě.
„Chřipkou se rozhodně nerozumí pouhá rýma a kašel, což potvrdí každý, kdo ji zažil. Jedná se o akutní a vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje celé tělo. Onemocnění doprovází dlouhodobá a často neustupující horečka, bolest svalů nebo kloubů. V důsledku těchto příznaků má nemocný pocit, že se ani nezvedne z postele,“ vysvětlil prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.
Jedná se proto o podobné příznaky jako u covidu. „Pro covid je typická ztráta čichu a chuti, jinak se jedná o klasické příznaky, které se příliš neliší od jiných,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Jak s chřipkou bojovat
„Je důležité myslet na pestrou stravu s dostatečným přísunem vitamínů. Dále pak nezanedbávat hygienu rukou, přizpůsobit oblečení podmínkám v bytě nebo venku, abychom předešli nachlazení, a dodržovat rozumné chování v kolektivu. Proti šíření chřipky pomůže třeba i to, že lidé zůstanou doma, pokud se necítí dobře, a neposílají do školy a školky děti, které jsou nemocné,“ doporučil Martin Kopecký z lékárnické komory.
Právě přecházení chřipky považuje za zásadní problém také Prymula. „Je to náš největší problém, chodíme do zaměstnání i nemocní. A to je chybou,“ uvedl.
Jako nejlepší prevenci pak radí podobně jako u covidu očkování. „Před chřipkou i covidem se lze chránit vakcínou. „V České republice je ale počet očkovaných proti chřipce žalostný, asi šest procent populace, což je desetkrát méně než v jiných vyspělých zemích. Máme v tomto dluh,“ doplnil.