reklama

Odborníci varují: Do konce roku 15 tisíc obětí. Lékaři budou vybírat, kdo dostane péči

Přední čeští vědci varují před vývojem pandemie koronaviru.
Zdroj: ČTK

Přední čeští vědci, kteří se mimo jiné dlouhodobě věnují tématu koronaviru, se na základě pečlivé analýzy situace spojili a připravili výzvu české veřejnosti. Varují před přetížením zdravotního systému, až 15 tisíci oběťmi a italským či newyorským scénářem, kdy lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne. Radí osobní lockdown a prosí lidi, aby situaci brali vážně.

reklama
Exponenciálně roste počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester.

„V pondělí 12. října byl rekordní počet nově hospitalizovaných, a to téměř 400. Od začátku září do středy kopíruje s naprostou přesností exponenciální růst. Exponenciálně roste i počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester. Toto vše znamená, že opatření zavedená v průběhu září nefungovala nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala,“ upozorňuje tým ve složení infektologa, epidemiologa a datových vědců pod záštitou rektora ČVUT.

K tématu

Několik nezávislých prognóz a modelů těchto odborníků předpovídá, že se téměř jistě blíží přetížení zdravotního systému, u malých nemocnic v horizontu dní, u velkých v horizontu týdnů. „Jako důsledek bude omezena i standardní zdravotní péče,“ varují. To už ostatně nastává, ve středu ministr zdravotnictví ohlásil omezení péče ve fakultních nemocnicích.

Lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne

Pokud nedojde k dramatické změně chování lidí, může mít podle jejich odhadů epidemie pět tisíc až 15 tisíc obětí do konce roku, a to nad rámec dlouhodobého průměru. Podle odborníků také existuje velké riziko, že Česká republika bude následovat italský či newyorský scénář. „Lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne,“ zdůrazňují v dopise veřejnosti.

„Apelujeme tedy na obyvatele: Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech, například kvůli péči o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost,“ píší ve výzvě.

K tématu

Noste roušku vevnitř i venku

Pokud lidé musí výjimečně mezi ostatní, měli by mít zakrytý nos i ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemohou od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. „Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částeček poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností, nebo kusem látky,“ vysvětlují.

Dále žádají lidi, aby situaci brali skutečně vážně: „Nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají.“ Odkazují zároveň na web manipulatori.cz, kde je uveden přehled vyvrácených nepravd.

Nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých

„To, co uděláme, či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat. Nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých,“ naléhají odborníci s tím, že kombinace osobního lockdownu a roušek je podle mnoha analýz a studií pro potlačení epidemie nejúčinnější.

Vývoj epidemiologické situace v Česku.
Vývoj epidemiologické situace v Česku.

Pod výzvou je podepsán rektor ČVUT Vojtěch Petráček, infektolog a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, prorektor Univerzity Karlovy (UK) pro vědu a výzkum Jan Konvalinka, ekonom v Centru pro teoretická studia UK a Akademie věd (AV) Jakub Steiner, vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů AV ČR Vladimír Ždímal, datový vědec specializovaný na modelování a simulaci komplexních systémů Petr Ludwig a Dana Drábová, inženýrka a místostarostka obce Pyšely.

Ludwig se v prognózách trefil

Právě Petr Ludwig, který na jaře svým videem přispěl k ochotě Čechů nosit a vyrábět roušky, na svém Instagramu navíc nabídl své vlastní prognózy. Týkaly se počtu hospitalizací, s nimiž se víceméně trefil. „Moje prognóza byla: 27. 9. bude kolem 800–1 000 hospitalizací, to nastalo o jeden den dříve. 6. 10. bude kolem 1,6 tisíc – 2 tisíc hospitalizací, což nastalo o jeden den později. 15. 10. bude kolem 2,4 tisíc – 4 tisíc hospitalizací. To nastalo dokonce o tři dny dříve,“ napsal.

Lidé i lékaři podle něj intuitivně v prognózách selhávají. „Běžně to neříkám, ale mám vystudované informační a datové vědy, specializace modelování a simulace komplexních systémů (což je například i epidemie). Základ úspěšné prognózy je potlačit intuitivní lineární pohled a věřit číslům a exponenciále,“ zdůraznil.

„Bojím se vám napsat prognózu na další 3 týdny, ale musím to udělat,“ napsal s tím, že se jedná o jeho nejdůležitější příspěvek za poslední půlrok. Nabídl stejné předpovědi vývoje, jaké uvedl spolu s odborníky v mimořádné výzvě. V současné době je podle něj největší prioritou co nejdříve a co nejtvrdším způsobem srazit reprodukční číslo a ulevit náporu nemocnic.

K tématu

Co by měla udělat vláda?

Vláda by podle Ludwiga měla co nejdříve zavést lockdown a začít pravidla opravdu vymáhat. „Čím dříve lockdown přijde, tím bude kratší. Pokud ho vláda bude odkládat, tak bude delší a i zásah do ekonomiky bude horší,“ varoval datový vědec.

Také by se podle něj měly zavést roušky povinně venku, bez diskuse a s naprostým minimem výjimek, které Češi zneužívají. Dále Ludwig napsal, že by vláda měla začít urychleně stavět vojenské nemocnice. „Připravit volné haly a podzemní parkoviště na vytvoření improvizovaných nemocničních prostor.“

Ludwig dodal, že by vláda měla požádat o zásadní pomoc ostatní státy. „A to až tak daleko, že by měla požádat o poskytnutí jejich armádní nemocnice. Německo je na tom násobně lépe, a i kdyby začalo růst jako my, jsme měsíc před nimi,“ napsal Lugwig s tím, že nechce strašit a vyvolávat paniku. „Tohle je realita s pravděpodobností hraničící s jistotou. Prosím, tentokrát mi věřte...,“ vyzval Čechy na Instagramu.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Paroubek i Šlégr na nelegální party bez roušek. Teplický hotel se otřásal v základech

Paroubek i Šlégr na nelegální party bez roušek. Teplický hotel se otřásal v základech

Přestože hotely, restaurace a hospody musí být uzavřené a hosty obsluhují nejvýše z výdejního okénka, teplický hotel Prince de Ligne se v noci na neděli otřásal v základech. Na ilegální večírek se sjeli český expremiér Jiří Paroubek, zlatý hoch z Nagana Jiří „Guma“ Šlégr nebo Paroubkův přítel s pověstí teplického kmotra Petr Benda. Na fotografiích to ukázal web Blesk.cz.

Auto

Škoda Kushaq bude novým SUV s klasickým benzinovým pohonem. Má to ale malý háček

Škoda Kushaq bude novým SUV s klasickým benzinovým pohonem. Má to ale malý háček

Už před dvěma lety byla značka Škoda pověřena mateřským koncernem Volkswagen vedením projektu INDIA 2.0, jehož hlavním posláním je rozšíření portfolia modelů koncernu vyvíjených speciálně pro indický trh. Prvním plodem činnosti nově vzniklého technologického centra je středně velké SUV postavené na lokální platformě MQB-A0 IN. Jmenuje se Kushaq a oficiálně se představí v březnu na autosalonu v Dillí.

Hvězdný ruský běžkař vybouchl. Soupeře praštil holí, pak do něj v cíli najel
Nastala nejhorší situace, statistiky se zásadně liší od reality, varuje hejtmanka
Chyba při okamžitém nákupu elektronické dálniční známky nejde vrátit, varuje mluvčí
Prymula varuje před britskou mutací. Vir se přenáší rychleji, zpřísní se opatření?
Covid zabil jen 30 procent obětí, tvrdí Blatný. Umírá mnohem víc lidí, kontruje Hamáček
Sedm let stopoval do Austrálie, přes moře a poušť Gobi. Vezl ho buvol i velbloud
reklama
reklama
Richterová: Ministryně Schillerová se tváří, jako by státní peníze byly její vlastní

Partie

Domácí zpravodajství

Změní vláda opatření? Česko se už 12. den drží na čtvrtém stupni rizika, skóre je 69
Očkování se odkládá. Nemocnice si šetří vakcíny na druhé kolo, některé ruší termíny
Pendleři z Česka čekají v mnohakilometrových kolonách, aby mohli do práce v Německu
Zrušte didaktické testy u maturit, vyzývá premiér. Ministr Plaga rozhodne během týdne
Další články
reklama
reklama