Lékaři v Česku zaznamenávají nárůst případů svrabu. Nepříjemné kožní onemocnění si lidé často přivezou z dovolené. Nemoc se prudce šíří například v Itálii, varoval v Státní zdravotní ústav (SZÚ).
Svrab je velmi infekční, v případě nákazy je třeba karanténa alespoň na tři dny. „Přenáší se nejen při přímém dotyku zdravého s kůží nemocného člověka, například při pohlavním styku nebo při spaní v jedné posteli, ale i nepřímo,“ uvedl na webu SZÚ. Rizikový je třeba i kontakt s kontaminovaným prádlem, ručníky, oděvy nebo textiliemi na nábytku.
ČTĚTE TAKÉ: Detaily vyšetřování letecké katastrofy v Indii. Mohlo jít o sabotáž, připustily úřady
Nemoc způsobuje zákožka svrabová. Příznaky se objeví po dvou až šesti týdnech od kontaktu s těmito roztoči. U dospělých jsou nejčastěji postižená zápěstí, kůže mezi prsty, genitálie, oblast pupíku, vnitřní strany stehen nebo kotníky. U dětí se vyrážka vyskytuje ve vlasech, na obličeji, na dlaních nebo chodidlech.
Parazita si lidé často vozí z dovolených. „Svrab není ostuda, ale zdravotní problém, který se nevyřeší doma mastičkou ‚na vyrážku'. Léčba vyžaduje přípravky na předpis, velmi důslednou hygienu a na samém počátku i zdravý rozum,“ upozornila v tiskové zprávě, kterou má CNN Prima NEWS k dispozici, farmaceutka webu Lékárna.cz Zdenka Morvai.
Jak postupovat při nakažení?
Poradila nepodceňovat hygienu, vyhýbat se podezřelému ubytování, sdílení ručníků a ložního prádla. V případě nákazy je třeba se obrátit na lékaře.
„Během léčby je doporučená izolace alespoň na tři dny. Nesmíme zapomínat ani na takzvané bezpříznakové kontakty – tedy rodinné příslušníky nebo partnery, kteří se sice necítí nijak nemocní, ale byli s nakaženým v těsném kontaktu. Přeléčení všech zasažených členů domácnosti je klíčové,“ zdůraznila Morvai.
Do konce května zachytili lékaři více než 4 400 případů. Desítky nemocných lékaři evidují jen za květen ve všech krajích ČR. V tuzemsku se nemoc šíří od roku 2023, kdy bylo nemocných přes 9 100, loni téměř devět tisíc.
Itálie hlásí alarmující čísla
K největšímu nárůstu výskytu svrabu došlo za poslední tři roky v oblíbené destinaci Čechů. V italském městě Bologna v regionu Emilia Romagna vzrostl počet případů dokonce o 750 procent, informovala studie publikovaná na webu Gat Report. Parazit by se mohl také rychle šířit v regionu Lazio, ve kterém se nachází Řím.
Italská společnost pro dermatologii a pohlavně přenosné nemoci zaznamenala několik ohnisek v domovech sociální péče, školách i nemocnicích. Odborníci alarmující čísla označují za vznikající hrozbu pro veřejné zdraví, píše italský web Tgcom24.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Můžete se při koupání nakazit „mozek požírajícím“ parazitem? Expert vysvětlil rizika