reklama

Odborníci varují: Do konce roku 15 tisíc obětí. Lékaři budou vybírat, kdo dostane péči

Přední čeští vědci, kteří se mimo jiné dlouhodobě věnují tématu koronaviru, se na základě pečlivé analýzy situace spojili a připravili výzvu české veřejnosti. Varují před přetížením zdravotního systému, až 15 tisíci oběťmi a italským či newyorským scénářem, kdy lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne. Radí osobní lockdown a prosí lidi, aby situaci brali vážně.

reklama
Exponenciálně roste počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester.

„V pondělí 12. října byl rekordní počet nově hospitalizovaných, a to téměř 400. Od začátku září do středy kopíruje s naprostou přesností exponenciální růst. Exponenciálně roste i počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester. Toto vše znamená, že opatření zavedená v průběhu září nefungovala nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala,“ upozorňuje tým ve složení infektologa, epidemiologa a datových vědců pod záštitou rektora ČVUT.

Několik nezávislých prognóz a modelů těchto odborníků předpovídá, že se téměř jistě blíží přetížení zdravotního systému, u malých nemocnic v horizontu dní, u velkých v horizontu týdnů. „Jako důsledek bude omezena i standardní zdravotní péče,“ varují. To už ostatně nastává, ve středu ministr zdravotnictví ohlásil omezení péče ve fakultních nemocnicích.

Lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne

Pokud nedojde k dramatické změně chování lidí, může mít podle jejich odhadů epidemie pět tisíc až 15 tisíc obětí do konce roku, a to nad rámec dlouhodobého průměru. Podle odborníků také existuje velké riziko, že Česká republika bude následovat italský či newyorský scénář. „Lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne,“ zdůrazňují v dopise veřejnosti.

„Apelujeme tedy na obyvatele: Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech, například kvůli péči o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost,“ píší ve výzvě.

Noste roušku vevnitř i venku

Pokud lidé musí výjimečně mezi ostatní, měli by mít zakrytý nos i ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemohou od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. „Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částeček poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností, nebo kusem látky,“ vysvětlují.

Dále žádají lidi, aby situaci brali skutečně vážně: „Nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají.“ Odkazují zároveň na web manipulatori.cz, kde je uveden přehled vyvrácených nepravd.

Nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých

„To, co uděláme, či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat. Nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých,“ naléhají odborníci s tím, že kombinace osobního lockdownu a roušek je podle mnoha analýz a studií pro potlačení epidemie nejúčinnější.

Pod výzvou je podepsán rektor ČVUT Vojtěch Petráček, infektolog a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, prorektor Univerzity Karlovy (UK) pro vědu a výzkum Jan Konvalinka, ekonom v Centru pro teoretická studia UK a Akademie věd (AV) Jakub Steiner, vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů AV ČR Vladimír Ždímal, datový vědec specializovaný na modelování a simulaci komplexních systémů Petr Ludwig a Dana Drábová, inženýrka a místostarostka obce Pyšely.

Ludwig se v prognózách trefil

Právě Petr Ludwig, který na jaře svým videem přispěl k ochotě Čechů nosit a vyrábět roušky, na svém Instagramu navíc nabídl své vlastní prognózy. Týkaly se počtu hospitalizací, s nimiž se víceméně trefil. „Moje prognóza byla: 27. 9. bude kolem 800–1 000 hospitalizací, to nastalo o jeden den dříve. 6. 10. bude kolem 1,6 tisíc – 2 tisíc hospitalizací, což nastalo o jeden den později. 15. 10. bude kolem 2,4 tisíc – 4 tisíc hospitalizací. To nastalo dokonce o tři dny dříve,“ napsal.

Lidé i lékaři podle něj intuitivně v prognózách selhávají. „Běžně to neříkám, ale mám vystudované informační a datové vědy, specializace modelování a simulace komplexních systémů (což je například i epidemie). Základ úspěšné prognózy je potlačit intuitivní lineární pohled a věřit číslům a exponenciále,“ zdůraznil.

„Bojím se vám napsat prognózu na další 3 týdny, ale musím to udělat,“ napsal s tím, že se jedná o jeho nejdůležitější příspěvek za poslední půlrok. Nabídl stejné předpovědi vývoje, jaké uvedl spolu s odborníky v mimořádné výzvě. V současné době je podle něj největší prioritou co nejdříve a co nejtvrdším způsobem srazit reprodukční číslo a ulevit náporu nemocnic.

Co by měla udělat vláda?

Vláda by podle Ludwiga měla co nejdříve zavést lockdown a začít pravidla opravdu vymáhat. „Čím dříve lockdown přijde, tím bude kratší. Pokud ho vláda bude odkládat, tak bude delší a i zásah do ekonomiky bude horší,“ varoval datový vědec.

Také by se podle něj měly zavést roušky povinně venku, bez diskuse a s naprostým minimem výjimek, které Češi zneužívají. Dále Ludwig napsal, že by vláda měla začít urychleně stavět vojenské nemocnice. „Připravit volné haly a podzemní parkoviště na vytvoření improvizovaných nemocničních prostor.“

Ludwig dodal, že by vláda měla požádat o zásadní pomoc ostatní státy. „A to až tak daleko, že by měla požádat o poskytnutí jejich armádní nemocnice. Německo je na tom násobně lépe, a i kdyby začalo růst jako my, jsme měsíc před nimi,“ napsal Lugwig s tím, že nechce strašit a vyvolávat paniku. „Tohle je realita s pravděpodobností hraničící s jistotou. Prosím, tentokrát mi věřte...,“ vyzval Čechy na Instagramu.

Tagy:
Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě
Ekonomika

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika
Fotbal

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončil porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Sledujte ŽIVĚ 360° s Kalouskem a Jiráskem: Hrozí Česku kvůli pandemii hospodářská krize?
360°

Sledujte ŽIVĚ 360° s Kalouskem a Jiráskem: Hrozí Česku kvůli pandemii hospodářská krize?

Růst cen, snižování výroby, pokles životní úrovně, nezaměstnanost či sociální konflikty. Přesně to je charakteristika hospodářské krize. Čeká i Českou republiku. Nebo už je tady? A jak jí čelit? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na toto téma budou diskutovat bývalý ministr financí Miroslav Kalousek s historikem Zdeňkem Jiráskem. Debatu sledujte na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama