reklama

Odborníci varují: Do konce roku 15 tisíc obětí. Lékaři budou vybírat, kdo dostane péči

Přední čeští vědci varují před vývojem pandemie koronaviru.
Foto: ČTK

Přední čeští vědci, kteří se mimo jiné dlouhodobě věnují tématu koronaviru, se na základě pečlivé analýzy situace spojili a připravili výzvu české veřejnosti. Varují před přetížením zdravotního systému, až 15 tisíci oběťmi a italským či newyorským scénářem, kdy lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne. Radí osobní lockdown a prosí lidi, aby situaci brali vážně.

reklama
Exponenciálně roste počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester.

„V pondělí 12. října byl rekordní počet nově hospitalizovaných, a to téměř 400. Od začátku září do středy kopíruje s naprostou přesností exponenciální růst. Exponenciálně roste i počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester. Toto vše znamená, že opatření zavedená v průběhu září nefungovala nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala,“ upozorňuje tým ve složení infektologa, epidemiologa a datových vědců pod záštitou rektora ČVUT.

K tématu

Několik nezávislých prognóz a modelů těchto odborníků předpovídá, že se téměř jistě blíží přetížení zdravotního systému, u malých nemocnic v horizontu dní, u velkých v horizontu týdnů. „Jako důsledek bude omezena i standardní zdravotní péče,“ varují. To už ostatně nastává, ve středu ministr zdravotnictví ohlásil omezení péče ve fakultních nemocnicích.

Lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne

Pokud nedojde k dramatické změně chování lidí, může mít podle jejich odhadů epidemie pět tisíc až 15 tisíc obětí do konce roku, a to nad rámec dlouhodobého průměru. Podle odborníků také existuje velké riziko, že Česká republika bude následovat italský či newyorský scénář. „Lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne,“ zdůrazňují v dopise veřejnosti.

„Apelujeme tedy na obyvatele: Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech, například kvůli péči o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost,“ píší ve výzvě.

K tématu

Noste roušku vevnitř i venku

Pokud lidé musí výjimečně mezi ostatní, měli by mít zakrytý nos i ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemohou od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. „Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částeček poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností, nebo kusem látky,“ vysvětlují.

Dále žádají lidi, aby situaci brali skutečně vážně: „Nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají.“ Odkazují zároveň na web manipulatori.cz, kde je uveden přehled vyvrácených nepravd.

Nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých

„To, co uděláme, či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat. Nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých,“ naléhají odborníci s tím, že kombinace osobního lockdownu a roušek je podle mnoha analýz a studií pro potlačení epidemie nejúčinnější.

Pod výzvou je podepsán rektor ČVUT Vojtěch Petráček, infektolog a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, prorektor Univerzity Karlovy (UK) pro vědu a výzkum Jan Konvalinka, ekonom v Centru pro teoretická studia UK a Akademie věd (AV) Jakub Steiner, vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů AV ČR Vladimír Ždímal, datový vědec specializovaný na modelování a simulaci komplexních systémů Petr Ludwig a Dana Drábová, inženýrka a místostarostka obce Pyšely.

Ludwig se v prognózách trefil

Právě Petr Ludwig, který na jaře svým videem přispěl k ochotě Čechů nosit a vyrábět roušky, na svém Instagramu navíc nabídl své vlastní prognózy. Týkaly se počtu hospitalizací, s nimiž se víceméně trefil. „Moje prognóza byla: 27. 9. bude kolem 800–1 000 hospitalizací, to nastalo o jeden den dříve. 6. 10. bude kolem 1,6 tisíc – 2 tisíc hospitalizací, což nastalo o jeden den později. 15. 10. bude kolem 2,4 tisíc – 4 tisíc hospitalizací. To nastalo dokonce o tři dny dříve,“ napsal.

Lidé i lékaři podle něj intuitivně v prognózách selhávají. „Běžně to neříkám, ale mám vystudované informační a datové vědy, specializace modelování a simulace komplexních systémů (což je například i epidemie). Základ úspěšné prognózy je potlačit intuitivní lineární pohled a věřit číslům a exponenciále,“ zdůraznil.

„Bojím se vám napsat prognózu na další 3 týdny, ale musím to udělat,“ napsal s tím, že se jedná o jeho nejdůležitější příspěvek za poslední půlrok. Nabídl stejné předpovědi vývoje, jaké uvedl spolu s odborníky v mimořádné výzvě. V současné době je podle něj největší prioritou co nejdříve a co nejtvrdším způsobem srazit reprodukční číslo a ulevit náporu nemocnic.

K tématu

Co by měla udělat vláda?

Vláda by podle Ludwiga měla co nejdříve zavést lockdown a začít pravidla opravdu vymáhat. „Čím dříve lockdown přijde, tím bude kratší. Pokud ho vláda bude odkládat, tak bude delší a i zásah do ekonomiky bude horší,“ varoval datový vědec.

Také by se podle něj měly zavést roušky povinně venku, bez diskuse a s naprostým minimem výjimek, které Češi zneužívají. Dále Ludwig napsal, že by vláda měla začít urychleně stavět vojenské nemocnice. „Připravit volné haly a podzemní parkoviště na vytvoření improvizovaných nemocničních prostor.“

Ludwig dodal, že by vláda měla požádat o zásadní pomoc ostatní státy. „A to až tak daleko, že by měla požádat o poskytnutí jejich armádní nemocnice. Německo je na tom násobně lépe, a i kdyby začalo růst jako my, jsme měsíc před nimi,“ napsal Lugwig s tím, že nechce strašit a vyvolávat paniku. „Tohle je realita s pravděpodobností hraničící s jistotou. Prosím, tentokrát mi věřte...,“ vyzval Čechy na Instagramu.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama